Artykuł: Strop Teriva – wady i zalety

Strop Teriva – wady i zalety

Strop Teriva jest najczęściej stosowanym podczas budowy domów jednorodzinnych stropem gęstożebrowym. Swoją popularność zawdzięcza m.in. trwałości, satbilności, łatwości wykonania, a także stosunkowo niewielkiemu ciężarowi. Czym charakteryzuje się ten strop?

Strop Teriva to jeden z rodzajów stropu gęstożebrowego. Jego konstrukcja jest trwała, stabilna i można ją wykańczać dowolnymi materiałami. Ponadto w zależności od potrzeb i zastanej sytuacji strop ten  można modyfikować – doskonale sprawdzi się w przestrzeniach o skomplikowanych i nietypowych kształtach. Oczywiście zawsze należy stosować się do zaleceń zawartych w projekcie domu.

Podstawowe elementy stropu gęstożebrowego Teriva

Konstrukcja stropu Teriva jest mało skomplikowana. Prefabrykowane żelbetowe belki kratownicowe układa się między ścianami nośnymi domu – rozstaw belek określa się względem nośności stropu, najczęściej wynosi 45 lub 60 cm. Elementy wypełniające przestrzeń między belkami stanowią pustaki betonowe lub keramzytowe (są łatwiejsze w obróbce, lepiej izolują akustycznie i termicznie). Całość zalewana jest warstwą nadbetonu, której zadaniem jest nadanie wytrzymałości i sztywności konstrukcji – w ten sposób kratownice z belek i pustaki są trwale połączone. Na rynku dostępne są różne rodzaje stropów Teriva. Różnią się między rodzajem pustaków (wysokością, szerokością, długością, ilością komór, a także materiałem) oraz grubością nadbetonu. W zależności od użytych materiałów stropy mają różne parametry. 

Zalety stropu gęstożebrowego Teriva

Stropy Teriva odznaczają się dobrą izolacyjnością cieplną, chociaż dyskusyjna jest izolacyjność akustyczna ze względu na pustki powietrzne (komory w pustakach stropowych). Aby polepszyć dźwiękoizolacyjność, a tym samym termoizolacyjność tej przegrody można zastosować np. stropy z pustaków pełnych wykonanych z betonu komórkowego gęstości 500 kg/m3 oraz belek kratownicowych. Ponadto stropy Teriva mają niewielki ciężar (250-280 kg/m2​), a także dobre parametry przenoszenia obciążeń, wykazują bardzo wysoką odporność ogniową. Co ważne, wszystkie prace budowlane przebiegają szybko, gdyż strop składa się z elementów prefabrykowanych (co ma duże znaczenie w nowoczesnym budownictwie), podczas montażu stropu nie ma konieczności wykorzystywania ciężkiego sprzętu budowlanego. Także ryzyko popełnienia błędów wykonawczych jest minimalne. Nie będziemy mieli także problemu ze znalezieniem ekipy budowlanej, ponieważ większość fachowców świetnie radzi sobie z ułożeniem tego typu stropu. Ponadto do jego ułożenia wystarczą 2 osoby.

Wady stropu gęstożebrowego Teriva

Chociaż budowa stropów Teriva przebiega szybko i jeśli zatrudniliśmy doświadczonych fachowców bez problemów, to jednak jest pracochłonna. Do wad można także zaliczyć podatność na klawiszowanie czy użycie wielu podbór montażowych i szalunków. Oczywiście nie można zapomnieć o odpowiedniej pielęgnacji warstwy nadbetonu. Decydując się na strop Teriva pewną niedogodnością jest to, że już na etapie projektu domu musimy dokładnie określić usytuowanie ścian działowych – gdy strop jest gotowy, lepiej nie przesuwać ścian, gdyż nie przeniesienie on obciążeń.  

zdjęcie tytułowe: AdobeStock

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!