Artykuł: Wentylacja w suficie podwieszanym – grawitacyjna czy mechaniczna

Wentylacja w suficie podwieszanym – grawitacyjna czy mechaniczna

Sufit podwieszany ma wiele zalet, jedną z nich jest możliwość ukrycia za nim różnych instalacji, również przewodów wentylacyjnych. W jakich przypadkach sprawdzi się wentylacja w suficie powieszanym?

Miejsce rozmieszczenia nawiewników, czyli elementów instalacji, przez które świeże powietrze napływa do wnętrz oraz kratek wywiewnych zależy przede wszystkim od rodzaju wentylacji zastosowanej w danym budynku. Może to być wentylacja grawitacyjna, wentylacja mechaniczna wywiewna oraz mechaniczna nawiewno-wywiewna – z rekuperacją lub bez niej.  

Czy naturalna wentylacja w suficie podwieszanym to dobre rozwiązanie

Wentylacja grawitacyjna (naturalna) to wciąż najczęściej stosowany rodzaj wentylacji w budownictwie jednorodzinnym. W tym przypadku wymiana powietrza w domu następuje na skutek różnicy gęstości powietrza zimnego, czyli świeżego, napływającego do wnętrz domu oraz ciepłego, wypełniającego pomieszczenia w budynku. Świeże, chłodne powietrze napływając do pomieszczeń wypiera z niego ogrzane już zużyte powietrze, które wypływa kanałami wentylacyjnymi. Świeże powietrze napływa do wnętrza budynku najczęściej przez nawiewniki zamontowane w oknach lub ścianach budynku. Zużyte wypływa z pomieszczeń przez podłączone do kanału wentylacyjnego kratki wywiewne. 

Jednym z podstawowych warunków prawidłowego działania wentylacji grawitacyjnej jest właściwa siła ciągu. Dla zachowania dobrego przepływu powietrza zaleca się budowę kanałów wentylacyjnych pionowych, bez załamań. Nie dopuszczalne jest natomiast stosowanie poziomych odcinków na kanałach wentylacyjnych. Takie kanały nie mogą więc przebiegać poziomo nad sufitem podwieszanym. W przypadku wentylacji grawitacyjnej kratki wentylacyjne umieszcza się przeważnie w ścianie, jako element łączący pomieszczenie z kanałem wywiewnym. Kratki te należy umieszczać nie niżej niż w odległości 15 cm od sufitu. Przyjmuje się bowiem, że to właśnie na tej wysokości występuje największe stężenie zanieczyszczeń. Pod sufitem gromadzi się również gaz ziemny w przypadku ewentualne nieszczelności instalacji gazowej. 

Są jednak przypadki, kiedy kratki wentylacyjne montuje się w suficie podwieszanym i łączy z pionowym kanałem wentylacyjnym np. krótkim kolankiem. Z uwagi na grawitacyjne działanie wentylacji kratki wentylacyjne najlepiej jest jednak umieścić bezpośrednio w kanale, czyli zamontować pionowo w ścianie. Wówczas opór jest mniejszy i więcej zużytego powietrza wypływa kanałem na zewnątrz. Jeśli wentylacja w łazience nie jest wystarczająco skuteczna, częstym rozwiązaniem jest montaż małego w wentylatorka wspomagającego wymianę powietrza w tym pomieszczeniu. W takim przypadku to, czy kratka będzie umieszczona na ścianie czy też zostanie zastosowana kratka wentylacyjna sufitowa tuż przy kanale, nie ma już większego znaczenia. Trzeba jednak pamiętać, że wentylacja będzie działała najefektywniej jedynie w czasie pracy wentylatorka.

Mechaniczna wentylacja w suficie podwieszanym

Wentylacja mechaniczna opiera się na działaniu wentylatorów wymuszających obieg powietrza w domu. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje wentylacji mechanicznej – wywiewną oraz nawiewno-wywiewną. W przypadku wentylacji mechanicznej nawiewnej świeże powietrze napływa do wnętrz, tak samo jak ma to miejsce w wentylacji grawitacyjnej, czyli przez nawiewniki okienne lub ścienne. Zużyte powietrze jest wyciągane z pomieszczeń za sprawą wentylatora wywiewnego i wypływa przez kratki wentylacyjne połączone z kanałem wywiewnym. Może być on wykonany z tzw. rur spiro i zostać ukryty za sufitem podwieszanym. Obieg powietrza wymusza wentylator, dlatego kanały mogą przebiegać również poziomo. Taka wentylacja w suficie podwieszanym zaplanowana na etapie projektowania domu daje możliwość rezygnacji z budowy komina wentylacyjnego, co oznacza niższy koszt budowy domu. To samo dotyczy wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej. W jej przypadku zarówno za doprowadzenie świeżego powietrza do wnętrz domu oraz usuwanie zużytego powietrza na zewnątrz budynku odbywa się w sposób mechaniczny. Odpowiada za to centrala wentylacyjna z wentylatorami nawiewnym i wyciągowym. Taki rodzaj wentylacji wymaga zwykle wykonania rozbudowanej sieci kanałów. Wentylacja w suficie podwieszanym będzie więc najlepszym rozwiązaniem, ponieważ kanały najłatwiej jest poprowadzić właśnie za obudową z płyt gipsowo-kartonowych, które są najczęściej stosowane do wykonania zabudowy sufitu powieszanego. Również anemostaty zapewniające napływ świeżego powietrza do poszczególnych wnętrz oraz anemostaty wywiewne, którymi zużyte powietrze jest wyciągnę z pomieszczeń domu montuje się w suficie podwieszanym.

zdjęcia: AdobeStock

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!