Artykuł: Stara cegła na ścianę

Stara cegła na ścianę

Płytki ze starej cegły to materiał o dużym potencjale dekoracyjnym wykorzystywanym w aranżacji nowoczesnych wnętrz. W starej cegle rozbiórkowej doceniamy noszącą ślady upływu lat fakturę – wyżłobione przez deszcz czy mróz rowki, pęknięcia i uszczerbki. Płytki ze starej cegły zachowują te wszystkie walory, a dodatkowo ich montaż w roli okładziny ściennej jest znaczenie łatwiejszy niż tradycyjnych cegieł. To również oryginalna alternatywa dla okładzin z nowoczesnych płytek ceramicznych.

Stara cegła lub stylizowana na cegłę rozbiórkową ze swoją charakterystyczną fakturą, formatem oraz kolorystyką jest od lat chętnie stosowana jako okładzina ścian wewnętrznych czy obudowy kominka. Dzisiaj cegła na ścianie to ikona nowoczesnych wnętrz. Posiadacze wnętrz w starych kamienicach czy też budynkach industrialnych podczas ich remontu lub adaptacji coraz częściej decydują się na odsłonięcie starego ceglanego muru. Wystarczy skuć stare tynki, by na ścianie ukazała nam się piękna cegła. Co jednak mają zrobić wielbiciele starej cegły rozbiórkowej, którzy mieszkają w nowo budowanych domach czy mieszkaniach lub w starych budynkach postawionych w innych technologiach? Jak zwykle odpowiedź na to pytanie dał rynek! Można dziś kupić płytki ze starej cegły rozbiórkowej, które zachowują format, strukturę oraz kolorystykę cegły, a po ułożeniu na ścianie są nie do odróżnienia od pełnych cegieł.

Od starej cegły rozbiórkowej po modne płytki ścienne

Materiał na płytki to zazwyczaj stare cegły pochodzące z wyselekcjonowanych źródeł – rozbiórek przeprowadzonych z myślą o powtórnym wykorzystaniu budulca. Atutem starej cegły rozbiórkowej jest naturalne piękno, któremu nie dorównają wytwarzane obecnie masowe wyroby próbujące z mniejszym lub większym powodzeniem odtwarzać cegły ręcznie formowane. Jednak nigdy nie osiągną one tego, co stworzyły natura i upływ czasu. Stare cegły rozbiórkowe zachowały bowiem naturalne przebarwienia, odpryski, wyszczerbienia, nierówną powierzchnię – każda z nich trochę inną. To właśnie te cechy decydują o uroku płytek ze starej cegły. Chętnie sięgają po takie wyroby nie tylko miłośnicy stylu loftowego, wybierają je także osoby, które chcą nadać wnętrzom oryginalny charakter. Cegła na ścianie będzie efektownym, a także praktycznym rozwiązaniem w każdym wnętrzu poczynając od salonu i sypialni po kuchnię oraz łazienkę – to materiał odporny na wilgoć i łatwy w czyszczeniu.

Jak układać płytki ze starej cegły

Cięte z cegieł płytki zachowują ich długość – zazwyczaj wynosi ona około 25 cm – oraz wysokość (najczęściej ma ona od 5 do 8 cm). Ich grubość w granicach 2-3 cm sprawia, że można je przyklejać do powierzchni ścian czy też obudowy kominka lub innych elementów wnętrza. Precyzja prac przy montażu płytek ze starej cegły może być znacznie mniejsza niż przy układaniu płytek ceramicznych, ponieważ wypalane w przeszłości cegły nie trzymały wymiarów tak jak współczesne płytki. Z tego powodu układając je na ścianie, najlepiej zastosować szeroką spoinę, co najmniej 1 cm. Do ich przyklejenia można używać klejów polecanych przez producentów płytek ceramicznych, ale można też stosować kleje do klinkieru. Po przyklejeniu i zafugowaniu płytki ze starej cegły należy zaimpregnować przeznaczonym do tego produktem.

Zdjęcia: Fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także