Artykuł: Korzystne zakupy materiałów budowlanych

Korzystne zakupy materiałów budowlanych

Zakup wszystkich materiałów niezbędnych do budowy domu to jeden z poważniejszych wydatków w naszym życiu – jednorazowo zostawiamy w składzie od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przy takiej skali liczą się wszelkie udogodnienia w płatnościach. Nawet znikomy procent rabatu ma dużą wagę. Na korzystne zakupy materiałów budowlanych możemy liczyć współpracując z PSB.

Decydując się na dużą inwestycję, jaką jest budowa domu, trzeba zgromadzić nie tylko odpowiednie fundusze, ale przeanalizować i rozważyć różne sposoby płatności oraz zapoznać się z różnorodnymi możliwościami zaoszczędzenia. Są one dostępne, tylko trzeba o nich wiedzieć. Składy budowlane oferują korzystne warunki, często negocjowane indywidualnie. Przy większych zakupach materiałów budowlanych możemy liczyć np. na odroczenie płatności.

Sposoby płatności za zakupy materiałów budowlanych

Decydując się na zakupy materiałów budowlanych w Polskich Składach Budowlanych, mamy kilka możliwości zapłaty. Najbardziej popularny sposób płatności to natychmiastowa zapłata gotówką przy odbiorze osobistym – w składach znajdują się stanowiska handlowe z pełną obsługą fiskalną, gdzie możemy otrzymać paragon lub fakturę. Można też umówić się na płatność gotówką przy dostawie materiałów na plac budowy – wówczas kierowca dowozi gotową fakturę VAT lub paragon fiskalny.

We wszystkich składach możemy też już płacić kartą, ale jest możliwe tylko przy odbiorze osobistym – stanowiska handlowe wyposażone są w czytniki kart kredytowych i debetowych. 

Przy zamówieniu telefonicznym lub zakupach materiałów budowlanych przez internet, mamy możliwość przedpłaty na konto składu budowlanego. Procedura wydania towaru uruchamiana jest w momencie zarejestrowania przedpłaty.

Gdy materiały wymagają zamówienia u producenta, wpłacamy zaliczkę na poczet zamówionych materiałów. Współpracując ze składem, mamy możliwość przelania zaliczki, a po jej zaksięgowaniu możemy odebrać zamówione materiały, dopłata następuje w momencie odbioru towaru.

Forma płatności elektronicznej dostępna jest, gdy dokonujemy zakupów materiałów budowlanych przez internet. Może się zdarzyć, że skład dopuszcza również przelew na konto bankowe składu. Wówczas przelewamy pieniądze bezpośrednio na indywidualny, dedykowany konkretnemu zamówieniu numer rachunku bankowego. 

Odroczenie płatności i zakupy materiałów budowlanych na raty

Jeżeli jesteśmy stałym, wiarygodnym klientem, w niektórych składach istnieje możliwość płatności odroczonej. Odroczony termin płatności wynosi 7-14 dni. Musimy jednak pamiętać, że jest to przywilej i nie każdy skład oferuje taką możliwość.

Płatność w systemie ratalnym, jest możliwa, gdy składy budowlane współpracują z bankami i pośredniczą w kredytowaniu – na konto składu bank przelewa pieniądze, a my spłacamy raty do banku.

Korzyści z zakupów materiałów budowlanych z usługą montażu

Oszczędności możemy poszukać, łącząc zakupy materiałów budowlanych z wykonawstwem. Stolarkę okienną i drzwiową warto kupować z usługą montażu – najlepiej, aby elementy te były zamontowane przez ekipę poleconą przez producenta. W takim przypadku producent udziela zarówno na elementy, jak i montaż okien oraz drzwi pełnej gwarancji. Z usługą montażu warto też kupić posadzki, ponieważ zapłacimy wtedy mniejszy VAT (8% zamiast 23%). Takie rozwiązanie pozwoli nam na pewne oszczędności. Niektóre składy budowlane sprzedają z usługą montażu również materiały na ściany i dach. Rozważmy więc taką opcję i spytajmy w składzie o takie rozwiązanie.

Zdjęcia: z arch. PSB

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także