Artykuł: Tynki zewnętrzne imitujące kamień, drewno i cegłę

Tynki zewnętrzne imitujące kamień, drewno i cegłę

Elewacja, oprócz funkcji praktycznych, powinna spełniać również oczekiwania estetyczne inwestorów. Jeśli chcemy, by nasz dom wyróżniał się spośród sąsiadujących, wykorzystajmy tynki ozdobne zewnętrzne. Pozwolą one uzyskać elewację, która będzie do złudzenia przypominać jeden z prestiżowych materiałów - drewno, cegłę czy kamień.

Tynki ozdobne zewnętrzne dają niemal nieograniczone możliwości kreowania wyglądu naszego domu. Dzięki nim można szybko i łatwo stworzyć unikatowy wzór, intrygującą fakturę czy niespotykane zestawienie kolorystyczne. Koszty wykonania elewacji z zastosowaniem tynków dekoracyjnych są o wiele niższe niż zastosowanie drewna, kamienia lub cegły klinkierowej, a efekt po wyschnięciu powłoki z kilku metrów jest nie do odróżnienia od "oryginałów". Tynki ozdobne zewnętrzne można stosować na systemy ociepleń, a także na stare i nowe mineralne tynki, masy szpachlowe oraz beton. Najczęściej są to gotowe do sporządzenia masy, które należy nakładać w ściśle określony przez producenta sposób. 

Tynki ozdobne zewnętrzne z efektem drewna

Drewniana elewacja marzy się nie jednemu inwestorowi. Niestety, wiele gatunków drewna zalicza się do najdroższych surowców, o które – aby utrzymać jego wysoką jakość – należy systematycznie dbać. Obecnie z powodzeniem możemy wykonać imitację drewnianej elewacji, stosując odpowiednie tynki dekoracyjne, tworzące atrakcyjną fakturę – dostępne są w różnych kolorach, a dzięki szablonom wiernie oddają strukturę drewna. Są one zarówno tańsze w wykonaniu, jak i utrzymaniu, pozbawione są również naturalnych wad drewna (głównie konieczności specjalistycznej renowacji i pielęgnacji, a także zmiany jego barwy z upływem czasu). Tynki te wyróżniają się trwałością – nie odkształcają się pod wpływem zmian temperatury i wilgotności powietrza oraz są odporne na zabrudzenie (mają właściwości hydrofobowe). Ponadto zastosowanie tynków z efektem drewna umożliwia uzyskanie jednolitej elewacji pod względem materiałowym, tym samym pozwala uniknąć pęknięć i rozwarstwień. Są także łatwe w użyciu – warstwę dekoracyjną odwzorowującą słoje drewna wykonuje się przy użyciu odpowiedniego tynku, specjalnej matrycy odciskowej (która wiernie oddaje fakturę drewna) i wałka dociskowego. Właściwy wygląd powierzchni powstaje po zagruntowaniu tynku gruntem i pomalowaniu go impregnatem koloryzującym, który dostępny jest w kilkunastu kolorach (z zależności od producenta) i pomaga w osiągnięciu wymarzonego efektu. Tynki ozdobne zewnętrzne nie wymagają specjalnej konserwacji – zabrudzoną powierzchnię może umyć wodą pod niewielkim ciśnieniem. 

Tynki ozdobne zewnętrzne z efektem kamienia

Z myślą o inwestorach, którzy marzą o uzyskaniu efektu jaki daje kamień, producenci chemii budowlanej opracowali tynki do złudzenia przypominające ten materiał. Takie rozwiązanie wymaga znacznie mniejszych nakładów finansowych i jest o wiele szybsze w wykonaniu niż okładanie elewacji kamieniem naturalnym. Na rynku dostępny jest bardzo duży wybór tynków imitujących płyty lub elementy z granitu czy piaskowca, dzięki czemu możemy dobrać odpowiednią do swoich potrzeb barwę i fakturę. W zależności od wzoru oraz metody wykonania, możliwe jest uzyskanie wyglądu powierzchni gładkiej (szlifowanej) lub ostrej (drapanej lub cyklinowanej). Tynki ozdobne zewnętrzne z efektem kamienia są znacznie mniej wymagające i zdecydowanie łatwiej jest je odświeżyć niż elewacje wykonane z kamienia naturalnego. Odznaczają się również wysoką odpornością na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Są odporne na zabrudzenia, a przy tym wytrzymałe. Z powodzeniem zabezpieczą miejsca szczególnie narażone na uszkodzenia. Tynki można nakładać zarówno ręcznie przy użyciu pacy stalowej, jak i natryskowo za pomocą specjalnego pistoletu i kompresora. 

Tynki ozdobne zewnętrzne z efektem cegły

Do uzyskania atrakcyjnego efektu cegły ręcznie formowanej wystarczy tynk dekoracyjny o uziarnieniu 1 mm. Niezbędne są też specjalne szablony samoprzylepne w kształcie spoin pomiędzy cegłami – możliwe jest zastosowanie szablonów odwzorowujących różne układy cegieł. Szablony przyklejane są na odpowiednio przygotowane podłoże, oczyszczone z zanieczyszczeń i odrywane bezpośrednio po nałożeniu tynku oraz uformowaniu jego powierzchni, tworząc w ten sposób spoiny pomiędzy cegłami. Masę nakłada się pacą ze stali nierdzewnej, a wszelkie nierówności podczas układania można zetrzeć papierem ściernym lub po jego wyschnięciu. Taki tynk ozdobny zewnętrzny można wybarwić w dowolnym kolorze. Uzyskiwany na powierzchni cegły efekt "formowania" zależy od użytych narzędzi, sposobu wykonania oraz pomysłowości i inwencji wykonawcy. Możliwe jest uzyskanie różnorodnych, niepowtarzalnych i intrygujących efektów.

Zdjęcie: Atlas, Alpol, Piotrowice II, Weber



Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także