Artykuł: Termoizolacja dachu stromego – jakie materiały wybrać?

Termoizolacja dachu stromego – jakie materiały wybrać?

Termoizolacja dachu warunkuje całoroczny optymalny mikroklimat w budowanym bądź modernizowanym budynku, zapewniając tym samym mieszkańcom komfortowe użytkowanie pomieszczeń, a konstrukcji – bezpieczeństwo wilgotnościowe. Jakie materiały sprawdzają się najlepiej przy ociepleniu dachu?

Dachy i poddasza są miejscami, gdzie tracimy najwięcej ciepła, dlatego też bardzo istotna jest odpowiednie ocieplenie dachu. Dachy skośne izoluje się, układając termoizolację między krokwiami i pod krokwiami, dlatego stosowane materiały muszą być sprężyste, tak aby można było wypełnić nieszczelności, jakie powstają w miejscach styku materiału termoizolacyjnego z konstrukcją dachu. Wybierając materiał do ocieplenia poddasza, decydujmy się na produkty o jak najniższym współczynniku przewodzenia ciepła lambda – wówczas nie trzeba będzie pogrubiać zanadto warstwy ocieplenia.

Wełna mineralna do termoizolacji dachu

Do ocieplenia dachów stromych tradycyjnie stosuje się przede wszystkim płyty lub maty z wełny mineralnej o dużej sprężystości i małym ciężarze objętościowym (12-15 kg/m3). Wełna mineralna jest produktem bezpiecznym dla zdrowia oraz niepalnym, na potwierdzenie czego producenci przedkładają atesty i certyfikaty.

Produktami sprawdzonymi i rekomendowanymi do termoizolacji dachów stromych są maty z wełny mineralnej otrzymane z włókien szklanych, cechujące się sprężystością, dzięki czemu mogą szczelnie wypełnić izolowaną przestrzeń i wyeliminować nieszczelności, jakie mogą powstać na styku materiału termoizolacyjnego z konstrukcją dachu, wpływając tym samym na skuteczność izolacji. Sprężyste maty z wełny mineralnej docięte o 2 cm szerzej niż rozstaw krokwi umożliwią zachowania ciągłości izolacji i szczelne wypełnienie przestrzeni pomiędzy elementami konstrukcyjnymi. Wybierając wełnę mineralną do ocieplenia poddasza, kupmy produkt o jak najniższym współczynniku przewodzenia ciepła lambda. Aktualnie na rynku są dostępne maty z wełny mineralnej o współczynniku przewodzenia ciepła lambda nawet 0,032 W/(m∙K). Równie popularnym materiałem do ocieplenia poddaszy jest wełna mineralna skalna o podobnych właściwościach co wełna szklana. Wśród licznych zalet wełny należy wymienić jeszcze jedną – jest niepalna, w razie pożaru chroni drewnianą konstrukcję dachu przed ogniem.

Termoizolacja dachu ze styropianu

Do izolowania dachów stromych można użyć płyt ze sprężystego styropianu – producenci oznaczają ten typ styropianu nazwą „poddasze”. Dzięki fabrycznie wykonanym nacięciom płyty sprężynują i wypełniają przestrzenie między krokwiami. Dostępne są także płyty z grafitowego styropianu, który ma lepszą izolacyjność niż biały styropian - λ na poziomie 0,032-0,033 W/(m·K). Rozwiązaniem polecanym do termoizolacji dachów o dużym kącie nachylenia są też kształtki styropianowe, które montuje się do krokwi, zastępując łaty i kontrłaty.

Styropian w porównaniu z wełną mineralną jest dużo lżejszy oraz łatwiejszy w montażu. Poza tym nie pyli. Jest również bardziej wytrzymały i odporny na zniszczenia. Natomiast jest palny. W przeciwieństwie do wełny mineralnej stanowi zagrożenie w czasie pożaru. Styropian ma także gorsze właściwości tłumienia hałasu. Nie wchłania i nie przepuszcza wody, co w przypadku poddasza ma duże znaczenie. Jest dobrym rozwiązaniem, gdy mamy nieużytkowe poddasze i betonowy strop nad ostatnią kondygnacją. Styropian jest tańszy od wełny mineralnej.

Inne materiały do termoizolacji dachu

Polistyren ekstrudowany. Płyty z tego materiału są twarde i mają świetną izolacyjność termiczną. Najkorzystniej stosować je jako ocieplenie nakrokwiowe, układane pod pokryciem. Płytami z polistyrenu można także ocieplać krokwie od spodu, jednak obniża to pomieszczenie o kilka centymetrów.

Poliuretan PIR. To produkt o właściwościach zbliżonych do polistyrenu ekstrudowanego, ale charakteryzujący się jeszcze lepszą izolacyjnością cieplną. Można go więc układać cieńszą warstwą. Płyty poliuretanowe stosuje się do ocieplania nakrokwiowego, międzykrokwiowego lub podkrokwiowego.

Pianka PUR. Natryśnięta natychmiast pęcznieje i utwardza się ściśle przylegając do podłoża i wchodząc we wszystkie szczeliny. Dodatkowo wzmacnia sztywność konstrukcji szkieletowej i stanowi wygłuszenie. Pianka nie nasiąka wodą, stanowi świetną izolację cieplną - współczynnik przewodnictwa cieplnego pianki PUR wynosi 0,020-0,023 W/(m·K)
Folia termoizolacyjna. To jedno z najnowocześniejszych osiągnięć w dziedzinie izolacji termicznej. Folia wykonana jest z dwóch warstw metalizowanej membrany, między którymi umieszczona jest folia bąbelkowa lub specjalna włóknina. Folie termoizolacyjne stosuje się głównie do ocieplania podkrokwiowego, często w połączeniu z ociepleniem międzykrokwiowym zrobionym z innego materiału. Montaż folii termoizolacyjnej, tak jak w przypadku każdej folii, przebiega niezwykle szybko i sprawnie.

Płyty drzewno-magnezytowe. Są wykonane z wełny drzewnej związanej spoiwem magnezytowym. Płyty ocieplają i jednocześnie tworzą stabilny podkład pod wykończenie tradycyjnym tynkiem. Montuje się je między i pod krokwiami, więc nieco obniżają poddasze. Płyty drzewno-magnezytowe są też ciężkie i wymagają solidnej więźby. Zapewniają za to dobrą izolacyjność akustyczną.

System ociepleń dachowych

Na system ociepleń dachowych składają się produkty, których zadaniem jest zapewnienie nie tylko izolacji termicznej, ale także możliwości cyrkulacji pary wodnej przy jednoczesnej szczelności całej konstrukcji. Przykładem kompletnej izolacji cieplno-wilgotnościowej są systemy składające się z wełny mineralnej, paroizolacji o właściwościach zmieniających się zależnie od warunków klimatycznych otoczenia oraz akcesoriów klejących i uszczelniających. Wszystkie elementy dobierane są w taki sposób, aby we wnętrzu ocieplonego budynku przez cały rok panował mikroklimat zapewniający mieszkańcom komfortowe użytkowanie pomieszczeń, a konstrukcji bezpieczeństwo wilgotnościowe.

Zdjęcia: Fotolia.com, Rockwool

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także