Artykuł: Tymczasowe ogrodzenie placu budowy zgodnie z przepisami

Tymczasowe ogrodzenie placu budowy zgodnie z przepisami

Zaczynając budowę domu, musimy zadbać o bardzo wiele rzeczy, w tym o zabezpieczenie placu budowy. Ogrodzenie działki budowlanej ma na celu zaznaczenie granic, a także zapobiec nieszczęśliwym wypadkom z udziałem osób postronnych czy samych budowlańców.

Ogrodzenie placu budowy to nie dobra wola inwestora, to jego obowiązek. Przepisy mówią, że plac budowy musi być ogrodzony tak, aby nie mogli wejść na niego przypadkowi przechodnie czy dzieci. Nie musimy od razu stawiać docelowego ogrodzenia, możemy postawić prowizoryczny płot. Co ważne, jeśli nasza działka jest duża, nie musimy jej grodzić całej, możemy tylko zabezpieczyć miejsce prowadzenia prac – obszar musi obejmować nie tylko teren pod realizowanym domem, ale także miejsca przechowywania wszystkich materiałów niezbędnych do jego budowy oraz odpadów.

Tymczasowe ogrodzenie placu budowy – co mówią przepisy

Po pierwsze, ogrodzenie w całości musi zostać postawione na naszej działce, a nie w jej granicy czy poza nią. Minimalna wysokość ogrodzenia to 1,5 m. Musi być ono wykonane tak, aby nie stwarzało zagrożenia dla ludzi i zwierząt. Poniżej 1,8 m nie mogą znajdować się żadne niebezpieczne elementy, np. drut kolczasty czy tłuczone szkło, a konstrukcja ogrodzenie musi być stabilna i nieuszkodzona, trudna do rozmontowania. Strefy niebezpieczne, w których istnieje ryzyko spadania z wysokości przedmiotów (narzędzi, materiałów budowlanych) należy obowiązkowo ogrodzić – dystans między ogrodzeniem a innymi obiektami musi wynosić minimum 1/10 wysokości wznoszonego obiektu, lecz nie mniej niż 6 m. W zwartej zabudowie miejskiej odległość ta może być zmniejszona, ale pod warunkiem zastosowania rozwiązań, które zabezpieczają przed spadaniem przedmiotów. Wykopy głębsze niż 1 m wymagają wykonania ogrodzenia o wysokości przynajmniej 1,1 m.

Pamiętajmy, że działkę budowlaną należy ogrodzić przez rozpoczęciem budowy domu! Nie musimy uzyskać ani pozwolenie na jego budowę, ani zgłaszać zamiaru jego budowy pod warunkiem, że jego wysokość nie przekracza 2,2 m. Ogrodzenie tymczasowe może stać do końca budowy, po zakończeniu należy zastąpić je ogrodzeniem docelowym. Zwróćmy uwagę, aby materiały budowlane były składowane 0,75 m od płotu. W obszarze ogrodzonym powinno znaleźć się również miejsce dla wszystkich pojazdów biorących udział w budowie – nie mogą one utrudniać ani ruchu innych pojazdów, ani pieszych.

Praktyczne ogrodzenie placu budowy

Każde ogrodzenie, nawet te prowizoryczne, musi mieć bramę, ponieważ na plac budowy przyjeżdżają np. ciężarówki z materiałami budowlanymi. Brama musi więc być szeroka, aby samochody mogły bez przeszkód przez nią przejeżdżać. Gdy na placu nie są prowadzone prace, należy ją zamykać. Najprościej i najtaniej jest wykonać ogrodzenia z siatki metalowej rozpiętej na metalowych lub nawet drewnianych słupkach. Pamiętajmy jednak, że płot nie tylko stanowi zabezpieczenie zdrowia i życia osób postronnych, ale również ma chronić przed kradzieżami czy aktami wandalizmu. Dlatego dobrze, aby było wykonane z solidnych materiałów. Możemy zdecydować się więc na ogrodzenie panelowe. Jego montaż jest łatwy i szybki. Wybierzmy takie panele, które mają ciężkie betonowe stopy – płot będzie stabilny. Jeśli nie chcemy inwestować w takie tymczasowe ogrodzenie, możemy je wypożyczyć.

zdjęcia: K. Jankowska

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!