Artykuł: Termoizolacja dachu skośnego – jakie materiały wybrać?

Termoizolacja dachu skośnego – jakie materiały wybrać?

Dachy i poddasza są miejscami, gdzie tracimy najwięcej ciepła, dlatego też bardzo istotna jest odpowiednia izolacja dachu. Dachy skośne izoluje się, układając termoizolację między krokwiami i pod krokwiami, dlatego stosowane materiały muszą być sprężyste, tak aby można było wypełnić nieszczelności, jakie powstają w miejscach styku materiału termoizolacyjnego z konstrukcją dachu. Wybierając materiał do ocieplenia poddasza, wybierajmy produkty o jak najniższym współczynniku przewodzenia ciepła lambda – wówczas  nie trzeba będzie pogrubiać zanadto warstwy ocieplenia.      

Optymalny wybór – wełna mineralna

Do ocieplenia dachów stromych tradycyjnie stosuje się przede wszystkim płyty lub maty z wełny mineralnej o dużej sprężystości i małym ciężarze objętościowym (12-15 kg/m3). Wełna mineralna jest produktem bezpiecznym dla zdrowia oraz niepalnym, na potwierdzenie czego producenci przedkładają atesty i certyfikaty.

Produktami sprawdzonymi i rekomendowanymi do izolacji dachów skośnych są maty z wełny mineralnej otrzymane z włókien szklanych, cechujące się sprężystością, dzięki czemu mogą szczelnie wypełnić izolowaną przestrzeń i wyeliminować nieszczelności, jakie mogą powstać na styku materiału termoizolacyjnego z konstrukcją dachu, wpływając tym samym na skuteczność izolacji. Sprężyste maty z wełny mineralnej docięte o 2 cm szerzej niż rozstaw krokwi umożliwią zachowania ciągłości izolacji i szczelne wypełnienie przestrzeni pomiędzy elementami konstrukcyjnymi. Wybierając wełnę mineralną do ocieplenia poddasza, kupmy produkt o jak najniższym współczynniku przewodzenia ciepła lambda. Aktualnie na rynku są dostępne maty z wełny mineralnej o współczynniku przewodzenia ciepła lambda nawet 0,033 W/(m∙K). Równie popularnym materiałem do ocieplenia poddaszy jest wełna mineralna skalna o podobnych właściwościach co wełna szklana.

Termoizolacje ze styropianu

Do izolowania dachów spadzistych można użyć płyt ze sprężystego styropianu – producenci oznaczają ten typ styropianu nazwą „poddasze”. Dzięki fabrycznie wykonanym nacięciom płyty sprężynują i wypełniają przestrzenie między krokwiami. Rozwiązaniem polecanym do domów o dużym kącie nachylenia połaci są też kształtki styropianowe, które montuje się do krokwi, zastępując łaty i kontrłaty.

Nowoczesne pianki PIR

Materiałem rekomendowanym do domów energooszczędnych i pasywnych są sztywne płyty z pianki poliuretanowej PIR, które wysokie współczynniki izolacyjności termicznej dachu zapewniają już przy grubości 16 cm. Piankę PIR otwartokomórkową można również układać natryskowo za pomocą agregatu do hydrodynamicznego natrysku, co pozwala dokładnie wypełnić wszelkie zagłębienia. 

System ociepleń dachowych

Składają się nań zestawy produktów, których zadaniem jest zapewnienie nie tylko izolacji termicznej, ale także możliwości cyrkulacji pary wodnej przy jednoczesnej szczelności całej konstrukcji. Przykładem kompletnej izolacji cieplno-wilgotnościowej są systemy składające się z wełny mineralnej, paroizolacji o właściwościach zmieniających się zależnie od warunków klimatycznych otoczenia oraz akcesoriów klejących i uszczelniających. Wszystkie elementy dobierane są w taki sposób, aby we wnętrzu ocieplonego budynku przez cały rok panował mikroklimat zapewniający mieszkańcom komfortowe użytkowanie pomieszczeń, a konstrukcji bezpieczeństwo wilgotnościowe.

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także