Artykuł: Styl rustykalny – płytki kamienne i ceramiczne w stylu rustykalnym

Styl rustykalny – płytki kamienne i ceramiczne w stylu rustykalnym

Nieodparty urok stylu rustykalnego we wnętrzach sprawia, że urządzenie pomieszczeń w zgodzie z jego zasadami jest zawsze dobrym pomysłem. O jego atrakcyjności decydują między innymi naturalne materiały wykorzystywane do wykańczania ścian, podłóg i detali architektonicznych. Do szczególnie chętnie używanych należą cegła i płytki ceramiczne oraz kamienne.

Mimo mody na różne aranżacje styl rustykalny we wnętrzach zawsze jest na czasie. Swoim zakresem obejmuje tak różne pomysły aranżacyjne i wzornicze, że sprawdzi się zarówno w domach urządzanych tradycyjnie, jak i tych bardzo nowoczesnych. Niezależnie bowiem od tego, czy będzie to stylistyka angielskiej prowincji, dworku z kresów czy też gustawiańskiej Szwecji zawsze kojarzy się z relaksem, „swojskością” i swobodą, które budują charakterystyczne elementy wyposażenia oraz wykończenia. Wyróżnia je mocne osadzenie w tradycji zarówno wzornicze, jak i materiałowe, które sprawia, że są to wyroby, które mogą samodzielnie budować styl rustykalny we wnętrzach lub też służyć do złamania zbyt „ortodoksyjnie” urządzonych wnętrz w nowoczesnej stylistyce loftowej, industrialnej czy minimalistycznej. Rustyk to także solidność – zarówno podłogi, jak i ściany. Nie byłoby to możliwe bez użycia takich materiałów jak kamień dzisiaj najczęściej stosowany w postaci płytek oraz ceramika – zarówno płytki, jak i cegły wytwarzane z gliny.

Styl rustykalny we wnętrzach – kamień

Dzisiaj kamienne okładziny są traktowane jako prestiżowe wykończenie pomieszczeń w każdej aranżacji, jednak wiele rozwiązań ma swoje korzenie w stylu rustykalnym. Kamień był po prostu budulcem naturalnym na terenach, gdzie występował. Dlatego też stosowanie kamiennych elementów ma długą tradycję w Grecji, Włoszech, w niektórych rejonach Francji, Niemiec, Hiszpanii czy Anglii, a w Polsce w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej czy też na kielecczyźnie. Płytami wapiennymi, marmurowymi czy granitowymi wykańczano posadzki i ściany, budowano z nich również paleniska. W biedniejszych domach sięgano po materiał najtańszy, a więc płyty kamienne były nierówno obciosane i niedokładnych wymiarów. Mimo to doskonale tworzyły przytulny klimat. Dzisiaj także takie elementy mogą budować styl rustykalny we wnętrzach. Nieregularne płyty kamienne doskonale sprawdzą się jako okładziny ścian czy podłóg w przestrzeni bazującej na wzorcach rustykalnych wzbogaconych o nowoczesne inspiracje loftowe czy industrialne lub minimalistyczne, na przykład w nowoczesnych domach w stylu podhalańskim czy też mazurskim. Ale nie ma co stosować ograniczeń terytorialnych – dzisiaj wzbogacą one także przestrzeń będącą mieszanką stylów ludowych i nowoczesnych w każdym regionie. Równie chętnie używamy kamienia w jego regularnych formach. Takie elementy – najczęściej kwadratowe, rzadziej prostokątne spotykane były w przeszłości w bogatszych domach na prowincji. To najczęściej płyty, płytki i mozaiki marmurowe lub granitowe. Tak w przeszłości, jak i dzisiaj mogą być ułożone w czarno-biały wzór szachownicy, na przykład w stylizacjach łączących styl rustykalny we wnętrzach z art déco lub stylem klasycznym albo też gdy nawiązujemy do stylu gustawiańskiego lub duńskiego rustyku. Kamień gości również na ścianach wnętrz w stylu rustykalnym. W starych budynkach to często elementy konstrukcyjne (podobnie jak w domach drewnianych), jednak w nowoczesnych domach wykorzystujemy płytki kamienne. Dzisiaj najczęściej stosujemy je jako okładzinę jednej ze ścian lub nawet tylko jej fragmentu. Najbardziej rustykalny charakter nadamy stosując łupany wapień lub piaskowiec, a także łupek.

Styl rustykalny we wnętrzach – płytki ceramiczne

Tradycja układania na podłodze i ścianach materiałów pochodzenia ceramicznego takich jak terakota, klinkier czy cotto wywodzi się między innymi z południa Europy, Afryki Północnej, a także z Ameryki Południowej. Ceramiczne płytki w stylu rustykalnym mają tak szeroki zakres wzorniczy, że można ich użyć do zbudowania wielu różnorodnych aranżacji. To zarówno wyroby w ciepłych kolorach ziemi nawiązujących do barw gliny, która służy do ich wytworzenia, jak i biało-niebieskie. To materiały, które noszą ślady ręcznej roboty, indywidualnego warsztatu rzemieślnika (chociaż dzisiaj wytwarza się je masowo). Ich wyznacznikiem jest bogata struktura, nierówne brzegi, a nawet celowe niedowymiarowanie. W nowoczesnych domach inspirowanych stylem rustykalnym we wnętrzach równie chętnie stosuje się płytki z bogatymi wzorami o historycznej proweniencji. Ich design ma korzenie w portugalskich azulejos, marokańskich cementowych terazzo czy holenderskich płytkach z Delf. Można oczywiście korzystać z oryginalnych produktów, jednak warto też sięgać po nowoczesny gres inspirowany deseniami z przeszłości. Płytki gresowe są tańsze od pierwowzorów i łatwe w utrzymaniu czystości.

Zdjęcia: Fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także