Artykuł: Wejście do nowoczesnego domu – jak je zaplanować, czym wykończyć

Wejście do nowoczesnego domu – jak je zaplanować, czym wykończyć

Strefa wejścia przesądza niejednokrotnie o wizerunku domu. W projekcie domu nowoczesnego wejście zazwyczaj nie jest wyeksponowane, ale buduje się je przy pomocy tych samych środków co inne elementy elewacji. Jakie trendy dominują w projektowaniu nowoczesnej strefy wejścia?

W domach tradycyjnych wejście umieszczano zazwyczaj w centralnym miejscu frontowej elewacji, dla wyeksponowania podkreślano je gankiem, podcieniem lub niszą. Najczęściej stanowiło oś symetrii dla układu innych elementów – na parterze okien, na poddaszu lukarn czy wolich oczek. W nowoczesnych domach zasady te nie obowiązują. Wejście do domu może być w dowolnym miejscu: na bocznej elewacji, w narożniku, wkomponowane w przestrzeń między garażem a budynkiem. Kiedy jednak przyjrzymy się projektom i realizacjom nowych domów, widzimy, że nowoczesne budownictwo i tutaj ma swoje zasady. 

Przestronne wejście do domu

Choć rzadko umieszczone pośrodku frontowej elewacji, nowoczesne wejście do domu musi mieć oddech. Nie może być wciśnięte w przypadkowy kąt ani zdominowane przez inne elementy elewacji. Nawet jeśli miejsce na wejście jest ograniczone i nie może mieć ono przestrzennego rozmachu, powinno przynajmniej przez optyczne zabiegi robić wrażenie przestronności. Efekt ten osiąga się, projektując szerokie i wysokie drzwi wejściowe, najlepiej jeśli jest to jedno skrzydło niestandardowej wielkości, dodatkowo uzupełnione przeszkloną powierzchnią umieszczoną z boku skrzydła lub nad nim. 

Do nowoczesnych domów wybiera się zwykle skrzydła drzwi zewnętrzne o gładkich płaszczyznach bez podziałów – zawsze robi one wrażenie większych niż te podzielone na mniejsze pola. Pionowe relingi zamiast klamek wydłużają je optycznie. Stosuje się kolory przykuwające uwagę, ale zgrane z innymi elementami elewacji – modne są szarości i grafity. Wrażenie przestronności wejścia osiąga się również poszerzając zarówno schody, jak i ścieżkę prowadzącą do drzwi. Dobrze, aby przestrzeni schodów i ścieżki nie ograniczały nadmiernie inne elementy – gęste balustrady czy zbyt bujna roślinność. W tym przypadku obowiązuje zasada – im mniej, tym lepiej. Dyskretna poręcz i lekkie trawy ozdobne wystarczą.

Wejście do domu z nowoczesnych materiałów

Wejście do domu to wizytówka, ale nie należy przesadzać z liczbą zastosowanych tu materiałów. W nowoczesnym domu ograniczmy je jedynie do tych naturalnych i najszlachetniejszych. Użycie w konstrukcji i wykończeniu nowoczesnego wejścia płyt z naturalnego kamienia, okładziny drewnianej, cegły, szkła i betonu architektonicznego zawsze się sprawdzi. Kompozycje z tych materiałów to estetyczny pewniak, ale stosujmy z umiarem, aby nie przytłoczyć nadmiernie całości i nie zniweczyć wrażenia przestronności.

Uważajmy natomiast z chłodnym metalem – zastosowana w nadmiarze połyskująca stal sprawi, że wejście będzie bardziej przypominało budynek użyteczności publicznej niż dom mieszkalny. Zastosowane materiały powinny tworzyć spójną kompozycję z innymi elementami elewacji, np. drewniana konstrukcja osłonowa powinna być zgrana z podbitką okapu czy kolorem stolarki. Warto natomiast zwrócić uwagę, że same drzwi wejściowe nie muszą być z tego samego materiału i w tym samym kolorze co stolarka okienna, wręcz przeciwnie, powinny się wyróżniać. Sztywny„garnitur” elementów nie obowiązuje w nowoczesnym domu.

Ramy, parawany i przesłony

Konstrukcje parawanowe – ramy, stelaże pergoli, lekkie stelaże osłaniające wejście pełnią zarówno funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną. Drewniane pergole umieszczone obok i nad wejściem tworzą efektowne obramowanie i czytelnie wydzielają przestrzeń wejścia do domu. Nawet jeśli tworzą konstrukcję ażurową, mogą pełnić funkcję częściowego zadaszenia czy też osłony optycznej. Bywają też traktowane jako podpora dla roślin, które z czasem utworzą efektowną ścianę zieleni. Planując jednak takie elementy w strefie wejścia, nie zapominajmy o ich formie. Nie powinny to być tradycyjne kratki czy pergole zwieńczone łukami – forma osłon przypomina raczej konstrukcje oparte na regularnych bryłach geometrycznych. Dominują linie horyzontalne, optycznie poszerzające elewację.  

Wejście do domu dobrze oświetlone

Sztuczne oświetlenie jest dzisiaj traktowane jako jeden z podstawowych środków służących kształtowaniu estetyki elewacji. Jeśli cała elewacja jest efektownie podświetlona, samo wejście do domu wystarczy dodatkowo podkreślić jednym źródłem światła zlokalizowanym w okolicy podestu wejściowego. Nie muszą to być jednak ukryte w zadaszeniu lampy, modne są przykuwające uwagę designerskie oprawy stosowane do oświetlenia zewnętrznego.

Światło nie tylko sprawia, że poszczególne elementy wejścia będą również po zmroku widoczne, ale też buduje klimat bezpieczeństwa i komfortu, co w nowoczesnym domu jest podstawą.  

Zdjęcia: K. Jankowska, materiały prasowe

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!