Artykuł: USTM - czysta, zdrowa woda

USTM - czysta, zdrowa woda

Twardość wody to właściwość, która wynika ze stężenia znajdujących się w niej soli wapnia, magnezu i innych pier­wiastków. W dużym uproszczeniu - zależy ona przeważnie od rodzaju podłoża, przez które woda przepływa. Ta z podłoża granitowego będzie bardziej miękka od tej z wapiennego.

Twarda woda

 • Niszczy kocioł CO oraz instalacje sanitarne i grzewcze. 
 • Sprawia, że wytrąca się kamień kotłowy, co zwiększa zużycie energii. 
 • Powoduje niszczenie się sprzętu AGD, mniejszą sprawność urządzeń i instalacji (m.in. grzewczej) oraz mniejszą szczelność i trwałość zaworów armatury regulacyjnej. 
 • Obniża wydajność detergentów, przyczynia się do powstawania białego nalotu na naczyniach i armaturze, 
 • Przesusza skórę i włosy. 
 • Twarda woda to większe koszty energii, koszty związane z wymianą instalacji, uciążliwe odkamienianie urządzeń oraz większe wydatki na środki czystości.

Zmiękczona woda 

 • Lepszy smak potraw i napojów, 
 • Brak uporczywych nalotów na armaturze poprzez ochronę kotła CO, instalacji sanitarnych, sprzętu AGD, armatury kuchennej i łazienkowej. 
 • Ochrona pranych tkanin, mytych naczyń, skóry i włosów, 
 • Większą wydajność środków czystości: proszku do prania, płynu do mycia naczyń, mydła, szamponu itp. Konieczność ich zastosowania wynika z trudnej zwilżalności wszelkich powierzchni przy wodzie twardej,
 • Większą sprawność oraz wydajność urządzeń i instalacji, m.in. grzewczych,
 • Oszczędność w budżecie domowym, wynikającą z oszczędności: energii cieplnej, detergentów, sprzętów i instalacji, a także naszego czasu i energii,
 • Szczelność i trwałość zaworów armatury regulacyjnej.

Jak sprawdzić twardość wody?

Wystarczy zastosować test  twardości wody TEST-T firmy UST-M. Dzięki niemu szybko, tanio i z dużą dokładnością można zbadać twardość wody. Wewnątrz opakowania TEST-u-T jest zbiorniczek ze specjalnym płynem, strzykawka oraz pojemnik na wodę. Aby wykonać test, należy odmierzyć strzykawką 5 ml wody i zakroplić nią płyn.

Podczas aplikacji trzeba dokładnie liczyć liczbę dodanych kropli. W pewnym momencie woda zmieni kolor z brunatnego na zielony. Liczba zaaplikowanych do tego momentu kropli wskazuje na stopień twardości wody. Zamieszczona na opakowaniu testu skala pomoże określić, czy mamy do czynienia z wodą bardzo miękką, miękką, średnio twardą, twardą czy bardzo twardą.

Określenie stopnia twardości wody to dopiero pierwszy krok do eliminacji problemów, które są przez nią wywoływane. Właściwie tylko woda miękka i bardzo miękka jest bezpieczna dla sprzętu AGD. Jeśli okaże się, że ta płynąca z naszego kranu jest średnio twarda, można pomyśleć o ochronie pralki i zmywarki przed kamieniem za pomocą prostego filtra.

Jeśli natomiast mamy wodę twardą lub bardzo twardą, potrzebne mogą być bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania, np. zmiękczacz kompaktowy. W interpretacji wyników domowych badań przeprowadzonych za pomocą TEST-u-T oraz doborze odpowiedniego urządzenia filtrującego może pomóc firma UST-M, która zajmuje się m.in. doradztwem z zakresu uzdatniania wody.

Zmiękczacze USTM

Zmiękczacze to nowoczesne i proste w obsłudze urządzenia, dedykowane budynkom podłączonym do wodociągów: domom jednorodzinnym, pensjonatom, stacjom benzynowym, lokalom gastronomicznym. Ich zadanie polega na zmiękczaniu wody poprzez jej kontakt z żywicą jonowymienną, znajdującą się w butli urządzenia. Zachodzi wtedy reakcja wymiany, odpowiadających za twardość wody, jonów wapnia i magnezu na jony sodu. Aby złoże było cały czas wydajne, należy regularnie poddawać je procesowi regeneracji roztworem solnym. Zmiękczacze kompaktowe wyposażone są w całkowicie automatyczną głowicę czasowo-objętościową z polskim menu, a także specjalny by-pass, ułatwiający montaż i demontaż głowicy. Prawidłowe użytkowanie urządzenia/zmiękczacza wymaga jedynie comiesięcz­nego uzupełnienia specjalnych tabletek soli.

Zmiękczacz BIAŁA HYDRA - maksymalna moc w kompaktowej obudowie

Wyróżniają się charakterystyczną, jasną, solidnie wykonaną obudową oraz powiększoną, przezroczystą szybką, która pozwala kontrolować ustawienia głowicy  bez konieczno­ści otwierania pokrywy. Dostępne są dla dwóch objętości złoża uzdat­niającego -18 i aż 30 litrów! To największa ilość złoża, jaką może pomieścić urządzenie kompaktowe, gwaran­tująca maksymalną wy­dajność.

Zmiękczacz Futura 

Urządzenie, które działa w oparciu o jedną z najnowszych technologii regeneracji, tj. regeneracji przeciwprądowej “up-flow. Mechanizm funkcjonowania jest prosty: Twarda woda przepływając przez złoże ulega zmiękczeniu w wyniku usunięcia z niej jonów wapnia I magnezu. Główną zaletą tego systemu jest to, że nie wymaga tzw. płukania wstecznego. Dodatkowo system up-flow umożliwia krótsze czasy regeneracji, dzięki temu oszczędza się wodę, sól i energię elektryczną. Bezpośrednio przekłada się to na zmniejszoną produkcję ścieków oraz na zminimalizowanie kosztów eksploatacji urządzenia.

Oprócz wymiernych korzyści ekonomicznych, zmiękczacz Futura wyróżnia się nowoczesnym designem, solidną obudową oraz wytrzymałością – zbiornik solanki, jak i pokrywy mają dużą odporność na zginanie i uderzenia. Ponadto, sterownik urządzenia pracuje bardzo cicho, co ma niebagatelny wpływ na komfort jego użytkowania. Przyjazny wyświetlacz oraz menu w języku polskim to dodatkowe zalety, które czynią zmiękczacz jeszcze bardziej praktycznym i łatwym w obsłudze.

Uzdatnianie wody z własnego ujęcia - stacja MULTI

Jedno urządzenie łączy w sobie funkcjonalność kilku stacji uzdatniających. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych, wielofunkcyjnych, indywidualnie dobranych złóż, eliminuje nadmierną twardość, a także żelazo i mangan. Ponadto reguluje poziom pH, usuwa jony amonowe i zanieczyszczenia organiczne. Dzięki niemu możemy więc cieszyć się idealną, krystaliczną wodą, odpowiednią dla naszego zdrowia, instalacji oraz sprzętu AGD. W stacjach Multi wykorzystywane są m.in. złoża Crystal Right CR100, Ecomix A, Ecomix C czy AquaMulti. Ich regeneracja odbywa się tylko za pomocą solanki. Dzięki automatycznej głowicy czasowo-objętościowej BNT, RX bądź Clack ich obsługa jest niemal bezobsługowa.

 


Źródło: USTM

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także