Artykuł: Sztukateria w domu – nietypowe rozwiązania

Sztukateria w domu – nietypowe rozwiązania

Sztukateryjne listwy, rozety, gzymsy i pilastry mogą być użyte w sposób niekonwencjonalny. Jak niebanalnie wykończyć ściany i sufity stosując sztukaterie do wnętrz?

Gipsowe sztukaterie do wnętrz to nieodłączny element sal pałacowych czy też stylowych kamienic. Ich wykonanie nie tylko wymagało mistrzowskiej ręki rzemieślnika, ale było też kosztowne. Dzisiaj sztukaterie dzięki nowoczesnym technologiom wytwarzania stały się dostępne dla wszystkich. Są znacznie tańsze niż gipsowe pierwowzory, bogate wzorniczo oraz łatwe do zamontowania. Warto więc je wykorzystywać w aranżacji wnętrz domu.

Przyjazne materiały na sztukaterie

Sztukaterie do wnętrz zyskały wiele walorów za sprawą materiałów, z których się je dzisiaj wykonuje. O twórczym potencjale nowoczesnych sztukaterii decyduje przede wszystkim bogactwo wzorów. Występują one między innymi w formie rozet, listew, gzymsów czy też pilastrów. Można również sięgnąć po sztukateryjne konsole, półkolumny, obudowy kominkowe lub reliefy. Sztukaterie styropianowe wyróżnia niski koszt zakupu – wykonuje się je bowiem z taniego polistyrenu ekspandowanego (styropianu), polistyrenu ekstrudowanego (styrodur XPS) oraz poliuretanu (chociaż te są znacznie droższe od polistyrenowych, to jednak znacznie tańsze od tradycyjnych gipsowych). Produkty wykonane z XPS czy poliuretanu dodatkowo mogą być stosowane w miejscach, gdzie wskazana jest odporność na wilgoć i duża trwałość. Nowoczesne sztukaterie do wnętrz są również bardzo lekkie, co ułatwia ich samodzielny montaż. Większości wyrobów sztukateryjnych można nadać także wymarzony kolor – to także ich atut aranżacyjny.

Jak wykorzystać sztukaterie do wnętrz?

Najczęściej korzystamy ze sztukaterii do wykończenia ścian i sufitów – wówczas sięgamy po listwy przypodłogowe, gzymsy czy rozety. Nieco rzadziej wykorzystujemy sztukateryjne obudowy kominkowe, pilastry, konsole lub reliefy. Jednak warto pamiętać o tych materiałach także wówczas, gdy chcemy nadać przestrzeni bardzo indywidualny charakter niezbyt dużym kosztem. Listwy sztukateryjne w postaci ćwierćwałka lub wysokiego prostokąta będą doskonałe nie tylko w roli cokołu, ale także obramowania drzwi, okien czy też w roli bordiury dzielącej ścianę na wysokości lamperii. Warto się także nimi posłużyć, by wykonać dekoracyjne kasetony na ścianach – tu na szczególną uwagę zasługują gięte elementy z poliuretanu. Można z nich również stworzyć ramki – w kolorze starego złota czy mosiądzu dodadzą klasy wnętrzom w stylu glamour czy eklektycznym. Różowe lub pomarańczowe wzbogacą aranżację boho lub pop-artowską. Listwami można także dodawać klasy meblom – na przykład naklejone na proste drzwi szafy lub szafek bez charakteru potrafią z nich uczynić oryginalne elementy wyposażenia wnętrz. Dużą siłę aranżacyjną mają także sztukateryjne gzymsy zwyczajowo stosowane do zwieńczenia szczytu ścian. Niewielki kaskadowy gzyms może przecież z powodzeniem służyć jako lekka półeczka. Do popularnych rodzajów sztukaterii należą także rozety, które zwyczajowo przypisane były do ozdoby sufitów, gdzie służyły podkreśleniu urody opraw oświetleniowych. Z powodzeniem można jednak nimi ozdabiać ściany czy meble. Ze względu na różnorodność ich form możliwości mamy bez liku – twórzmy z nich wieloelementowe rytmiczne kompozycje lub stosujmy pojedynczo traktując jako centrum dekoracyjne na ścianie.

Sztukaterie do wnętrz – montaż

Sztukaterie wykonane z polistyrenu ekspandowanego, ekstrudowanego lub poliuretanu są również znacznie łatwiejsze do zamontowania niż znane od wieków gipsowe. By cieszyć się ich urodą, wystarczy jedynie zadbać, by podłoże, na które chcemy nakleić sztukateryjne elementy było czyste, suche, twarde oraz gładkie. Ważny jest także dobór kleju – najlepiej, by polecił nam go sprzedawca sztukaterii. Pamiętajmy, by do przycinania detali sztukateryjnych stosować ostre narzędzie, na przykład piłę lub dobrze naostrzony nóż.

zdjęcia: AdobeStock

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!