Artykuł: Udogodnienia w zakupach materiałów budowlanych

Udogodnienia w zakupach materiałów budowlanych

Decydując się na dużą inwestycję, jaką jest budowa domu, trzeba zgromadzić nie tylko odpowiednie fundusze, ale przeanalizować i rozważyć różne sposoby płatności oraz zapoznać się z różnorodnymi możliwościami zaoszczędzenia. Są one dostępne, tylko trzeba o nich wiedzieć. Składy budowlane oferują korzystne warunki, często negocjowane indywidualnie. Przy większych zakupach możemy liczyć np. na odroczenie płatności.

Sposoby płatności za zakupy budowlane

Decydując się na zakupy w składach budowlanych, mamy kilka możliwości zapłaty za materiały. Najbardziej popularny sposób płatności to natychmiastowa zapłata gotówką przy odbiorze osobistym – w składach znajdują się stanowiska handlowe z pełną obsługą fiskalną, gdzie możemy otrzymać paragon lub fakturę. Można też umówić się na płatność gotówką przy dostawie materiałów na plac budowy – wówczas kierowca dowozi gotową fakturę VAT lub paragon fiskalny.

We wszystkich składach możemy też już płacić kartą, ale jest możliwe tylko przy odbiorze osobistym – stanowiska handlowe wyposażone są w czytniki kart kredytowych i debetowych. 

Przy zamówieniu telefonicznym lub e-mailowym, mamy możliwość przedpłaty na konto składu budowlanego. Procedura wydania towaru uruchamiana jest w momencie zarejestrowania przedpłaty.

Gdy materiały wymagają zamówienia u producenta, wpłacamy zaliczkę na poczet zamówionych materiałów. Współpracując ze składem, mamy możliwość przelania zaliczki, a po jej zaksięgowaniu możemy odebrać zamówione materiały, dopłata następuje w momencie odbioru towaru.

Forma płatności elektronicznej dostępna jest, gdy kupujemy w sklepie internetowym składu budowlanego. Może się zdarzyć, że skład dopuszcza również przelew na konto bankowe składu. Wówczas przelewamy pieniądze bezpośrednio na indywidualny, dedykowany konkretnemu zamówieniu numer rachunku bankowego. 

Odroczenie płatności i zakupy na raty

Jeżeli jesteśmy stałym, wiarygodnym klientem, w niektórych składach istnieje możliwość płatności odroczonej. Odroczony termin płatności wynosi 7-14 dni. Jeżeli jesteśmy stałym, wiarygodnym klientem, w niektórych składach istnieje możliwość płatności odroczonej; musimy jednak pamiętać, że jest to przywilej i nie każdy skład oferuje taką możliwość.

Płatność w systemie ratalnym, jest możliwa, gdy składy budowlane współpracują z bankami i pośredniczą w kredytowaniu – na konto składu bank przelewa pieniądze, a my spłacamy raty do banku.

Korzyści z kupowania materiałów z usługą montażu

Oszczędności możemy poszukać, łącząc zakupy z wykonawstwem. Stolarkę okienną i drzwiową warto kupować z usługą montażu – najlepiej, aby elementy te były zamontowane przez ekipę poleconą przez producenta. W takim przypadku producent udziela zarówno na elementy, jak i montaż pełnej gwarancji. Z usługą montażu warto też kupić posadzki, ponieważ zapłacimy wtedy mniejszy VAT (8% zamiast 23%). Takie rozwiązanie pozwoli nam na pewne oszczędności. Niektóre składy budowlane sprzedają z usługą montażu również materiały na ściany i dach. Rozważmy więc taką opcję i spytajmy w składzie o takie rozwiązanie.

Zdjęcia: z arch. PSB

Czytaj także