Artykuł: Światło bez prądu - świetliki rurowe Fakro

Światło bez prądu - świetliki rurowe Fakro

Poprzez świetlik rurowy do wnętrza budynku napływa naturalne światło rozjaśniając wnętrze. W pozostałych pomieszczeniach, świetlik rurowy stanowi dodatkowe źródło światła, pozwalając również na oszczędność energii elektrycznej. Ilość światła wpadająca do pomieszczenia poprzez świetliki rurowe zależy przede wszystkim od natężenia światła słonecznego na zewnątrz budynku. Im większa ilość światła pada na kopułę świetlika, tym więcej światła przenoszone jest przez świetlik do wnętrza budynku. Poniższy wykres obrazuje całkowitą ilość światła dziennego (lm) w zależności od miesiąca i zachmurzenia mierzoną przy kopule świetlika. Bardzo istotnym elementem decydującym o ilości wpadającego światła jest usytuowanie kopuły świetlika na dachu. Przy planowaniu miejsca montażu, ilości i wielkości świetlików należy wziąć pod uwagę następujące wskazówki:

  • starać się umieścić kopułę świetlika na południowej, najbardziej nasłonecznionej części dachu zwracając uwagę na omijanie miejsc zacienionych,
  • prowadzić rurę światłonośną jak najkrótszą i jak najprostszą drogą, co zapewnia większą ilość światła,
  • zamontować rurę tak, aby była maksymalnie naciągnięta (świetlik z giętką rurą światłonośną). 
  • uwzględnić wielkość i kształt pomieszczenia, a zwłaszcza ich wysokość, kolory i faktury ścian, sufitu i podłogi oraz rozplanowanie układu mebli i sprzętu dodatkowego.

Schemat [1] pokazuje uproszczony rozkład natężenia oświetlenia pod rozpraszaczem świetlika w pomieszczeniu regularnym bez okien, gdzie świetlik zamontowany jest centralnie. W tym samym pomieszczeniu bez okna [2] układ niesymetryczny może być jedynie wykorzystany w przypadku uzasadnionym potrzebą lepszego doświetlenia pewnej określonej strefy (np. miejsce pracy z komputerem) w tym pomieszczeniu. W pozostałych przypadkach ten system jest niecelowy lub wręcz niekorzystny. W zależności od potrzeb użytkownika, koloru ścian (czyli możliwości rozpraszania i odbicia światła) oraz rozmieszczenia mebli, schemat [3] pokazuje umiejscowienia świetlika w pomieszczeniu z oknem. Strefy narożne z uwagi na dwa różne źródła światła dziennego nie mają w tym układzie większego znaczenia i są dość dobrze doświetlone. Zbytnie przybliżenie świetlika w kierunku ściany przeciwległej do okna może skutkować zmniejszeniem natężenia ogólnego w strefie środkowej.

Rodzaje świetlików

Świetlik rurowy przenosi światło dzienne wpadające do rury światłonośnej. Następnie promienie słoneczne odbijając się od ścian sztywnej lub elastycznej wysoko-refleksyjnej rury kierowane są ku dołowi na rozpraszacz. Zamontowany w suficie rozpraszacz równomiernie rozprowadza promienie naturalnego światła, doświetlając pomieszczenie. W każdym pomieszczeniu mieszkalnym powinno istnieć źródło naturalnego światła. Niestety zdarzają się wnętrza, w których nie ma możliwości zastosowania okien pionowych ani dachowych. Wnętrza odcięte od światła dziennego są ciemne i niewygodne w użytkowaniu. Aby zapewnić dostęp promieni światła w takich wnętrzach należy zastosować świetliki rurowe, przez które wpuścimy do środka promienie słoneczne. Świetliki rurowe „przesyłają” naturalne światło do budynku i mogą stanowić główne lub dodatkowe źródło światła w pomieszczeniu.

Świetlik rurowy z giętką rurą światłonośną SLT składa się z: kopuły, rury światłonośnej giętkiej o długości 2,1m, ramy sufitowej, rozpraszacza pryzmatycznego oraz zestawu montażowego. Główną funkcją świetlika rurowego SLT jest dostarczanie naturalnego światła do wnętrza budynku. Zastosowanie tego rodzaju świetlików, pozwala na doświetlenie wszystkich pomieszczeń w budynku, nawet tych, w których nie ma możliwości zamontowania okien dachowych czy pionowych. Wnętrza odcięte od światła dziennego są ciemne i niewygodne w użytkowaniu. Takimi pomieszczeniami mogą być na przykład; łazienki, garderoby, korytarze, klatki schodowe a nawet piwnice. Poprzez zastosowanie świetlików rurowych do środka budynku wpada naturalne światło rozjaśniając wnętrza. W pozostałych pomieszczeniach, świetlik rurowy, stanowi dodatkowe źródło światła, pozwalając również na oszczędność energii elektrycznej. Świetlik rurowy SLT przenosi światło dzienne wpadające do rury światłonośnej poprzez kopułę zamontowaną na dachu. Następnie promienie słoneczne odbijając się od ścian giętkiej, refleksyjnej rury kierowane są ku dołowi na rozpraszacz. Zamontowany w suficie rozpraszacz równomiernie rozprowadza promienie światła, doświetlając pomieszczenie. Świetlik rurowy może być wykorzystywany również wieczorami oraz w nocy, poprzez zainstalowanie w nim oprawy oświetleniowej spełniającej funkcje lampy. Świetliki rurowe mogą być montowane na dachach o nachyleniu 15° – 60° lub na dachach płaskich. Dostępne trzy rodzaje kołnierzy; do pokryć płaskich, falistych i wysokoprofilowanych. Objęte są 7-letnim okresem gwarancji.

Świetlik rurowy ze sztywną rurą światłonośną SRT składa się z: kopuły, 3 elementów rury światłonośnej SRM 61 cm, kolanka SRK, ramy sufitowej, rozpraszacza pryzmatycznego oraz zestawu montażowego. Łączna długość wszystkich elementów rury światłonośnej złożonych w linii prostej wynosi 2,1 m. Świetlik rurowy SRT spełnia taką samą funkcję jak świetlik rurowy SLT - dostarcza naturalne światło do wnętrza budynku. Świetlik SRT posiada sztywną rurę światłonośną, która wykonana jest z aluminium pokrytego warstwą refleksyjną na bazie srebra odbijającą światło w 98% (wnętrze rury wygląda jak lustro). Taka budowa rury światłonośnej zapewnia znacznie większą ilość światła w pomieszczeniu. Świetlik SRT może być stosowany w każdym budynku, ale ze względu na minimalne straty światła, polecany jest do specjalnych budynków, w których naturalne światło przesyłane jest na duże odległości (np. 12 m). Świetlik rurowy SRT również może być wykorzystywany wieczorami oraz w nocy, poprzez zainstalowanie w nim oprawy oświetleniowej spełniającej funkcje lampy. Specjalnie przygotowane kołnierze gwarantują szczelność i łatwość montażu. Świetliki rurowe mogą być montowane na dachach o nachyleniu 15-60° lub na płaskich dachach. Dostępne są trzy rodzaje kołnierzy; do pokryć płaskich, falistych i wysokoprofilowanych. Elementy rury światłonośnej objęte są 25-letnim okresem gwarancji, a pozostałe elementy świetlika rurowego objęte są 7-letnim okresem gwarancji.

Świetlik rurowy płaski z z elastyczną rurą światłonośną i doświetleniem SFL. Konstrukcja świetlika rurowego charakteryzuje się lepszym o ok 10% współczynnikiem przenikania ciepła U w stosunku do wersji z kopułą i zintegrowanym kołnierzem - szybszy montaż świetlika. Świetlik składa się z części dachowej, rury światłonośnej giętkiej o długości 2,1 m, ramy sufitowej, rozpraszacza pryzmatycznego oraz zestawu montażowego. Elastyczna rura światłonośna wykonana jest z metalizowanego poliestru, dodatkowo wzmocniona metalowym drutem. Taka budowa pozwala na stworzenie mocnej konstrukcyjnie rury światłonośnej. Dzięki swojej giętkości jest idealnym rozwiązaniem do montażu na krótkich odcinkach w pomieszczeniach gdzie znajdują się przeszkody konstrukcyjne, które należy ominąć. Maksymalna zalecana długość giętkiej rury światłonośnej to 4 m dla średnicy 350 mm i 6 m dla średnicy 550 mm. Część dachowa składa się z ramy aluminiowej, w którą wklejana jest szyba hartowana o grubości 4 mm. Do profilu ramy od wewnątrz montowany jest element umożliwiający zastosowanie rury światłonośnej. Wykonany on jest ze specjalnego szkła organicznego. Część dachowa świetlika zintegrowana jest z kołnierzem uszczelniającym. Całość jest w kolorze szaro-brązowym RAL 7022, który idealnie komponuje się z typowymi kolorami pokryć dachowych. Rama sufitowa wykonana jest z organicznego szkła i posiada wklejony element rozpraszający światło. Maskownica wykonana została z wysokoudarowego materiału w kolorze białym matowym. Części sufitowe świetlików płaskich są bardziej zaokrąglone niż w świetlikach z kopułą.

Świetlik rurowy płaski ze sztywną rurą światłonośną i doświetleniem SRL. Nowa konstrukcja świetlika rurowego charakteryzuje się lepszym o ok 10% współczynnikiem przenikania ciepła U w stosunku do wersji z kopułą i zintegrowanym kołnierzem - szybszy montaż świetlika. Świetlik rurowy SRL składa się z części dachowej, 3 elementów rury światłonośnej SRM 61 cm, kolanka SRK, ramy sufitowej, rozpraszacza pryzmatycznego oraz zestawu montażowego. Łączna długość wszystkich elementów rury światłonośnej złożonych w linii prostej wynosi 2,1 m. Sztywna rura światłonośna wykonana jest z aluminium pokrytego powłoką super refleksyjną na bazie srebra charakteryzującą się wskaźnikiem odbijalności światła powyżej 98% (refleksyjność nowego lustra wynosi 90- 95%). Minimalne straty przesyłu światła pozwalają na stosowanie świetlików SR_ o długości nawet 12 m. Podczas montażu nie ma potrzeby skracania elementów rury światłonośnej, ponieważ zbudowana jest na zasadzi teleskopu. Wystarczy jeden element wsunąć głębiej w drugi aby otrzymać odpowiednią długość. Kolanko SRK zmieniające kąt rury światłonośnej w zakresie 0-65°. Cześć dachowa składa się z ramy aluminiowej, w którą wklejana jest szyba hartowana o grubości 4mm. Do profilu ramy od wewnątrz montowany jest element umożliwiający zastosowanie rury światłonośnej. Wykonany on jest ze specjalnego szkła organicznego. Część dachowa świetlika zintegrowana jest z kołnierzem uszczelniającym. Całość jest w kolorze szaro-brązowym RAL 7022, który idealnie komponuje się z typowymi kolorami pokryć dachowych. Nowa rama sufitowa wykonana jest z organicznego szkła i posiada wklejony element rozpraszający światło. Maskownica wykonana została z wysokoudarowego materiału w kolorze białym matowym. Części sufitowe świetlików płaskich są bardziej zaokrąglone niż w świetlikach z kopułą.

Montaż świetlika rurowego

.

Czytaj także