Artykuł: System kominowy ICOPAL VULCAN do gazowych kotłów kondensacyjnych

System kominowy ICOPAL VULCAN do gazowych kotłów kondensacyjnych

Dla kotłów kondensacyjnych system odprowadzania spalin powinien być tak zaprojektowany i wykonany, aby pojawiające się w przewodach skropliny zostały sprowadzone z powrotem do kotła i dopiero po procesie kondensacji odprowadzane poprzez neutralizator spalin do kanalizacji. Doprowadzenie powietrza i odprowadzenie spalin odbywa się przewodami, w których panuje nadciśnienie minimum 200 Pa. Bilans powietrza i spalin można zachować stosując kominy jednoosiowe dwuścienne lub dwuosiowe z osobnymi kanałami dolotowym i wylotowym. Dzięki nadciśnieniu, jakie osiąga wentylator zamontowany w kotle kominy spalinowe nie wykorzystują naturalnego ciągu kominowego, dlatego mówimy o nich jako o systemach z zamkniętą komorą spalania. Dobierając komin do konkretnego kotła kondensacyjnego należy kierować się przede wszystkim wytycznymi producenta konkretnego kotła kondensacyjnego, które zawsze określają maksymalną dopuszczalną wartość oporów przepływu spalin i powietrza. 

Produkcja elementów kominowych ICOPAL WULKAN oparta jest na sprawdzonej skandynawskiej technologii. Jej unikalność polega na stosowaniu wyłącznie naturalnej, ekologicznej skały wulkanicznej, sprowadzanej specjalnie z Islandii. Gotowe elementy nie zawierają dodatkowych wypełniaczy (piasek, żwir), obniżających izolacyjność komina. Aby w pełni wykorzystać tą właściwość, nasze elementy, posiadają zwiększone grubości ścianek oraz równomierny rozkład ziaren kruszywa w przekroju pustaka. Wysokie parametry izolacyjne naturalnej skały wulkanicznej sprawiają, że komin szybko osiąga optymalną temperaturę pracy minimalizując zjawisko kondensacji, a podczas ewentualnego pożaru sadzy system jest w pełni bezpieczny dla użytkowników i budynku. Elementy systemów kominowych ICOPAL WULKAN są odporne na działanie zasiarczonego kondensatu.


Zobacz budowę i zasadę działania komina ICOPAL WULKAN CI-SPS/kMontaż systemu kominowego CI-SPS/k


 1. Na fundamencie z zastosowaną izolacją przeciwwilgociową układamy na zaprawie murarskiej pierwszy pustak obudowy z centralnie wyciętym otworem o wymiarach 130x170 mm w którym osadzona będzie osłona odpływu kondensatu. Centralnie wewnątrz pierwszego pustaka osadzamy na zaprawie murarskiej ceramiczną podstawę pod element odprowadzenia kondensatu. Montaż systemu możemy rozpocząć na dowolnej wysokości pod warunkiem wykonania podstawy komina z innych materiałów (np. beton, cegła) o wytrzymałości zapewniającej przeniesienie obciążenia z projektowanego pionu kominowego.
 2. Do elementu odprowadzenia kondensatu przykręcamy syfon wykonany z kwasoodpornego tworzywa pamiętając, aby otwór odpływowy skierowany był w stronę umożliwiającą podłączenie sztywnego lub elastycznego odprowadzenia kondensatu i poprowadzenie go przez otwór w drzwiczkach.
 3. Przygotowujemy kit kwasoodporny do łączenia elementów szamotowych według instrukcji zamieszczonej na opakowaniu. Na 3 kg wiaderko suchego kitu potrzebujemy ok. 0,4 l wody. Ilość przygotowywanego kitu należy dopasować do postępu prac przy wznoszeniu komina (przy temp. 20⁰C czas stosowania wynosi 90 min.). Po dokładnym wymieszaniu potrzebnej porcji kitu czekamy 5 minut i ponownie mieszamy aż uzyskamy jednolitą masę. Czas utwardzenia przy temp. 20⁰C – 24 godziny. Temperatura stosowania: od +5⁰C do +25⁰C.
 4. Na przygotowanej podstawie osadzamy centralnie i łączymy wcześniej przygotowanym kitem kwasoodpornym element odprowadzenia kondensatu pamiętając, aby otwór odpływowy skierowany był w stronę gdzie będą zamontowane drzwiczki.
 5. W kolejnym pustaku obudowy wycinamy centralnie otwór o wymiarach 150x150 mm pozwalający zamontować drzwiczki rewizyjne. Pustak osadzamy na zaprawie murarskiej. Grubość spoiny między pustakami obudowy powinna wynosić 1-2 cm. Po ułożeniu każdego elementu kontrolujemy pion i poziom. Następnie stosując kit kwasoodporny łączymy ceramiczną rewizję z elementem odprowadzenia kondensatu pamiętając aby otwór rewizji skierowany był w stronę gdzie będą zamontowane drzwiczki. Za pomocą wilgotnej gąbki wygładzamy dokładnie od wewnątrz spoinę usuwając nadmiar kitu.
 6. Montujemy kolejne pustaki obudowy oraz wewnętrzne rury szamotowe. Po osiągnięciu wysokości na której będziemy podłączać piec montujemy przyłącze z adapterem. W adapterze osadzamy komplet uszczelek do podłączenia rury odprowadzającej spaliny z pieca. 
 7. W miejscu podłączenia pieca wykonujemy otwór w pustaku obudowy o wymiarach 190x170 mm. Następnie mocujemy za pomocą czterech wkrętów stalową płytę czołową tak aby oś otworu w płycie czołowej pokrywała się z osią otworu w adapterze przyłącza. W płycie czołowej mocujemy specjalną uszczelkę do podłączenia rury doprowadzającej powietrze do pieca. 
 8. Po osiągnięciu zakładanej wysokości komina ponad dachem, poniżej czapy betonowej wykonujemy dwa otwory w elementach obudowy na przeciwległych ściankach. Otwory o wymiarach: 200x200 mm służą do osadzenia kratek przez które będzie zasysane powietrze do pieców z zamkniętą komorą spalania. Otwory na kratki trzeba wykonać tak aby różnica poziomów od górnej krawędzi otworu do wylotu spalin z komina wynosiła minimum 40 cm. W systemach o średnicy Ø140 mm, Ø200 mm istnieje możliwość zastosowania ponad dachem gotowych elementów wykończenia komina imitujących cegłę. 
 9. Na ostatnim elemencie obudowy mocujemy na zaprawie, betonową czapę komina. Rura szamotowa powinna swobodnie przechodzić przez otwór w czapie i wystawać na wysokość pozwalającą na zamocowanie dyfuzora – po nałożeniu na rurę dyfuzor powinien być uniesiony nad czapą ok. 1-2 cm - regulują to blaszki podpierające dyfuzor. Jeżeli to konieczne docinamy rurę na odpowiednią wysokość i mocujemy dyfuzor za pomocą silikonu wysokotemperaturowego.
 10. Po wykończeniu powierzchni zewnętrznych komina (np. tynkowanie, płyta g-k), montujemy pozostałe stalowe elementy systemu kominowego: dekiel rewizji, drzwiczki - odpływ kondensatu, drzwiczki rewizyjne, kratki wlotu powietrza, dyfuzor oraz stalowe przyłącza powietrza z membraną (jeżeli nie zostały zamontowane na etapie budowy komina).


Montaż kotła


Niedopuszczalne jest mocowanie pieca na konstrukcji komina. Koncentryczne przyłącze z pieca (odprowadzające spaliny i pobierające powietrze) powinno być osadzone osiowo poprzez specjalne uszczelki w przyłączu. Wysokość poszczególnych przyłączy reguluje się projektując na odpowiedniej wysokości start systemu (podstawa + element odprowadzenia kondensatu) oraz uwzględniając wysokość 328 mm jako wielokrotność kanału wewnętrznego między kolejnymi przyłączami. Przyłącze z pieca (rura w rurze) powinno być osadzone w kominie w ten sposób, aby umożliwić bezproblemowe odprowadzenie spalin do rury wewnętrznej komina jak i pobranie powietrza do spalania z przestrzeni pomiędzy rurą wewnętrzną a pustakiem obudowy. W tym celu odcinek rury wewnętrznej przyłącza (odprowadzającej spaliny), mierzony od powierzchni zewnętrznej pustaka obudowy powinien mieć długość dla C-SPS Ø140 mm – 155 mm, Ø200 mm – 125 mm i  Ø250 mm – 100 mm. Maksymalna długość przyłącza z pieca do komina: 1,40 m.


Obudowa komina ponad dachem


Systemy kominowe ICOPAL WULKAN są jedynym na rynku kompletnym rozwiązaniem oferującym gotowe elementy obudowy komina ponad dachem imitujące cegłę. Elementy obudowy komina ponad dachem są prostym i estetycznym rozwiązaniem dla widocznych części komina powyżej połaci dachowej. Obudowy komina ponad dachem imitujące cegłę wykonane są w technologii wibroprasowania z betonu barwionego w masie o gęstości 2300 kg/m³. Zastosowanie wysokiej jakości barwnika do mieszanki betonowej zapewnia trwały i jednolity kolor na całym przekroju elementu.Oferujemy cztery rodzaje obudowy ponad dachem w kolorze ceglastoczerwonym dostosowane do systemów kominowych. Zastosowanie prefabrykowanych elementów obudowy komina ponad dachem zapewnia :

 • szybki, łatwy montaż,
 • niski koszt materiału i robocizny,
 • optymalną statykę całego komina,
 • trwałość i estetykę widocznej ponad dachem części komina,
 • brak konieczności tynkowania i stosowania innych okładzin zewnętrznych komina,
 • zminimalizowanie ryzyka uszkodzenia połaci dachowej,
 • właściwe funkcjonowanie zakończenia komina (prefabrykowana czapa kominowa i stalowy dyfuzor gwarantują prawidłową dylatację pionu kominowego).

Pakiet ICOPAL WULKAN CI-SPS/k


Pakiet startowy dla systemu Wulkan C-SPS/k Ø 140 mm umożliwia wybudowanie kompletnego pojedynczego komina o wysokości 6,2 m i podłączenie do niego jednego kotła gazowego, kondensacyjnego z zamkniętą komorą spalania.

Kalkulator systemów kominowych ICOPAL WULKAN


Pozostałe systemy kominowe ICOPAL WULKAN


.

ICOPAL WULKAN CI-eko to uniwersalny trójwarstwowy system kominowy przeznaczony do współpracy z urządzeniami grzewczymi na paliwa gazowe, ciekłe (olej opałowy) i stałe (drewno, węgiel, miał, pelet…itp.). Zastosowanie kształtek ceramicznych odpornych na pracę w warunkach wilgotnych (kondensat w kominie) oraz elementu odprowadzenia skroplin pozwala na współpracę komina ICOPAL WULKAN CI-eko zarówno z kotłami niskotemperaturowymi, w których temperatura spalin jest niższa niż 200ºC, jak i z kotłami na paliwa stałe gdzie temperatura spalin jest znacznie wyższa. Możliwość budowania zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. 

.

.

.

.

ICOPAL WULKAN CI-eko z wentylacją to uniwersalny trójwarstwowy system kominowy przeznaczony do współpracy z urządzeniami grzewczymi na paliwa gazowe, ciekłe (olej opałowy) i stałe (drewno, węgiel, miał, pelet…itp.). Zastosowanie kształtek ceramicznych odpornych na pracę w warunkach wilgotnych (kondensat w kominie) oraz elementu odprowadzenia skroplin pozwala na współpracę komina ICOPAL WULKAN CI-eko zarówno z kotłami niskotemperaturowymi, w których temperatura spalin jest niższa niż 200ºC, jak i z kotłami na paliwa stałe gdzie temperatura spalin jest znacznie wyższa. W pustaku obudowy tego systemu znajduje się pojedynczy kanał wentylacyjny umożliwiający odprowadzenie zużytego powietrza z pomieszczenia. Możliwość budowania zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. 

.

.


Systemy kominowe Wulkan objęte są 30-letnią Imienną Gwarancją Jakości Icopal 


Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także