Artykuł: Alarm w domu

Alarm w domu

System alarmowy w domu jest już dzisiaj jego standardowym wyposażeniem. Zapewnia domownikom poczucie bezpieczeństwa i ochronę mienia. Do wyboru mamy rozwiązania umożliwiające montaż systemu zabezpieczeń na różnych etapach – zarówno w czasie budowy, jak i już w wykończonym budynku.

Potrzeba poczucia bezpieczeństwa coraz częściej skłania nas do zainstalowania systemu alarmowego w domu. Aby zapewniał on ochronę na odpowiednim poziomie, warto zdecydować się na instalację opartą o urządzenia renomowanych producentów, a prace projektowe i instalacyjne zlecić profesjonalnej firmie

Pora na montaż systemu alarmowego w domu

System alarmowy w domu najczęściej montuje przed przystąpieniem do prac wykończeniowych w budynku. Wykonanie standardowej instalacji alarmowej wiąże się z poprowadzeniem przewodów do wszystkich elementów systemu. Najłatwiej jest je ułożyć na niewykończonej ścianie. Po poprowadzeniu przewodów ukrywa się je pod warstwą tynku. Czasem jednak decyzję o montażu systemu alarmowego podejmuje się, gdy wnętrza są już użytkowane. W wykończonym domu montaż systemu alarmowego nie musi się jednak wiązać z uciążliwymi pracami remontowymi. Kwestię bezpieczeństwa oraz bezinwazyjnej instalacji elementów systemu rozwiąże montaż systemu bezprzewodowego. W takim przypadku poszczególne urządzenia wchodzące w skład instalacji komunikują się ze sobą drogą radiową, nie wymagają więc połączenia przewodowego. Taki system alarmowy w domu jest równie skuteczny i bezpieczny jak system przewodowy. Nie ma więc obawy, że decydując się na jego montaż rezygnujemy z jakości i niezawodności instalacji. Rozwiązanie to ma wiele dodatkowych zalet. Jedną z nich jest elastyczność montażu elementów systemu. Jeśli z czasem dokonamy zmiany aranżacji wnętrza, poszczególne czujki będzie można bez problemu zawiesić w innym miejscu, tak aby obejmowały swym zasięgiem jak największą powierzchnię. Równie prosta jest rozbudowa takiego systemu w przyszłości. 

Dobór systemu alarmowego w domu

Każda instalacja alarmowa powinna być dobrana indywidualnie pod kątem budynku i potrzeb jego mieszkańców. Wykonanie projektu instalacji alarmowej należy zlecić specjaliście. Zanim powstanie projekt ustala się między innymi, w którym momencie system ma wykrywać zagrożenie i o jakich zagrożeniach ma informować. Obecność intruza może zostać zauważona przez odpowiednie urządzenia już w momencie próby przedostania się na teren posesji, przed domem, na etapie próby przedostania się do wnętrza budynku lub dopiero wówczas, gdy złodziej wtargnie do domu. 

Im wcześniej uruchomi się system alarmowy w domu, tym lepiej. Wczesna reakcja systemu da nam więcej czasu na interwencję, sprawi, że intruz może zaniechać dalszych działań i zniszczenia spowodowane próbą wtargnięcia do budynku będą mniejsze lub też unikniemy ich całkowicie. 

Elementy systemu alarmowego w domu wykrywające zagrożenie

Jeśli zdecydujemy się na montaż systemu wykrywającego samą próbę podejścia do domu, należy wyposażyć go w aktywne bariery podczerwieni. Składają się one z nadajnika i odbiornika, między którymi przesyłane są wiązki podczerwieni. Tworzą one niewidoczną barierę, a ich przerwanie spowoduje uruchomienie alarmu. Nadajnik i odbiornik umieszcza się naprzeciw siebie np. nad ogrodzeniem lub na posesji. Aktywne bariery podczerwieni mogą zostać zamontowane również np. we wnękach okiennych po zewnętrznej stronie budynku, zabezpieczając w ten sposób dostęp do okien.

Próbę przedostania się do domu przez okna lub drzwi wykrywają czujki magnetyczne, czyli tzw. kontaktrony, czujki wibracyjne oraz czujki stłuczenia szyby. Kontaktrony montuje się na ramie okna lub drzwi drzwi. Alarm zostanie uruchomiony gdy dojdzie do rozdzielenia kontaktronu od zamontowanego na skrzydle okiennym lub drzwiowym magnesu na skutek jego otwarcia lub próby jego wyważenia. 

Czujki wibracyjne przekażą informację o próbie włamania do centrali alarmowej, gdy wykryją wstrząsy i drgania charakterystyczne dla siłowego przełamywania zabezpieczeń mechanicznych, np. zawiasów okiennych. Czujki stłuczenia szyby uruchomią alarm, gdy dojdzie do rozbicia tafli szła.

Istotnym elementem systemu alarmowego w domu są montowane wewnątrz budynku czujki ruchu. Do wyboru mamy czujki ruchu PIR, które wykrywają zmiany temperatury w pomieszczeniu oraz czujki dualne, które uruchomią alarm gdy wykryją w pomieszczeniu zarówno zmianę temperatury, jak i ruch intruza.

zdjęcia: AdobeStock


Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!