Artykuł: Tynkowana elewacja w kilku kolorach

Tynkowana elewacja w kilku kolorach

Moda na proste w formie, ale okazałe wille pociągnęła za sobą potrzebę zwrócenia większej uwagi na wykończenie elewacji. Aby duże powierzchnie ścian nie były monotonne, stosuje się kompozycje różnych materiałów elewacyjnych, a w przypadku tynkowanych elewacji zróżnicowanie koloru tynku.

Tynk elewacyjny jest nadal najbardziej popularnym sposobem wykończenia elewacji domu. W związku z upowszechnieniem się technologii budowy ścian dwuwarstwowych to pierwszy wybór systemu ocieplenia ścian ETICS – tynk cienkowarstwowy jest wierzchnią warstwą systemu wykańczania elewacji. Tynk daje też największe możliwości kombinacji kolorystycznych.

Elewacje dwukolorowe – kolory bazowe

W nowoczesnej architekturze dominującym kolorem jest biel i odcienie szarości. Biel jest najbardziej uniwersalna barwą, śmiało można też łączyć ją z innymi kolorami. To kolor zarówno tradycyjnej architektury, jak i stylu nowoczesnego wywodzącego się z tradycji modernistycznej. Białe ściany doskonale łączą się z każdym kolorem pokrycia dachu i stolarki otworowej. Biel elewacji sprawa, że budynek zawsze wygląda świeżo i elegancko. Biel uznawana jest za kolor neutralny, ale zastosowany na dużych płaszczyznach ścian wyróżnia dom na tle otaczającej zieleni oraz innych budynków. Inne kolory, które można traktować jako bazowe w nowoczesnej architekturze to odcienie szarości oraz wszystkie kolory pastelowe.

Elewacje dwukolorowe – kolory uzupełniające

Wprowadzenie na elewację drugiego, oprócz białego czy innego jasnego koloru bazowego, wymaga czujności. By budynek nie stracił lekkości i naturalności, drugi, ciemniejszy kolor nie może przytłaczać, nie może też być dominujący. Dobrze, jeśli wprowadzenie go ma uzasadnienie w estetyce lub funkcjonalności – najczęściej podkreśla się w ten sposób charakterystyczne elementy architektury budynku lub zaznacza elementy funkcjonalne. Ciemniejszym kolorem podkreśla się fragmenty elewacji takie jak wykusze, ryzality, łączy płaszczyzny ścian, w których usytuowane są okna, zaznacza poziomy kondygnacji, wyróżnia strefę z drzwiami wejściowymi lub bramą garażową. Znakiem nowoczesności są szarości – w szerokiej palecie znajdziemy zarówno odcienie ciepłe, jak i zimne. Komponując kolory tynkowanej elewacji, możemy sięgnąć zarówno po gotowe tynki kolorowe, jak i po farby do tynków.

zdjęcia: K. Jankowska

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!