Artykuł: Wkłady kominowe dobrane do kotła i opału

Wkłady kominowe dobrane do kotła i opału

Zadaniem wkładów kominowych jest ochrona murów przed agresywnymi chemicznie spalinami, które powstają w kotłach grzewczych. Wkłady mogą być wykonane z różnych materiałów, ale najważniejsze, aby wybrać te dobre jakościowo, ponieważ będą służyły nam bez problemów przez wiele lat.

Nowoczesne kotły na olej czy gaz wytwarzają spaliny o dużo wyższej temperaturze niż stare kotły na paliwa stałe, ponadto pracują cyklicznie (włączają się i wyłączają w razie potrzeby). Z tych powodów kominy murowe nie są w stanie szybko się rozgrzać, a zimne ściany nie osiągną temperatury wyższej od temperatury punktu rosy. Jeśli nie użyto by wkładów kominowych (cienkie ścianki nagrzewają się szybko), nastąpiłoby wykraplanie kondensatu – kwaśna ciecz zawierająca kwas siarkowy działa destrukcyjnie na mury, tak samo jak spaliny o wysokiej temperaturze. Wkład kominowy jest więc koniecznością. Gwarantuje nie tylko skuteczną ochronę komina, ale także zachowanie bezpieczeństwa wewnątrz pomieszczeń.

Materiał na wkłady kominowe

Do wyboru mamy wkłady kominowe stalowe lub ceramiczne. To, jaki powinniśmy wybrać, zależy od rodzaju kotła, który będzie ogrzewał dom. Pamiętajmy, wkład zawsze dobieramy do typu paliwa! W przeciwnym przypadku może dojść do uszkodzenia rur. Chociaż jeśli zdecydujemy się na wkład ceramiczny, możemy "połączyć" go z każdym rodzajem kotła, zarówno na gaz czy olej, jak i paliwa stałe. Jego konstrukcja jest wytrzymała i odporna na działanie różnych czynników zewnętrznych. Jednak jest dość ciężki, montaż jest nieco trudniejszy niż wkładu stalowego. Inaczej to wygląda w przypadku wkładów stalowych, które są nieco mniej trwałe niż ceramiczne, nie wymagają jednak podparcia podczas zakładania. Jeśli mają współpracować z nowoczesnymi kotłami gazowymi lub olejowymi, które wytwarzają spaliny o niskiej temperaturze, to musimy zdecydować się na niskotemperaturowe (do 200oC) wkłady kominowe wykonane ze stali kwasoodpornej. Natomiast do kotłów na paliwa stałe należy wybrać wysokotemperaturowe (do 600oC) wkłady kominowe. Mogą one być wykonane ze stali kwaso- i żarodpornej, a także ceramiki. Pod uwagę powinniśmy również wziąć to, czy wkład umieszczony jest na zewnątrz czy wewnątrz domu. Najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który poda szczegółowe wytyczne.  

Gotowe wkłady kominowe

Wkłady kominowe to cały zestaw rur, kształtek i wszystkich elementów niezbędnych do montażu przewodu spalinowego. Co ważne, każdy detal jest dopasowany do siebie, dzięki czemu zapewniona jest szczelność, a także łatwy i szybki montaż. Zazwyczaj wkłady kominowe mają przekrój okrągły, chociaż wśród stalowych znajdziemy owalne (przeznaczone do prostokątnych przewodów kominowych), a wśród ceramicznych prostokątne. 

Wkłady różnią się również grubością ścianek. Ceramiczne mają ścianki grubości kilku centymetrów, natomiast ze stali od 0,5 do 1 mm. Oczywiście wkłady mają różne średnice – może wynosić 12, 14, 16, 18, 20, a nawet 30 cm – i wysokości. Należy więc ustalić dokładne wymiary.

zdjęcie tytułowe: AdobeStock

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!