Artykuł: Sprawne murowanie ścian – nowoczesne produkty chemii budowlanej

Sprawne murowanie ścian – nowoczesne produkty chemii budowlanej

Producenci chemii budowlanej wychodząc na przeciw oczekiwaniom inwestorów, którzy chcą szybko i bez błędów zbudować swój dom, oferują wysokiej jakości produkty gotowe od razu do użycia na placu budowy. Nie tylko przyspieszają one murowanie ścian, ale poprawiają także izolacyjność cieplną przegród.

Współczesny dom nie może tak jak kiedyś powstawać latami, gdyż jego budowa najczęściej finansowana jest kredytem, a każdy miesiąc to kolejna rata. Ponadto każdy inwestor marzy o jak najszybszej przeprowadzce do nowego domu. Aby przyspieszyć tempo prac, producenci chemii budowlanej oferują produkty umożliwiające zwiększenie tempa, w jakim powstają ściany domu.

Zaprawy – suche mieszanki

Aby przyspieszyć murowanie ścian, zamiast zaprawy do samodzielnego rozrabiania na placu budowy, zdecydujmy się na zaprawę w postaci gotowej suchej mieszanki, którą rozrabia się tylko z wodą. Są to zarówno zaprawy cementowe, cementowo-wapienne, które służą do murowania na tradycyjne spoiny grubowarstwowe, jak i zaprawy cienkowarstwowe, które umożliwiają murowanie na 0,5-3-milimetrowe spoiny (nanosi się je na powierzchnie murowanych elementów szybko i dokładnie za pomocą kielni). Zaletą gotowych zapraw są optymalne proporcje składników, a także różne domieszki poprawiające ich właściwości, np. murowanie ścian w ujemnej temperaturze. Część gotowych zapraw ma również więcej wyspecjalizowanych zastosowań niż te tradycyjne, przygotowywane na budowie, np. nadają się do murowania z klinkieru lub innych elementów wymagających łączenie na cienką spoinę.

Pianki do murowania ścian

Elementy murowe możemy łączyć ze sobą także za pomocą specjalnych pianek (przypominają piankę montażową). System ten obejmuje również specjalne pustaki i kształtki o szlifowanych krawędziach. Jest to stosunkowo nowe rozwiązanie wprowadzone przez jednego z producentów materiałów murowych. Zaletami murowania na piance, oprócz szybkości prowadzonych prac, jest również wydłużenie sezonu budowlanego (ściany można wznosić w temperaturze do -5oC), oszczędność czasu pracy do 50% w porównaniu ze wznoszeniem ścian na tradycyjną zaprawę i, co bardzo ważne w dobie budownictwa energooszczędnego, eliminacja mostków termicznych (zaprawę nanosi się jedynie na powierzchniach wspornych, a dzięki suchej zaprawie minimalizowana jest również obecność wilgoci technologicznej). Zaprawa piankowa dostępna jest w puszkach, nakłada się ją za pomocą pistoletu – nie trzeba jej wcześniej przygotowywać.

Zaprawy z dodatkami

Do murowania cegieł klinkierowych (np. wznoszenia osłonowej ściany trójwarstwowej, wykonywania detali z cegły klinkierowej czy elementów małej architektury) na pełną spoinę z jednoczesnym fugowaniem służą specjalistyczne zaprawy z dodatkiem trasu. Składnik ten powoduje proces wolnego wiązania wapna w zaprawie, co znacznie ogranicza możliwość występowania związków powodujących tworzenie się wapiennych wykwitów. Gotowa mieszanka jest plastyczna, ma gęstą, wygodną w urabianiu konsystencję (do jej przygotowania potrzeba mniej wody), zapewnia wysoką odporność spoiny na działania czynników atmosferycznych oraz ochronę przed przebarwieniami fugi.

Aby polepszyć izolacyjność ścian, możemy zastosować zaprawy ciepłochronne. To mieszanki cementowe lub cementowo-wapienne z dodatkiem składników polepszających izolacyjność termiczną (najczęściej jest to perlit lub keramzyt). Dodatki obniżają także ciężar objętościowy zaprawy, przez co nazywana jest ona zaprawą lekką. Zazwyczaj wykorzystuje się ją do wznoszenia ścian jednowarstwowych z bloczków z betonu komórkowego czy pustaków ceramiki poryzowanej.

Gotowe masy

Szybszej przeprowadzce do nowego domu sprzyja także stosowanie gotowych mas – konkurują one z zaprawami, które trzeba samodzielnie rozrabiać na placu budowy. Zaletą wszelkich gotowych mas jest także to, że nie trzeba pilnować proporcji użycia proszku i wody. Dostępne są one w wiaderkach i gotowe do użycia od razu po jego otwarciu, nie tracimy więc czasu na ich przygotowanie.

Zdjęcia: materiały prasowe

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!