Artykuł: Vaillant - innowacyjność i rzetelność

Vaillant - innowacyjność i rzetelność

Najpowszechniej stosowanymi rozwiązaniami do ogrzewania domów są gazowe kotły kondensacyjne oraz pompy ciepła solanka/woda i powietrze/woda.

Gazowe kotły kondensacyjne dzięki swej budowie są w stanie schłodzić spaliny do znacznie niższej temperatury niż kotły konwencjonalne, a przez to wykorzystać większą ilość energii, która w tradycyjnych kotłach uchodzi przez komin.

Nawet najlepsze tradycyjne kotły gazowe są w stanie schłodzić spaliny jedynie do temperatury rzędu 115-120°C, w związku z tym nie wykorzystują znacznej części energii, która uchodzi do komina. Ograniczone możliwości kotłów konwencjonalnych są związane z materiałem z jakiego wykonany jest wymiennik ciepła. Jest to z reguły miedź lub żeliwo materiały, dla których zagrożeniem jest kwaśny kondensat powstający podczas schłodzenia spalin do temperatury poniżej 55°C i skraplania pary zawartej w spalinach. Gdybyśmy doprowadzili do długotrwałej pracy kotła tradycyjnego z niską temperaturą i powstawania kondensatu wówczas w krótkim czasie doszłoby do korozji i zniszczenia kotła. W związku z tym użytkując kocioł tradycyjny musimy się pogodzić z marnotrawstwem części energii, by móc uniknąć potrzeby wymiany urządzenia już po pierwszym sezonie grzewczym.

Całkowicie inaczej sytuacja wygląda w przypadku instalacji z kotłem kondensacyjnym. Jak sama nazwa sugeruje urządzenia te są tak skonstruowane, by kondensowały czyli schładzały spaliny do bardzo niskiej temperatury (nawet 30-40°C) powodując skroplenie pary i wykorzystanie maksymalnej ilości energii zawartej w spalinach. W porównaniu do kotłów tradycyjnych urządzenia kondensacyjne są wykonane z innych materiałów, odpornych na działanie kondensatu (stal nierdzewna lub stopy aluminium i krzemu), a wymiennik ciepła, który schładza spaliny jest w nich znacznie bardziej rozbudowany.

Kotły kondensacyjne osiągają znacznie wyższą sprawność, a tym samym ograniczają koszty ogrzewania i wielkość emisji. Nasze gazowe kotły kondensacyjne równie dobrze nadają się do przygotowania ciepłej wody użytkowej jak do ogrzewania pomieszczeń.

Kocioł gazowy kondensacyjny, wiszący, dwufunkcyjny Vaillant ecoTEC plus

Kocioł gazowy kondensacyjny auroCOMPACT/4 stojący z wbudowanym zasobnikiem solarnym 190 litrów 

Pompy ciepła wykorzystują „bezpłatną” energię z otoczenia, zapewniając ogrzewanie domów jedno-, dwu- i wielorodzinnych. Jest to jeden z najbardziej oszczędnych, efektywnych i ekologicznych sposobów uzyskania ciepłej wody użytkowej i ogrzewania domu. Nasze urządzenia nagrodzone zostały prestiżowym Znakiem Jakości dla Pomp Ciepła EHPA-Q nadawanym przez Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA).

Pompy ciepła pozyskują naturalną energię z gruntu, wód gruntowych i powietrza, a tym samym znaczne zmniejszają koszty ogrzewania. Nie emitują żadnych zanieczyszczeń i działają skutecznie nawet przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych. Pompy ciepła pozyskują do 75% potrzebnej energii wprost z otoczenia. Tylko 25% energii trzeba zakupić w postaci energii elektrycznej. Jest to energia niezbędna do działania pompy ciepła. Urządzenia te sprawdzają się zwłaszcza w instalacjach z ogrzewaniem podłogowym i grzejnikami o niskiej temperaturze zasilania.

Pompa ciepła typu powietrze - woda aroTHERM VWL

Pompa ciepła gruntowa typu solanka - woda geoTHERM exclusiv

Prosument - program wspierający m.in. inwestycje z pompami ciepła.

Program ma na celu promowanie nowych technologii OZE oraz postaw prosumenckich (podniesienie świadomości inwestorskiej i ekologicznej), a także rozwój rynku dostawców urządzeń i instalatorów oraz zwiększenie liczby miejsc pracy w tym sektorze.

Dofinansowanie przedsięwzięć obejmuje zakup i montaż małych instalacji odnawialnych źródeł energii do produkcji ciepła i energii elektrycznej (połączone w jedna instalację w budynku), dla potrzeb budynków mieszkalnych jednorodzinnych, w tym dla wymiany istniejących instalacji na bardziej efektywne i przyjazne środowisku. Maksymalne koszty kwalifikowane:

  • 5 500 zł/kW dla pomp solanka/woda i
  • 3 000 zł/kW dla pomp powietrze/woda
  • 5 000 zł/kW dla pomp powietrze/woda wyłącznie do podgrzewania cwu z zasownikiem 150 – 250 litrów

Szczegóły na stronie NFOŚiGW

Informujemy, że pompy ciepła marki Vaillant spełniają warunki programu Prosument. Potwierdza to znak jakości EHPA-Q przyznany przez Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA).

Źródło: Vaillant

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także