Artykuł: Solidny i estetyczny dach z blachodachówki modułowej

Solidny i estetyczny dach z blachodachówki modułowej

Blachodachówki modułowe to alternatywa dla arkuszy ciętych na wymiar. Ich niewielkie wymiary sprawiają, że można z nich łatwo ułożyć pokrycie zarówno na prostych, dwuspadowych dachach, jak i o skomplikowanym kształcie.

Blachodachówki modułowe (panelowe) tworzą pojedynczy lub podwójny rząd dachówek. Oferowane są jako niewielkie moduły o stałych wymiarach. Dzięki temu, że są one symetryczne, podczas układania pokrycia na wielopołaciowych dach powstaje mało odpadów – najczęściej nie przekraczają one 5% zamówionej partii towaru.

Trwałe i harmonijne pokrycie z blachodachówek modułowych

Blachodachówki modułowe swoją popularność zawdzięczają licznym zaletom, m.in. wyjątkowej trwałości i oryginalnemu efektowi końcowemu. Pokrycie z nich wykonane sprawdzi się zarówno na nowym, jak i remontowanym dachu. Można nimi z powodzeniem pokrywać dachy proste jedno- czy dwuspadowe, a także rozbudowane, wielopołaciowe o nachyleniu już od 9o. Wybór blachodachówek modułowych jest duży. Niektóre modele blachodachówek modułowych mają fabrycznie wykonane otwory montażowe pod wkręty i uszczelki. W ten sposób wyznaczone są miejsca łączenia ze sobą modułów, dzięki czemu żaden wkręt nie zakłóca harmonii połaci dachowej. Ponadto rozwiązanie to ogranicza powstawanie opiłków metalu na pokryciu, a w rezultacie ognisk korozji.

Blachodachówki modułowe różnią się między sobą profilowaniem, kolorem, ceną, ale także formatem. Chronione są powłokami organicznymi (poliestrowymi, poliuretanowymi) lub posypką, czyli drobnoziarnistym kruszywem ceramicznym, lub kamiennymi.

Łatwiej z blachodachówkami modułowymi

Podczas zamawiania potrzebnej ilości blachodachówek modułowych niepotrzebne są szczegółowe wyliczenie, wystarczy znać jedynie całkowitą powierzchnię dachu. Co ważne, wszystkie niezbędne elementy dostępne są od razu, nie trzeba czekać na zamówiony towar. Moduły w zależności od producenta różnią się rozmiarami, ale są one zestandaryzowane, więc nie ma problemu z ich domówieniem czy zwrotem. Niewielkie wymiary arkuszy to także łatwiejszy transport i rozładunek, bez specjalistycznego sprzętu i dużej ekipy dekarskiej. Arkusze pakowane są w paczki i przywożone na plac budowy na paletach – na jednej standardowej europalecie zmieści się materiał na średniej wielkości dach. Nie ma też problemu z przechowywaniem blachy nawet na niewielkiej działce, ponieważ zajmują one niewiele miejsca. Ryzyko uszkodzenia i porysowanie modułów podczas rozładunku i podnoszenia na dach jest znikome.

Sprawny montaż blachodachówek modułowych

Montaż blachododchówek modułowych przebiega szybko i sprawnie. Do układania pokrycia wystarczą 2 osoby, a krycie średniej wielkości dachu (ok. 200 m2) zajmuje 3-5 dni. Po dostarczeniu materiału na plac budowy dekarz może od razu przystąpić do pracy, gdyż nie musi dopasowywać poszczególnych arkuszy do siebie. Ponadto dzięki symetrycznemu kształtowi może wybrać dowolny kierunek montażu pokrycia, w zależności od swoich preferencji i zastanych warunków. W przeciwieństwie do dużych arkuszy zbędne jest przycinanie modułów na końcach połaci dachowych lub przy oknach dachowych. Blachodachówkę można podłożyć pod już ułożony moduł, na taką liczbę fal, jaka jest akurat potrzebna. Powstające w ten sposób zakłady (nawet te największe) są niewidoczne i nie wpływają na estetykę pokrycia. Poszczególne arkusze idealnie do siebie pasują i tworzą szczelne pokrycie, dzięki specjalnie ukształtowanym przednim krawędziom.

Ponadto producenci blachodachówek modułowych oferują do ich montażu niezbędne gotowe akcesoria dachowe, np. wkręty, gąsiory, rynny koszowe, taśmy uszczelniające i systemy rynnowe

Zdjęcia: Blachy Pruszyński

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także