Artykuł: Temperatura w pomieszczeniach domowych

Temperatura w pomieszczeniach domowych

Różnica temperatur w domu jest nie tylko koniecznym elementem komfortu cieplnego, jakiego dostarczać mają nam wnętrza, ale także służyć oszczędzaniu energii. Dlatego budynek powinien być podzielony na strefy różnych temperatur, do których przyporządkowane są poszczególne wnętrza. W ten sposób uzyskamy optymalną temperaturę w domu.

Na obniżenie zapotrzebowania na energię niezbędną do ogrzania domu wpływ ma ukształtowanie działki i jej orientacja w terenie, bryła domu, materiały ścienne, okna, izolacje, źródła energii i ogrzewania, rodzaj wentylacji, a nawet wymogi zainstalowanych sprzętów domowych. Równie ważny jest także rozkład wnętrz, przy których projektowaniu powinna być również uwzględniona różnica temperatur w domu. Projekt zadecyduje o tym, czy uzyskamy optymalną temperaturę w domu. Z tego powodu już na etapie projektu trzeba odpowiednio rozmieścić pomieszczenia, stworzyć logiczne i funkcjonalne strefy ciepłe oraz chłodniejsze, a także oddzielić je przestrzeniami pełniącymi funkcje buforów. Właściwa temperatura w pomieszczeniach domowych bowiem służy również oszczędzaniu energii. 

Różnica temperatur w domu a zasada strefowania

Podział przestrzeni mieszkalnej jest konieczny. Jednak w domu energooszczędnym nie wydzielajmy niepotrzebnie małych pomieszczeń, oczywiście o ile jest to możliwe. Ograniczenie ścian działowych do niezbędnego minimum pozwoli na równomierne rozprowadzanie ciepła po całym budynku. W ten sposób unikniemy dużych różnic między temperaturami pomieszczeń ulokowanych od południa oraz tych od północy. W przypadku zastosowania wielu podziałów istnieje również ryzyko przegrzewania się nasłonecznionej strefy południowej przy jednoczesnej konieczności dogrzewania strefy północnej. Jaka więc powinna być różnica temperatur w domu, aby służyła ona komfortowi życia i by mniej płacić za ogrzewanie? Planując rozmieszczenie pomieszczeń, wydzielmy trzy strefy temperaturowe:

  • poniżej 16oC – pomieszczenia gospodarcze, garaż,
  • 18-20oC – kuchnia, jadalnia, sypialnie,
  • 20-22oC – pokoje dzienne, łazienki.

Najlepiej tak zaplanować rozkład wnętrza, aby pomieszczenia należące do jednej strefy temperaturowej sąsiadowały ze sobą lub znajdowały się jedno nad drugim. Temperatura w każdym pomieszczeniu będzie wówczas optymalna. 

Usytuowanie pomieszczeń względem stron świata

Aby uzyskać optymalną temperaturę w każdym pomieszczeniu mieszkalnym, trzeba też uwzględnić ich rozmieszczenie względem stron świata. Wykorzystanie energii słonecznej do ogrzewania domów to jedno z ważniejszych założeń budownictwa energooszczędnego. Odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń w domu pozwala na optymalne wykorzystanie energii słonecznej oraz wspomaga efektywność systemu grzewczego. Optymalna różnica temperatur w domu jest wówczas możliwa do uzyskania w sposób naturalny. Pomieszczenia, w których ma panować względnie wysoka temperatura i z tego powodu wymagają większych nakładów energii ulokujmy od południa i południowego-zachodu. W ten sposób przestrzenie, w których najczęściej przebywamy (na przykład salon, jadalnia, pokój dzienny czy pokój dziecka) nagrzeją się w ciągu dnia. Wykorzystają do tego celu ciepło naturalne, czyli darmową energię słoneczną. Zgromadzona energia będzie oddawana nawet wieczorem. Od strony południowej można również umieścić ogród zimowy. Będzie on zimą magazynować energię słoneczną i oddawał ją do wnętrza.  

Strefy buforowe w domu – od północy

Uzyskanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach domowych jest możliwe, gdy w lokalizacji budynku względem stron świata z rozwagą wykorzystamy również strony mniej słoneczne. Od strony północnej najlepiej zlokalizować pomieszczenia, których rzadziej używamy (te ze strefy poniżej 16oC) i nie wymagają ogrzewania. Tak więc wszelkie przestrzenie gospodarcze, schowki, skład opału, magazyny, spiżarnie powinny znaleźć się właśnie w tej części domu. Nie tylko nie potrzebują one wysokiej temperatury we wnętrzach, ale stworzą też strefę buforową, która ochroni dom przed północnymi wiatrami i zimnem. To swoista architektoniczna izolacja niedopuszczająca do zbyt szybkiego wychłodzenia ogrzewanych części budynku. Pamiętajmy, że pomieszczenia „zimne” powinny być zamykane, aby nie doprowadzić do zbyt szybkiego wychładzania się wnętrz o wyższej temperaturze.

Między pomieszczeniami ogrzewanymi a nieogrzewanymi powinny znajdować się te wymagające niewielkiego ogrzewania, w których nie przebywamy zbyt długo. Będą tworzyły strefę przejściową, ułatwiającą pożądany rozkład temperatur wewnątrz domu.

Różnica temperatur w domu a pomieszczenia wytwarzające ciepło

Może nie zdajemy sobie sprawy, ale w każdym domu znajdują się pomieszczenia wytwarzające ciepło. Należą do nich na przykład kuchnia, łazienka czy pralnia. Aby zmniejszyć straty ciepła, pomieszczenia powinny być zlokalizowane w strefie buforowej i między częścią dzienną a gospodarczą. Taki układ umożliwi szybsze ogrzanie reszty budynku, tam gdzie potrzebujemy uzyskać najwyższą temperaturę wnętrz.

zdjęcia: KAM-BUD, Velux

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!