Artykuł: Walk in – prysznic bez barier architektonicznych

Walk in – prysznic bez barier architektonicznych

Kabiny prysznicowe typu walk in zyskują coraz większą popularność. Nic dziwnego, ponieważ sprawdzą się w każdej łazience, niezależnie od gabarytów czy aranżacji pomieszczenia. Rozwiązanie to pozwala również na zachowanie maksymalnej czystości.

Walk in to kabiny otwarte, zbudowane zazwyczaj z dwóch lub trzech tafli szkła (czasami jednej) – nie mają żadnych elementów ruchomych czy drzwi. W wyniku tego, że są prawie niewidoczne pasują do łazienek urządzonych w każdym stylu i zawsze będą modne. To dobre rozwiązanie zarówno w przypadku obszernych salonów kąpielowych, jak i małych łazienek – optycznie nie zajmują miejsca, więc łazienka będzie wydawała się bardziej przestronna. Mimo że budowa walk in jest bardzo prosta, to w katalogach producentów znajdziemy szeroką ofertę rozwiązań umożliwiających tworzenia różnorodnych konfiguracji. Producenci również oferują również różne warianty oszklenia – oprócz tradycyjnego, transparentnego szkła możemy zdecydować się na wersje w kolorze brązowym grafitowym, a nawet z dekoracyjnym wzorem. Ciekawym opcją są szklane ścianki z efektem lustra.

Funkcjonalność walk in

Kabina może zostać ulokowana w centralnym miejscu lub między dwoma ściankami – czyste szkło wkomponuje się w wystrój każdej łazienki. Jej montaż jest łatwy i szybki – szklane tafle przytwierdzane są ściany (lub podłogi) za pomocą specjalnych profili. Nie musimy martwić się, że podczas kąpieli woda zaleje naszą łazienkę – zapobiegają temu wyprofilowane ścianki. Zaletą walk in jest również to, że zabiera mniej miejsca niż tradycyjne kabiny. Wybierając oszklenie zwróćmy uwagę na jego jakość – ze względów bezpieczeństwa musi być ono hartowane. Warto zdecydować się na szkło pokryte specjalną powłoką polimerową, odporną na zacieki i osadzanie się kamienia – kabina będzie czysta przy minimalnym nakładzie pracy z naszej strony.

Walk in z brodzikiem czy bez

Kabiny walk in mogą być pozbawione brodzika (wówczas potrzebny jest odpływ liniowy lub punktowy) lub wyposażone w płaski, estetyczny model (wpuszczany w podłogę). Kabina z brodzikiem ma tę zaletę, że nie wymaga wcześniejszego planowania, a różne kształty i rodzaje brodzików umożliwią ciekawe połączenie z aranżacją łazienki. Jest także łatwiejsza do zamontowania, ponieważ wersja bez brodzika wymaga zastosowania odpływu (liniowego lub punktowego), trzeba także zadbać o odpowiednie wypoziomowanie podłogi lub posadzki (optymalny spadek to ok. 1,5 cm). Tradycyjną metodę wykonywania brodzików bezprogowych możemy zastąpić gotowymi płytami brodzikowymi. Płyty są bardzo cienkie (o grubości nawet 40 mm), mają fabrycznie ukształtowane spadki, dzięki którym woda spływa do syfonu oraz wyposażone są fabrycznie w odpływy. Gotowa płyta brodzikowa pozwala na położenie płytek od razu po zakończeniu jej montażu, bez konieczności wcześniejszego gruntowania i nakładania dodatkowych izolacji.

O co należy zadbać podczas montażu walk in?

Decydując się na montaż otwartej kabiny bez brodzika, należy pamiętać o kilku bardzo istotnych kwestiach, bez których późniejsze korzystanie z takiej strefy prysznicowej może generować pewne trudności. Po pierwsze, ważne są kompetencje ekipy budowlanej, która odpowiada za przygotowanie posadzki, wykonanie odpowiednich spadków i montaż odpływu. Właściwe przeprowadzenie tych prac wyeliminuje ryzyko zalania łazienki nawet przy intensywnej eksploatacji. Po drugie, niezwykle ważne jest, by wybrać model odpływu o optymalnej wydajności – tak, by woda nie zatrzymywała się i nie przedostawała poza kabinę do innych stref wnętrza. Aby uniknąć rozpryskiwania kropli, prysznic powinien być zamontowany tak, by podczas mycia strumień kierowany był przede wszystkim na szybę. Pamiętajmy także, że montaż kabiny walk in wymaga zapewnianie odpowiedniego ogrzewania łazienki, ponieważ jej otwarta struktura może obniżyć komfort kąpieli (zamknięta kabina prysznicowa nagrzewa się znacznie szybciej). Ponadto musimy zadbać o odpowiednią wentylację, która będzie zapobiegać nadmiernej kondensacji pary wodnej w łazience.

zdjęcia: materiały prasowe

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!