Artykuł: Sprawna i szybka budowa domu z betonu komórkowego

Sprawna i szybka budowa domu z betonu komórkowego

Ściany zewnętrzne w kolorze białym są bardzo częstym widokiem na placach budowy. Nic dziwnego, gdyż beton komórkowy pozwala na realizację najśmielszych wizji inwestorów i architektów. Dzięki właściwościom tego materiału budowa domu z betonu komórkowego jest łatwa i szybka.

Beton komórkowy powstaje z piasku, wapna, cementu i środka porotwóczego. Podczas procesu produkcyjnego w masie zarobowej powstaje olbrzymia ilość małych komórek. Powoduje to, że końcowy wyrób ma porowatą strukturę (przypomina pumeks), a zawarte w jego komórkach powietrze gwarantuje bardzo dobrą izolacyjność termiczną. Ponadto elementy z betonu komórkowego są lekkie, niezwykle łatwe w montażu i obróbce. Nic więc dziwnego, że coraz częściej inwestorzy decydują się na budowę domów z betonu komórkowego.

Dom z betonu komórkowego – łatwe murowanie

Beton komórkowy zaliczany jest do jednych z lżejszych materiałów budowlanych. Bloczki z niego wykonane mają spore wymiary – najczęściej spotykamy elementy o długości aż 59 cm. Oznacza to, że zużywając podobną ilość energii na przenoszenie bloczków, można w tym samym czasie zbudować dwa razy więcej ściany. Ponadto, mniejsze zużycie bloczków na metr kwadratowy to mniej spoin, czyli mniej miejsc przez które może uciekać cenne ciepło. Jest to bardzo ważne, gdy ściany zewnętrzne domu są budowane jako jednowarstwowe – w nich nie ma warstwy termicznej, nie więc możliwości zniwelowania mostków termicznych. Sprawne murowanie domu z betonu komórkowego ułatwiają również uchwyty, które pozwalają postawić bloczki pewni i z dużą precyzją na odpowiednich miejscach. Ponadto dzięki małej gęstości elementy z betonu komórkowego można z łatwością docinać piłą – wykonanie podcięć, gniazd czy otworów nie jest problematyczne. Beton komórkowy sprawdzi się podczas budowy ścian łukowych. Należy tylko pamiętać o wypełnieniu spoin pionowych. Szlifując powierzchnię ściany, można uzyskać idealną gładkość łuku.

Niedogodnością podczas budowy domu z betonu komórkowego może być konieczność szpachlowania otworów widocznych w narożnikach ścian czy wokół okien i drzwi. Do tego celu można wykorzystać pył pozostały po szlifowaniu zmieszany z zaprawą klejową. Taką mieszanką można również naprawiać ewentualne pęknięcia czy ubytki w bloczkach.  

Dom z betonu komórkowego na cienką spoinę

Bloczki z betonu komórkowego produkowane są z wysoką dokładnością wymiarową. Dzięki czemu ściany domu z betonu komórkowego można murować na cienką spoinę. System pióro-wpust natomiast sprawia, że zaprawa cienkowarstwowa układana jest wyłącznie w spoinach poziomych – pionowe można pominąć. Tylko w przypadku, gdy dostawiamy czoło jednego bloczka do gładkiej powierzchni drugiego (np. w narożnikach ścian) wypełnienie zaprawą pionowego styku jest niezbędne. Zaprawę cienkowarstwową można układać za pomocą specjalnej kielni z podajnikiem Narzędzie to ułatwia i przyspiesza rozprowadzenie odpowiedniej warstwy kleju na powierzchni całego bloczka.

Uwaga! Murowanie na cienką spoinę wymaga bardzo dokładnego wypoziomowanie pierwszej warstwy bloczków. Układa się ją na tradycyjnej zaprawie i na bieżąco koryguje ustawienie bloczków. Późniejsze poprawki są utrudnione, gdyż zaprawa cienkowarstwowa ma grubość 1-3 mm. Jeśli jednak kolejne warstwy nie będą odpowiednio równe, to beton komórkowy można zeszlifować.

Systemowa budowa domu z betonu komórkowego

Budowę domu z betonu komórkowego można przyspieszyć stosując elementy prefabrykowane takie jak belki nadprożowe. Pozwalają one murować bez przerw technologicznych, przeznaczonych na wiązanie betonu w nadprożach tradycyjnych. Natomiast przy budowie słupów i wieńców jako szalunki tracone można wykorzystać kształtki. Poza czasem na wykonanie szalunków, oszczędzamy również na koszcie desek i robocizny.

Zdjęcia: Xella, Solbet, H+H, Bruk-Bet

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także