Artykuł: Strefowanie temperaturowe w domu energooszczędnym

Strefowanie temperaturowe w domu energooszczędnym

Na obniżenie energochłonności domu ma ukształtowanie działki i jej orientacja w terenie, bryła domu, materiały ścienne, okna, izolacje, źródła energii i ogrzewania, rodzaj wentylacji, a nawet wymogi zainstalowanych sprzętów domowych. Równie ważny jest także rozkład wnętrz. Z tego powodu już na etapie projektu trzeba odpowiednio rozmieścić pomieszczenia, stworzyć logiczne i funkcjonalne strefy ciepłe oraz chłodniejsze, a także oddzielić je przestrzeniami pełniącymi funkcje buforów.

Podział wnętrz w domu energooszczędnym – zasada strefowania

Podział przestrzeni mieszkalnej jest konieczny. Jednak w domu energooszczędnym nie wydzielajmy niepotrzebnie małych pomieszczeń, oczywiście o ile jest to możliwe. Ograniczenie ścian działowych do niezbędnego minimum pozwoli na równomierne rozprowadzanie ciepła po całym budynku. W ten sposób unikniemy wyraźnych różnic między temperaturami pokoi ulokowanych od południa oraz tych od północy. W przypadku zastosowania podziałów istnieje również ryzyko przegrzewania się nasłonecznionej strefy południowej przy jednoczesnej konieczności dogrzewania strefy północnej.

By mniej płacić za ogrzewanie, planując rozmieszczenie pomieszczeń w domu energooszczędnym, wydzielmy trzy strefy temperaturowe:

  • poniżej 16oC – pomieszczenia gospodarcze, garaż,

  • 18-20oC – kuchnia, jadalnia, sypialąnie,

  • 20-22oC – pokoje dzienne, łazienki.

Najlepiej tak zaplanować rozkład wnętrza, aby pomieszczenia należące do jednej strefy temperaturowej sąsiadowały ze sobą lub znajdowały się jedno nad drugim.

Naturalne ogrzewanie – pomieszczenia ulokowane od południa

Odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń w domu pozwala na optymalne wykorzystanie energii słonecznej oraz wspomaga efektywność systemu grzewczego. Pomieszczenia, w których ma panować względnie wysoka temperatura i z tego powodu wymagają większych nakładów energii ulokujmy od południa i południowego-zachodu. W ten sposób przestrzenie, w których najczęściej przebywamy (na przykład salon, jadalnia, pokój dzienny czy pokój dziecka) nagrzeją się w ciągu dnia. Wykorzystają do tego celu ciepło naturalne, czyli darmową energię słoneczną. Zgromadzona energia będzie oddawana nawet wieczorem.

Od strony południowej można również umieścić ogród zimowy. Będzie on zimą magazynować energię słoneczną i oddawał ją do wnętrza.  

Strefy buforowe w domu energooszczędnym – od północy

Od strony północnej najlepiej zlokalizować pomieszczenia, których rzadziej używamy (te ze strefy poniżej 16oC) i nie wymagają ogrzewania. Tak więc wszelkie przestrzenie gospodarcze, schowki, skład opału, magazyny, spiżarnie powinny znaleźć się właśnie w tej części domu. Stworzą one strefę buforową, która ochroni dom energooszczędny przed północnymi wiatrami i zimnem. To swoista architektoniczna izolacja niedopuszczająca do zbyt szybkiego wychłodzenia ogrzewanych części budynku. Pamiętajmy, że pomieszczenia „zimne” powinny być zamykane, aby nie doprowadzić do zbyt szybkiego wychładzania się wnętrz o wyższej temperaturze.

Między pomieszczeniami ogrzewanymi a nieogrzewanymi powinny znajdować się te wymagające niewielkiego ogrzewania, w których nie przebywamy zbyt długo. Będą tworzyły strefę przejściową, ułatwiającą pożądany rozkład temperatur wewnątrz domu.

Pomieszczenia wytwarzające ciepło

Może nie zdajemy sobie sprawy, ale w każdym domu znajdują się pomieszczenia wytwarzające ciepło. Należą do nich na przykład kuchnia, łazienka czy pralnia. Aby zmniejszyć straty ciepła, pomieszczenia powinny być zlokalizowane w strefie buforowej i między częścią dzienną a gospodarczą. Taki układ umożliwi szybsze ogrzanie reszty budynku, tam gdzie potrzebujemy uzyskać najwyższą temperaturę wnętrz.

Zdjęcia: KAM-BUD, Velux

Czytaj także