Artykuł: Stacja uzdatniania wody do domu jednorodzinnego

Stacja uzdatniania wody do domu jednorodzinnego

Woda wypływająca z naszych kranów może nie spełniać naszych oczekiwać. Aby rozwiązać ten problem stosuje się odpowiednio dobrane stacje uzdatniania wody. Jakie urządzenie wybrać do domu jednorodzinnego?

Jeśli chcemy, aby woda, z której korzystamy w domu charakteryzowała się wysoką jakością, domową instalację warto wzbogacić o stację uzdatniania wody. Takie urządzenie będzie dbać o jakość wody, zarówno tej doprowadzanej do budynku z sieci wodociągowej, jak i wody z własnego ujęcia.  

Stacja uzdatniania wody wodociągowej

Woda, która dostarczana jest do naszych domów siecią wodociągową spełnia wymagania stawiane wodzie pitnej. W większości przypadków jest to jednak woda twarda. Oznacza to, że zawiera ona jony wapnia i magnezu, które powodują powstawanie osadów kamiennych. Osady te uwidaczniają się głównie na kranach, w czajnikach oraz na powierzchni sprzętów łazienkowych. Są nie tylko trudne do usunięcia i mało estetyczne, ale również mogą prowadzić do uszkodzenia AGD, mającego kontakt z wodą wodociągową oraz do uszkodzenia kotła grzewczego. Osad kamienny osadzający się w rurach powoduje zmniejszenie ich średnicy, a nawet zatykanie przewodów. 

Aby uporać się z problemem twardej w budynku montuje się tzw. zmiękczacz wody. Jest to urządzenie, wyposażone w specjalne złoże jonowymienne, które wymienia zawarte w twarde wodzie jony wapnia i magnezu na jony sodu. Zmiękczacz montuje się zaworze głównym ziemnej wody. Woda jest uzdatniania na bieżąco, w momencie przepływu przez urządzenie. Do kranów trafia już miękka woda, wzbogacona w jony sodu. Wybór odpowiedniego zmiękczacza uzależniony jest m.in. od ilości punktów poboru wody. 

W przypadku domów, w których mieszka do 5 osób, z jedną łazienką stosuje się urządzenia o maksymalnym natężeniu przepływu do 2,0 m3/h. W przypadku domów z więcej niż jedną łazienką i większą liczba domowników lepiej sprawi się uzdatniacz o maksymalnym natężeniu przepływu do 2,8 m3/h. Zmiękczacz można zainstalować również w mieszkaniu w bloku – przeznaczone są do tego urządzenia o maksymalnym natężeniu przepływu do 1,9 m3/h.

Uzdatnianie wody z własnego ujęcia

Drobne zanieczyszczenia mechaniczne, takie jak piasek czy osady, usuwa się z wody poprzez jej filtrację. Służą do tego złoża mineralne lub z tworzywa sztucznego, które zatrzymują drobne cząsteczki zanieczyszczeń. Takie filtry mają najczęściej postać kolumny filtracyjnej, którą montuje się bezpośrednio za zaworem hydrofobowym. 

W przypadku wody pochodzącej z przydomowych studni problemem może być nie tylko jej twardość, ale również zawartość żelaza, manganu i amoniaku. Mogą o tym świadczyć żółtobrązowe zacieki na białej armaturze czy żółtawe plamy na wypranych ubraniach. W takim przypadku stosuje się stacje uzdatniania wody wyposażone w filtr multifunkcyjny, który nie tylko upora się z twardością wody, ale również z zawartymi w niej zbyt dużymi ilościami żelaza i manganu. Takie urządzenie usunie z wody również amoniak oraz substancje organiczne.

Zdjęcia: Fotolia.com, Aquahome 

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!