Artykuł: Trendy w architekturze domów jednorodzinnych

Trendy w architekturze domów jednorodzinnych

Architektura domów jednorodzinnych zyskuje coraz bardziej nowoczesny i wyrazisty charakter. Jakie trendy obowiązują w nowoczesnym budownictwie domów jednorodzinnych?

Trendy architektoniczne, które dominują we współczesnym budownictwie jednorodzinnym są w dużym stopniu kształtowane przez wymagające przepisy unijne, wymuszające rozwiązania energooszczędne i ekologiczne. Równie ważną rolę w ich wyznaczaniu odgrywa nasz styl życia. Coraz więcej czasu – wiele osób nawet ponad 90% – spędzamy w budynkach. To te czynniki przyczyniają się do poszukiwań nowych rozwiązań będących remedium na potrzeby współczesnych inwestorów.

Nowe trendy

Nowoczesna forma domu, która na dobre ukształtowała się z początkiem nowego, XXI wieku jest pokłosiem zmian społecznych i technologicznych zachodzących w Polsce od ponad ćwierćwiecza. W tym czasie budownictwo jednorodzinne ewoluowało od dominacji różnego rodzaju mniej lub bardziej udanych wariacji na temat dworu polskiego przez szeroko rozumiane wille postmodernistyczne po rozwiązania dominujące obecnie. W dużej mierze są one wynikiem przepisów unijnych i tendencji bliskich budownictwu energooszczędnemu. To domy, których nowoczesna forma przejawia się w budowaniu miejsca o racjonalnych wymiarach przyjaznego do życia, na miarę potrzeb współczesnego odbiorcy. Domy są tak projektowane, by zostało funkcjonalnie wykorzystywane każde miejsce. Najczęściej są to budynki o prostej bryle, z płaskimi lub dwuspadowymi dachami, o oszczędnych, ale nie banalnych elewacjach.

Nowoczesne budownictwo – uproszczenie formy

W porównaniu do modnych jeszcze niedawno domów o rozbudowanych bryłach czy też budynków z licznymi detalami architektonicznymi – szczególnie tymi drobnymi, można zaobserwować tendencję do upraszczania formy domów i jej podporządkowaniu zadaniom funkcjonalnym. Proces ten rozpoczął się już w epoce modernizmu, w czasach PRL-u występował w formie skarlałej, a obecnie twórczo podążamy wytyczonym wówczas szlakiem. Także, by sprostać wymaganiom stawianym przez przepisy, bryła budynku musi być jak najprostsza. Dominują domy o oszczędnej, kubicznej formie zaprojektowane na planie prostokąta. Zwartą bryłę przekrywają bardzo często dachy dwuspadowe bez okapów i lukarn, które zastępują okna połaciowe, co również podkreśla geometrię  budynku. Wzrasta również tendencja do wykorzystywania płaskich dachów, które są bezpośrednim nawiązaniem do modernizmu. 

Nowoczesne detale elewacyjne

W trend nowoczesnego minimalizmu i radykalnych uproszczeń bryły domu wpisują się także rozwiązania elewacyjne. Ściany domów stały się płaskie – znikają z nich chętnie do niedawna stosowane balkony z głęboko wysuniętą płytą balkonową, które zastępują coraz liczniej balkony francuskie, czyli portfenetry lub drzwi balkonowe zamknięte balustradą zlicowaną ze ścianą (w tym rozwiązaniu brak płyty balkonowej). Charakterystyczne stały się również duże przeszklenia, często rozpostarte na dwóch kondygnacjach. Jeśli sięga się po detale takie jak wykusze, ryzality czy lukarny, także ich forma jest uproszczona – najczęściej ma obrys prostokąta. Uroda proporcji wygrywa z liczbą detali czy bogactwem form.

Nowoczesne materiały elewacyjne

Konsekwencją minimalistycznych wyborów są także rozwiązania elewacyjne w postaci zastosowanych rodzajów materiałów i ich kolorystyce. Dominujące jeszcze do niedawna ściany w odcieniach żółcieni i czerwone dachy zastąpiły znacznie bardziej stonowane szarości – poczynając od jasnoszarego tynku po grafit, antracyt, a nawet czerń pokryć dachowych. Minimalizm elewacji podkreślają także materiały wykończeniowe. Szczególnie cenione są te naturalne – choćby drewno czy kamień lub klinkier. Można zaobserwować wielki powrót drewnianej oblicówki. Stosuje się ją zarówno na fragmentach elewacji, jak i coraz częściej „otula” tym materiałem wszystkie ściany – w najbardziej bezkompromisowej postaci to dach i ściany domu wykończone gontem lub wiórem. Typowe dla nowoczesnych elewacji jest używanie materiałów wykończeniowych w sposób nieoczywisty, np. dachówkami wykańcza się ściany domu, a blachę elewacyjną stosuje się jako pokrycie dachu.

Duże przeszklenia

Współczesny człowiek spędza w zamkniętych pomieszczeniach znaczną większość czasu, dlatego też szukamy większego dostępu do światła dziennego i otwartych przestrzeni. Niewątpliwie służą im duże i liczne okna w naszych domach. Zacierają bariery miedzy światem zewnętrznym a wnętrzem domu – dzięki nim dom przekracza granicę, jaka tworzy lity mur. Duże przeszklenia sprawiają również, że dom nabiera lekkości, a widoczne w znacznym stopniu wnętrza stają się integralnym elementem elewacji. Nowoczesne technologie sprawiły, że można dzisiaj przeszklić nie tylko ściany, ale i dachy, i to zarówno skośny, jak i płaski.

Zdjęcia: Baumit, Fotolia.com, Rheinzink

Czytaj także