Artykuł: Umywalka nablatowa – niepozorny, ale ważny detal

Umywalka nablatowa – niepozorny, ale ważny detal

Umywalka nablatowa to symbol nowoczesności współcześnie urządzanych na nowo i remontowanych łazienek. Choć umywalka wydaje się elementem niepozornym, może stać się dominującym elementem łazienki decydującym o stylu łazienki. Postawione na blacie są wyeksponowane.

We współczesnych łazienkach strefa umywalkowa znacznie wzrosła, dlatego przykładamy większą wagę, aby była nie tylko funkcjonalna, ale i piękna. Umywalki nablatowe stawia się na blat, bez dodatkowego mocowania do ściany. Rozwiązanie to wymaga wycięcia w blacie otworu na podłączenia. Dają też możliwość zaaranżowania przestrzeni pod umywalką, gdzie można umieścić szafkę, w której zostanie ukryta armatura. Do szafki można ponadto schować podręczne rzeczy, przydatne w każdej łazience, a więc kosmetyki czy ręczniki. Doskonale wpisują się w wystrój zarówno małych, jak i dużych łazienek. Umożliwiają one dowolną aranżację przestrzeni pod umywalką, łatwo je utrzymać w czystości. Dostępne w różnych wariantach łączą w sobie walory estetyczne i użytkowe. 

Ile miejsca na umywalkę nablatową

Umywalka nablatowa, choć sama może być niewielka, wymaga sporo miejsca. By można było swobodnie się poruszać podczas mycia, golenia czy czesania potrzebujemy na nią minimum 70 cm, bez względu na to, jak będzie ona szeroka. Sama umywalka nie musi być duża – wystarczy nawet o średnicy 40-45 cm, gdyż część jej funkcji przejmuje blat lub konsola będąca jej podporą. Jeśli szerokość umywalki będzie wynosiła 60 cm, z każdej strony zostanie jedynie 5 cm.

Walory estetyczne i funkcjonalne umywalek stawianych na blat

Umywalki nablatowe są mocno wyeksponowane, dlatego ważny jest jej kształt. Do dyspozycji są umywalki owalne, okrągłe, prostokątne, kwadratowe, w kształcie misy, kwiatu itp. Sprawdzają się modele z dodatkową półeczką na akcesoria. W salonach kąpielowych dobrze wygląda każdy kształt. W mniejszych łazienkach sprawdzą się zwarte modele (ok. 40 cm szerokości). Praktycznym rozwiązaniem będzie niewielka umywalka okrągła. Ich funkcjonalność zależy od kształtu krawędzi, na przykład obłe krańce będą bezpieczniejsze, gdy z łazienki korzystają również dzieci. Aby umywalka była funkcjonalna, warto dobierając jej wielkość, stosować zasadę – im węższa umywalka, tym powinna być głębsza, a im płytsza, tym szersza. Im większa szerokość i głębokość, tym mniejsze ryzyko, że woda będzie rozchlapywać się po blacie i podłodze. Aby nie trzeba było się nadmiernie schylać, umywalka powinna zostać zamontowana na wysokości ok. 90 cm, licząc od ich górnej krawędzi do posadzki.

Z jakiego materiału umywalka nablatowa

Umywalki kamienne – z eleganckiego marmuru czy onyksu – są najtrwalsze, najbardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, niestety mają one tę samą cenę. Prezentują się wspaniale, jednak należy pamiętać, że pasować będą do bardzo konkretnego wystroju łazienki. Umywalki stalowe są łatwe w czyszczeniu i odporne na zarysowania. Umywalki ceramiczne, choć bardzo popularne, nie są całkowicie odporne na uszkodzenia mechaniczne. Umywalki konglomeratowe produkowane z mieszanki kamienia i żywic – łączą zalety umywalek kamiennych i ceramicznych.

zdjęcia: K. Jankowska, stock.adobe.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!