Artykuł: Styl eklektyczny we wnętrzach

Styl eklektyczny we wnętrzach

Eklektyzm we wnętrzach pozwala na dużą swobodę budowania aranżacji – daje wolność i znacznie ułatwia urządzanie wnętrz, ale jednocześnie takie podejście wymaga od nas smaku i wyczucia oraz spójnej koncepcji stylizacji.

Swoboda wyrazu, na którą pozwala ten nurt sprawia, że aranżacje stają się indywidualną wypowiedzią osoby projektującej. Jeśli autorem jest właściciel mieszkania, przestrzeń przez niego zaaranżowana będzie dopasowana do własnego temperamentu i charakteru. Styl eklektyczny czerpie wzorce z różnych nurtów, zestawia ze sobą pozornie niepasujące elementy i pozornie nie przejmuje się konsekwencjami tej aranżacyjnej dowolności. Dobrze zastosowany styl eklektyczny zachwyca urodą, elegancją i wysmakowaną ekstrawagancją.

Eklektyzm we wnętrzach – sztuka umiaru

Jednak dowolność, na którą sobie pozwala styl eklektyczny jest mimo wszystko okiełznana, przemyślana i stosowana z umiarem. Nie wystarczy bowiem zebrać kilka przypadkowych mebli o dowolnej stylistyce, sposobie wykończenia i kolorystyce pochodzących z różnych okresów, aby powstało wartościowe wnętrze eklektyczne. Zasadą, która powinna przyświecać podczas aranżacji wnętrza jest umiar. We wnętrzu nie zapanuje chaos, jeśli zdecydujemy się na spójną aranżację, wykorzystującą elementy charakterystyczne dla danego stylu, którą uzupełnimy na pozór niepasującymi do niej detalami, które swoją formą, materiałem z jakiego je wykonano czy też kolorystyką „zaburzą” stylową konsekwencję wnętrza. Takie przełamanie służy nie tylko indywidualizacji wnętrz, ich zdynamizowaniu, ale także sprzyja wykorzystaniu przedmiotów, czy elementów wykończenia i to nie tylko tych o utrwalonej pozycji, takich jak secesyjna komoda czy artdecowski stolik, ale także których pierwotnie chcieliśmy się pozbyć – bo przecież do niczego nie pasują. Dzięki temu ocalimy biblioteczkę z lat 50., żyrandol w stylu księstwa warszawskiego, dębową posadzkę ułożoną w jodełkę czy też stary kaflowy piec. Mogą się one okazać hitem!

Sztuka kontrastu

Jeśli dodamy kontrastujące elementy we wnętrzu utrzymanym w konkretnym stylu, wówczas możemy być pewni, że nie tylko będą widoczne na tle innych, ale również podkreślą urodę innych detali wykończeniowych oraz sprzętów. Mimo odwagi i pomysłowości w tego typu aranżacjach powinien istnieć przemyślany pomysł na wizualny kontrast. Może on się opierać na przykład na wprowadzeniu do wnętrza, w którym dominują proste w formie drewniane meble, wykonanych z tworzywa kilku kolorowych krzeseł – najlepiej, by każde było innej barwy lub przezroczystego fotela w stylu ludwikowskim. Taki kontrast da również zaaranżowanie w stylistyce minimalistycznej wnętrza z rustykalną podłogą z sosnowych lub dębowych dyli albo klinkieru i na przykład fragmenty ściany wykończone oblicówką drewnianą. Zawsze warto pamiętać o zasadzie: „mniej znaczy więcej”. Nadmiar rozbijających bazową kompozycję elementów nawet ujednoliconych pod względem formy będzie męczący i na dłuższą metę rozczarowujący. Pamiętajmy też, że styl eklektyczny oferuje jak żaden inny oryginalność i niepowtarzalność rozwiązań. Jeśli we wnętrzu nowoczesnym chcemy umieścić oświetlenie nawiązujące do klasycyzmu, możemy to zrobić. Dekoracyjne żyrandole, kinkiety i abażury lamp stojących doskonale komponują się na tle minimalistycznego wnętrza wykończonego betonem, szkłem czy metalem. A w pomieszczeniu, w którym dominuje duch boho dobrze będą wyglądały industrialne dodatki wykonane ze stali i aluminium, które dodadzą mu powagi i wyciszą krzykliwą aranżację.

Eklektyzm we wnętrzach – dobra baza

Nie tylko elementy wystroju pochodzące z różnych nurtów i epok warto wykorzystywać w aranżacjach eklektycznych. Planując stylowe wnętrza utrzymane w tym nurcie, spójrzmy na punkt wyjścia, czyli potencjał jaki ma w sobie wnętrze. Betonowa posadzka, mozaika na podłodze z różnych gatunków drewna, stara cegła, z której zbudowano ściany, drewniane belki konstrukcyjne zachowane na suficie, okna ze szprosami – to elementy zachęcające do tworzenia kontrastowych zestawień. Klasyczne meble o bogato rzeźbionych formach będą doskonale wyglądać na posadzce przemysłowej, zaś nowoczesne proste szafki w zestawieniu z intarsjowanym parkietem lub klasyczną oktagonalną kamienną posadzką. Ścianę z kasetonową lamperią można połączyć z komiksową tapetą w stylu pop art, na których tle możemy wyeksponować proste postprzemysłowe meble.

Zdjęcia: fotolia.comCzy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!