Artykuł: Jak ograniczyć straty ciepła w domu – eliminacja nieszczelności

Jak ograniczyć straty ciepła w domu – eliminacja nieszczelności

Wiele domów budowanych w naszym kraju w rzeczywistości zużywa więcej energii na ogrzewanie, niż wynika to z projektu budynku. Aby dom był energooszczędny, ważna jest nie tylko odpowiednio gruba izolacja termiczna. Równie istotna jest szczelność budynku. Jak ograniczyć straty ciepła w domu?

Nadmierne straty ciepła z domu mogą być spowodowana nieszczelnościami przegród budynku. Efektem tego zjawiska jest przewiewanie, a także zawilgocenie budynku w wyniku przenikania pary wodnej, wód opadowych oraz podciągania wilgoci gruntowej. W nieszczelnym domu uzyskanie komfortu cieplnego jest trudne, rachunki za ogrzewanie są dość duże. 

Gdzie najczęściej występują straty ciepła w domu?

  • W obrębie podłogi i stropów – źródłem nieszczelności jest połączenie podłogi na gruncie ze ścianą zewnętrzną, obwód płyty podłogowej wentylowanej oraz kratki wentylacyjne pod podłogą. Nieszczelności powstają również na połączeniu stropu ze ścianą zewnętrzną oraz w miejscu przebić stropu np. przez instalację elektryczną.
  • W obrębie dachu – występują w kalenicy dachu, miejscach łączenia dachu ze ścianą zewnętrzną, na obwodach wyłazów dachowych oraz w miejscach przebić przez dach (kominy).
  • W obrębie okien i ścian zewnętrznych – straty ciepła w domu dotyczą okien oraz miejsc na ich obwodzie oraz progów drzwi zewnętrznych. Jest to szczególnie uciążliwe w przypadku domów z wentylacją nawiewno-wywiewną – budowa takiej instalacji (zwłaszcza z odzyskiem ciepła) w takim przypadku jest po prostu nieopłacalna.
  • W obrębie instalacji i urządzeń AGD – nieszczelności powstają w miejscach przebić przez instalacje elektryczne, przebicia ściany przez przyłącza instalacyjne, na obwodach kratek wentylacyjnych, np. łazienkowych i kuchennych. Powodują je również gniazdka elektryczne, puszki i włącznik, a także nawiewniki i wywiewniki wentylacji mechanicznej.

Straty ciepła w domu ograniczone na etapie projektu

Szczelność budynku możemy zapewnić poprzez zastosowanie szczelnych materiałów wielkopowierzchniowych oraz szczelne połączenia w newralgicznych miejscach narażonych na przenikanie powietrza i stykach materiałów. Jeśli chcemy, aby nasz dom był szczelny, to już na etapie powstawania projektu należy o to zadbać. Architekt powinien opracować konstrukcję wszystkich newralgicznych detali, określić przebieg warstwy paroszczelnej, podać opis montażu izolacji i potrzebnych do jej wykonania materiałów.

Jak uniknąć strat ciepła podczas budowy domu?

W trakcie budowy należy na bieżąco sprawdzać zgodność wykonywania detali i ciągłość izolacji paroszczelnej, a także, czy zastosowano odpowiednie materiały. Tylko systematyczne kontrolowanie detali umożliwi łatwe eliminowanie błędów na ich początkowym etapie. Zwracajmy także wykonawcą uwagę, jak ważna jest dla nas szczelność budynku. Zapoznajmy ich z pojęciem szczelności powietrznej oraz metodami jej osiągnięcia – niestety wiedza wielu wykonawców na ten temat jest znikoma. Poinformujmy ich o teście szczelności, który sprawdzi poprawność przeprowadzonych prac. Może to stanowić dla wykonawców dodatkową motywację, gdyż wszystkie popełnione przez nich błędy pokaże test szczelności budynku.

Szczelne połączenia a ograniczenie strat ciepła w domu

W dużym uproszczeniu można wyróżnić główne rodzaje połączeń przegród budowlanych i innych elementów konstrukcyjnych:

  • połączenia dachu z innymi przegrodami i elementami konstrukcyjnymi,
  • połączenia ścian,
  • połączenia ścian ze stropami i podłogami na gruncie,
  • połączenia ścian, stropów, podłóg z oknami i drzwiami.

Najczęściej wykonuje się je wykorzystując: folie/membrany, tynki wewnętrzne, beton, płyty drewnopochodne. Sposobów realizacji połączeń jest bardzo dużo, jednak należy zadbać, aby były one:

  • trwale szczelne nie tylko w momencie wykonywania, ale także podczas wieloletniej eksploatacji,
  • wykonane w możliwie prosty sposób – do jego realizacji należy stosować ogólnie dostępne materiały,
  • niezbyt kosztowne.


Zdjęcia: Aluprof, Blower Door

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!