Artykuł: Umywalki wolnostojące – rodzaje, wymiary i kształty

Umywalki wolnostojące – rodzaje, wymiary i kształty

Jeśli każde wyposażenie łazienki wydaje nam się banalne i chcielibyśmy wprowadzić do tego pomieszczenia jakiś oryginalny, przykuwający uwagę element, zdecydujmy się na wysoką umywalkę stawianą na posadzce. Rynek oferuje w tej chwili bogaty wybór tych nowoczesnych sprzętów łazienkowych, zarówno w wersji przyściennej jak i wolno stojącej. Nieco niższe modele tego typu umywalek są przeznaczone do montowania na blatach.

Po erze urządzeń łazienkowych montowanych na stelażach, przyszła moda na sprzęty wolno stojące. Najpierw serca miłośników salonów kąpielowych podbiły okazałe reprezentacyjne wanny, których urodę i kształt można było podziwiać dzięki ustawieniu pośrodku pomieszczenia, w tej chwili podobnej wersji doczekały się umywalkiPozbawione konieczności zabudowy w szafce czy umiejscowieniu na stelażu urządzenie samo w sobie staje się elementem przykuwającym uwagę. Monolityczna umywalka stojąca to sposób na jeszcze większe niż do tej pory wyeksponowanie tej części łazienki. Nie musimy już „dociągać” aranżacji strefy umywalkowej efektowną szafką, baterią czy dodatkami – taka umywalka sama, bez zbędnej oprawy będzie grała w łazience pierwsze skrzypce! Dzięki prostym i eleganckim kształtom idealnie sprawdzi się w każdej stylowej łazience, a szczególnie w tej, którą chcemy urządzić w konwencji salonu kąpielowego. 

Umywalki stojące – konstrukcja

Umywalki przeznaczone do stawiania na posadzce mają nietypową jak dla tego urządzenia konstrukcję. Monolityczna, wykonana z ceramiki obudowa kryje w sobie wnętrze, które musi sprostać wielu zadaniom. Pierwsze wrażenie, jakie może odnieść osoba oglądająca takie modele jedynie z zewnątrz, może nasuwać skojarzenie, że aby skorzystać z takiej umywalki, musimy nalać ogromną ilość wody. Nic bardziej mylnego! Misa umywalki jest płytka – wysoka jest tylko jej monolityczna obudowa. Większość modeli oferuje możliwość podłączenia źródła wody z tyłu i od spodu. Za obudową kryje się również syfon umywalkowyMożemy kupić wersję dościenną – wówczas jeden z boków umywalki jest ścięty tak, aby można ją było dostawić do ściany. Modele wolnostojące można stawiać nawet pośrodku łazienki – z każdej strony obudowa wygląda tak samo. Umywalki mogą mieć otwór na baterię, wówczas jest ona montowana tak jak w każdej umywalce. Modele przyścienne mogą być bez otworu – te wyposażamy w baterię montowaną w ścianie. W wersji najbardziej wyrafinowanej taka umywalka może być atrakcyjną bazą do baterii sufitowych. Bardzo praktyczne są warianty z półkami stanowiącymi dodatkowe miejsce odkładcze. Obudowa umywalki wykonana jest z wysokiej jakości ceramiki – sposób jej ustawienia naraża ją na mechaniczne uderzenia użytkowników, dlatego musi być ona wyjątkowa odporna na uderzenia. Powierzchnia ceramiczna jest duża. dlatego powinna też być łatwa do utrzymania w czystości – wiele modeli pokryte jest specjalną powłoką Anti-Stain, która pozwoli zachować idealną czystość umywalki.

Wymiary i kształty umywalek stojących

Modele wysokich umywalek stanowią duże pole do popisu dla projektantów. Już sama wysokość umywalki – zwykle wynosi ona ponad 80 cm – robi wrażenie. W wielu przypadkach przekroje okrągłe, owalne i prostokątne misy umywalkowej determinują kształt całej obudowy. Forma umywalki może być też połączeniem kolistego czy owalnego przekroju misy oraz prostopadłościennej obudowy. Na topie są szczególnie te przypierające organiczne kształty przypominające owalne słupy, czasami zwężające się ku dołowi. Do ciekawych propozycji należą też umywalki stojące inspirowane kształtem kieliszków czy grzybków – te wyglądają optycznie lżej, dzięki czemu śmiało możemy je wziąć pod uwagę nawet przy aranżacji małej łazienki. Efektowną formę mają umywalki wolnostojące z ażurową obudową. Projekty umywalek są tak pomyślane, że nawet elementy instalacyjne stanowią ich ozdobą – wnętrze misy może zdobi dekoracyjny przelew. Modelem pośrednim między standardową umywalką nablatową a umywalką stojącą są wysokie umywalki przeznaczone do postawienia na blacie. Wysoka misa jest wówczas montowana na blacie położonym tuż nad podłogą – takie niestandardowe rozwiązanie zindywidualizuje każdą łazienkę!

zdjęcie otwierające: AdobeStock


Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!