Artykuł: Sufity wyspowe – ciekawe rozwiązanie aranżacyjne

Sufity wyspowe – ciekawe rozwiązanie aranżacyjne

Sufity wyspowe to podwieszane panele o najróżniejszych kształtach i przekrojach, które nie zamykają całej przestrzeni od ściany do ściany. W całości wykonywane są przez producenta i jako gotowe do montażu elementy przyjeżdżają na budowę.

Sufity wyspowe zazwyczaj montowane są w pomieszczeniach, w których nie ma możliwości zamontowania sufitu podwieszanego, mogą również stanowić jego uzupełnienie. Ich zaletą jest m.in. znaczna redukcja pogłosu w pomieszczeniach, większa niż w przypadku monolitycznych sufitów podwieszanych. Ponadto stwarzają nieskończone możliwości dekorowania wnętrz – dostępne są w różnych kształtach, grubościach, strukturach i kolorach. Sufity wyspowe mogą być montowane na całych ścianach lub jako pojedyncze elementy, a także na ścianach. Są lekkie i nie obciążają sufitu.

Estetyczny sufit wyspowy

Sufity wyspowe sprawiają wrażenie jakby unosiły się w powietrzu – pomieszczenia zyskują ciekawy, niepowtarzalny charakter. Dzięki nim można optycznie zmienić pomieszczenie – powiększyć, podwyższyć lub obniżyć. Ponadto można w nim zamontować oświetlenie – pokój będzie jaśniejszy. Światło LED stworzy też przyjemny klimat wieczorem. Dzięki temu, że panele zamontowane są na linkach wyspę można regulować (zmieniać wysokość) oraz ustawiać pod różnymi kątami. Umiejętny dobór i aranżacja sufitu wyspowego pozwalają w dowolny sposób rozłożyć akcenty i wyróżnić miejsca o szczególnym znaczeniu lub charakterze wnętrz. Możemy go na przykład wykonać nas stołem jadalnianym lub jako płytę wiszącą pośrodku salonu. Nie ma też problemu z utrzymaniem sufitu wyspowego w czystości. Najlepiej odkurzać go za pomocą szczotki z miękkim włosiem. W ten sposób usuniemy kurz bez ryzyka zadrapania czy uszkodzenia sufitu. Na rynku funkcjonują profesjonalne firmy zajmujące się czyszczeniem sufitów, jednak najczęściej realizują one zlecenia dla biur.

Rodzaje sufitów wyspowych

Sufity wyspowe mogą być wykonane z prasowanej wełny mineralnej lub blach metalowych (najczęściej aluminium). Panele z wełny wzmocnione są konstrukcją wewnętrzną i stelażem zewnętrznym z mocowaniami. Warstwę wykończeniową stanowi farba o specjalnych właściwościach akustycznych i odbijających światło. Panele metalowe zazwyczaj malowane są proszkowo, mają również konstrukcję wewnętrzną umożliwiającą ich montaż.

Montaż sufitów wyspowych

Producenci dokładają wszelkich starań, aby maksymalnie ułatwić montaż – przebiega on szybko i składa się on zaledwie z kilku kroków, nie wymaga także specjalistycznych narzędzi. Panele najczęściej montowane są na stalowych linkach. Instaluje się je przy pomocy spirali kotwiących ze stali nierdzewnej i systemu podwieszania. Niektóre modele wyposażone są w profile aluminiowe, umożliwiające montaż jedynie na czterech punktach podwieszania. Ułatwieniu prac sprzyjają również fabrycznie nawiercone otwory. Przed instalacją wysp sufitowych należy upewnić się, że konstrukcja, do której mocowane będą wyspy jest wytrzymała, a jej nośność gwarantuje przeniesienie obciążenia co najmniej 25 kg. W nowo budowanych domach nie ma konieczności wykańczania powierzchni stropu przed zamontowaniem sufitu wyspowego – można go pozostawić w stanie surowym. W remontowanym pomieszczeniach luźny lub spękany tynk musimy usunąć, następnie powierzchnie zagruntować odpowiednim preparatem gruntującym.

zdjęcia: materiały prasowe

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!