Artykuł: Tynki zewnętrzne imitujące kamień, drewno i cegłę

Tynki zewnętrzne imitujące kamień, drewno i cegłę

Tynki ozdobne zewnętrzne dają niemal nieograniczone możliwości kreowania wyglądu naszego domu. Dzięki nim można szybko i łatwo stworzyć unikatowy wzór, intrygującą fakturę czy niespotykane zestawienie kolorystyczne. Koszty wykonania elewacji z zastosowaniem tynków dekoracyjnych są o wiele niższe niż zastosowanie drewna, kamienia lub cegły klinkierowej, a efekt po wyschnięciu powłoki z kilku metrów jest nie do odróżnienia od "oryginałów". Tynki ozdobne zewnętrzne można stosować na systemy ociepleń, a także na stare i nowe mineralne tynki, masy szpachlowe oraz beton. Najczęściej są to gotowe do sporządzenia masy, które należy nakładać w ściśle określony przez producenta sposób. 

Tynki ozdobne zewnętrzne z efektem drewna

Drewniana elewacja marzy się nie jednemu inwestorowi. Niestety, wiele gatunków drewna zalicza się do najdroższych surowców, o które – aby utrzymać jego wysoką jakość – należy systematycznie dbać. Obecnie z powodzeniem możemy wykonać imitację drewnianej elewacji, stosując odpowiednie tynki dekoracyjne, tworzące atrakcyjną fakturę – dostępne są w różnych kolorach, a dzięki szablonom wiernie oddają strukturę drewna. Są one zarówno tańsze w wykonaniu, jak i utrzymaniu, pozbawione są również naturalnych wad drewna (głównie konieczności specjalistycznej renowacji i pielęgnacji, a także zmiany jego barwy z upływem czasu). Tynki te wyróżniają się trwałością – nie odkształcają się pod wpływem zmian temperatury i wilgotności powietrza oraz są odporne na zabrudzenie (mają właściwości hydrofobowe). Ponadto zastosowanie tynków z efektem drewna umożliwia uzyskanie jednolitej elewacji pod względem materiałowym, tym samym pozwala uniknąć pęknięć i rozwarstwień. Są także łatwe w użyciu – warstwę dekoracyjną odwzorowującą słoje drewna wykonuje się przy użyciu odpowiedniego tynku, specjalnej matrycy odciskowej (która wiernie oddaje fakturę drewna) i wałka dociskowego. Właściwy wygląd powierzchni powstaje po zagruntowaniu tynku gruntem i pomalowaniu go impregnatem koloryzującym, który dostępny jest w kilkunastu kolorach (z zależności od producenta) i pomaga w osiągnięciu wymarzonego efektu. Tynki ozdobne zewnętrzne nie wymagają specjalnej konserwacji – zabrudzoną powierzchnię może umyć wodą pod niewielkim ciśnieniem. 

Tynki ozdobne zewnętrzne z efektem kamienia

Z myślą o inwestorach, którzy marzą o uzyskaniu efektu jaki daje kamień, producenci chemii budowlanej opracowali tynki do złudzenia przypominające ten materiał. Takie rozwiązanie wymaga znacznie mniejszych nakładów finansowych i jest o wiele szybsze w wykonaniu niż okładanie elewacji kamieniem naturalnym. Na rynku dostępny jest bardzo duży wybór tynków imitujących płyty lub elementy z granitu czy piaskowca, dzięki czemu możemy dobrać odpowiednią do swoich potrzeb barwę i fakturę. W zależności od wzoru oraz metody wykonania, możliwe jest uzyskanie wyglądu powierzchni gładkiej (szlifowanej) lub ostrej (drapanej lub cyklinowanej). Tynki ozdobne zewnętrzne z efektem kamienia są znacznie mniej wymagające i zdecydowanie łatwiej jest je odświeżyć niż elewacje wykonane z kamienia naturalnego. Odznaczają się również wysoką odpornością na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Są odporne na zabrudzenia, a przy tym wytrzymałe. Z powodzeniem zabezpieczą miejsca szczególnie narażone na uszkodzenia. Tynki można nakładać zarówno ręcznie przy użyciu pacy stalowej, jak i natryskowo za pomocą specjalnego pistoletu i kompresora. 

Tynki ozdobne zewnętrzne z efektem cegły

Do uzyskania atrakcyjnego efektu cegły ręcznie formowanej wystarczy tynk dekoracyjny o uziarnieniu 1 mm. Niezbędne są też specjalne szablony samoprzylepne w kształcie spoin pomiędzy cegłami – możliwe jest zastosowanie szablonów odwzorowujących różne układy cegieł. Szablony przyklejane są na odpowiednio przygotowane podłoże, oczyszczone z zanieczyszczeń i odrywane bezpośrednio po nałożeniu tynku oraz uformowaniu jego powierzchni, tworząc w ten sposób spoiny pomiędzy cegłami. Masę nakłada się pacą ze stali nierdzewnej, a wszelkie nierówności podczas układania można zetrzeć papierem ściernym lub po jego wyschnięciu. Taki tynk ozdobny zewnętrzny można wybarwić w dowolnym kolorze. Uzyskiwany na powierzchni cegły efekt "formowania" zależy od użytych narzędzi, sposobu wykonania oraz pomysłowości i inwencji wykonawcy. Możliwe jest uzyskanie różnorodnych, niepowtarzalnych i intrygujących efektów.

Zdjęcie: Atlas, Alpol, Piotrowice II, WeberCzytaj także