Artykuł: Usytuowanie domu – wybierz rozważnie miejsce pod swój dom

Usytuowanie domu – wybierz rozważnie miejsce pod swój dom

Budowa domu niesie ze sobą wiele trudnych decyzji. Jedna z nich dotyczy lokalizacji budynku na działce i odpowiedniego rozmieszczenia pomieszczeń. Ich właściwe usytuowanie wpłynie nie tylko na komfort użytkowania domu - może także w znacznym stopniu determinować wysokość rachunków za ogrzewanie oraz energię elektryczną. Gdzie budować? Lokalizacja domu – jaką wybrać?

W pierwszej kolejności zwykle podejmujemy decyzję dotyczącą zakupu działki. Dalszym krokiem jest wybór projektu domu, który w jak najlepszym stopniu wpisze się w jej przestrzeń. Bryła budynku, lokalizacja domu i usytuowanie wnętrz nie mogą być przypadkowe. Skutki podjętych dziś wyborów, jakie niesie budowa domu będziemy przecież odczuwać przez wiele lat, a efekty pochopnych decyzji nie zawsze da się zmienić. Warto więc poświęcić trochę czasu na analizę wszystkich możliwości, by podjąć jak najkorzystniejsze rozwiązania.

 

Lokalizacja domu - w kierunku słońca

Decydując się na konkretny projekt domu i jego lokalizację na działce warto pamiętać o zyskach cieplnych z promieniowania słonecznego. Z punktu widzenia energooszczędności domu najbardziej wartościowa strona świata to południe. Do zlokalizowanych od tej strony pomieszczeń dociera najwięcej światła naturalnego, a zyski z promieniowania słonecznego są największe.
By efektywnie wykorzystywać energię słoneczną do ogrzewania domu, należy usytuować go w taki sposób, aby promienie słoneczne jak najdłużej padały na największą elewację budynku. Najlepszy efekt uzyskamy lokalizując od strony południowej największą elewację domu, a od najchłodniejszej, a więc najmniej wartościowej północnej strony – elewację o najmniejszej powierzchni. Jak założenia te wprowadzić w życie? Rozwiązaniem może być m.in. budowa domu z dachem jednospadowym (jednopołaciowym) – ze spadkiem w kierunku północnym. Taki dach ograniczy powierzchnię elewacji północnej, będzie też dobrym rozwiązaniem dla osób, które szukają stosunkowo prostych i niedrogich rozwiązań budowlanych. Inną możliwość mają inwestorzy, których dom może stanąć na stoku – wówczas zaleca się jego częściowe zagłębienie w gruncie od strony północnej. W ten sposób zredukujemy powierzchnię elewacji, która w najmniejszym stopniu czerpie zyski z promieniowania słonecznego i jest najbardziej narażona na wychłodzenie. Lokalizacja domu dokładnie na osi północ-południe nie zawsze jest możliwa. Warto jednak pamiętać, że odchylenie o +/- 15° nie wpłynie na ilość energii słonecznej dostarczanej do budynku. Lokalizując dom warto zwrócić uwagę również na rozmieszczenie istniejącej na działce zieleni. Najlepiej umiejscowić go w taki sposób, aby zwarta roślinność osłaniała budynek przed wiatrem, dzięki czemu zimą w mniejszym stopniu będzie się wychładzał.

Budowa domu – sytuowanie poszczególnych wnętrz

Dobre nasłonecznienie warto wykorzystajmy do zapewnienia domownikom dostępu do światła naturalnego we wnętrzach przez jak najdłuższy czas. Światło dzienne jest niezwykle istotne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia, a możliwość korzystania z niego w jak największym stopniu pozwoli nam ograniczyć zużycie energii elektrycznej, niezbędnej do oświetlenia wnętrz światłem sztucznym. Od najcieplejszej i najbardziej nasłonecznionej strony południowej warto więc zlokalizować pomieszczenia, w których przebywamy najczęściej – salon, pokój dzienny, pokoje dziecięce, kuchnię. Aby zyski z promieniowania słonecznego były znaczne, od tej strony zaplanujmy też najwięcej przeszkleń, w tym duże drzwi tarasowe czy balkonowe. Od strony północnej powinny znaleźć się pomieszczenia, w których nie przebywamy stale, niewymagające ogrzewania lub takie, w których temperatura może być nieco niższa, niż w pozostałych wnętrzach – np. garaż, schowki czy inne pomieszczenia pomocnicze. Będą one tworzyć strefę buforową, chroniącą pozostałe wnętrza przed wychłodzeniem. Budowa domu oszczędzającego energię oznacza też rezygnację z dużych przeszkleń na elewacji północnej i ograniczenie liczby okien od tej strony do minimum. Planując rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń w domu warto zrezygnować, tam gdzie jest to możliwe, również ze ścian działowych – brak podziałów sprzyja bowiem równomiernemu rozprowadzaniu ciepła.

Zdjęcia: Fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!