Artykuł: Solidne i trwałe dachówki cementowe

Solidne i trwałe dachówki cementowe

Dachówki cementowe to coraz popularniejsze rozwiązanie na polskim rynku budowlanym. Ułożone na dachu tworzą trwałe i dość ciężkie pokrycie, które skutecznie chroni konstrukcję dachową. Ponadto odznaczają się wysokimi walorami estetycznymi. Koszt zakupu dachówek cementowych jest stosunkowo niski.

Dachówki cementowe (inaczej betonowe) produkowane są z piasku kwarcowego, wody, szybko wiążącego cementu portlandzkiego o małej zawartości wapnia i barwnika. Powstają przez suszenie masy ułożonej w formach w temperaturze 60oC. Dachówki cementowe można układać na dachu o dowolnym kształcie, jednak najbezpieczniej pokrywać nim połacie o kącie nachylenia 22-25o. Na bardziej stromych dachach o kącie nachylenia od 30o stosuje się karpiówki. Dostępne są również dachówki, z których można wykonać bardziej płaskie pokrycie, np. o kącie nachylenia 10-15o. Dachówki cementowe sprawdzą się zarówno na dachach tradycyjnych domów, jak i nowoczesnych.

Kształty i rozmiary dachówek cementowych

Dachówki betonowe odznaczają się dokładnością wymiarową – wiązanie cementu nie powoduje istotnych zmian wymiarów uformowanej zaprawy ani nie wprowadza naprężeń termicznych, dzięki czemu wyroby nie zmieniają wymiarów podczas procesu produkcji. Najczęściej mają 42 cm długości i 33-34 cm szerokości – aby pokryć na 1 m2 dachu potrzeba wyłącznie 10 sztuk. Jeśli zdecydujemy się na mniejsze dachówki o wymiarach 41 x 24 cm, to na 1 m2 potrzeba 15 sztuk. Tak duże wymiary powodują, że najlepiej wykorzystać je do pokrycia dużych dachów o prostym kształcie – prace dekarskie będą przebiegały szybko, a mniej docinek to mniej odpadów. Najpopularniejsze wzory dachówek to tradycyjne zakładkowe dachówki faliste – rzymska i podwójna rzymska oraz esówka i podwójna esówka. Te klasyczne wzory sprawdzą się na każdym dachu. Dostępne są również zupełnie płaskie, nowoczesne dachówki. Ponadto w ofercie producentów znajdują się dachówki funkcyjne, np. gąsiory, dachówki boczne czy wentylacyjne. 

Powłoki dachówek cementowych

Dachówki z masy betonowej barwione są w masie i pokrywane powłokami ochronno-dekoracyjnymi o różnych kolorach, np. czerwonym, brązowym, kasztanowym, szarym, grafitowym czy czarnym, możliwe jest również uzyskanie innych kolorów. Malowane są dwukrotnie: przed suszeniem i po nim. Zazwyczaj dachówki mają standardową powłokę z farb akrylowych odpornych na promieniowanie UV, nietracących koloru z upływem czasu. Jednak producenci wprowadzają coraz nowsze rozwiązania powłok, np. bardzo gładkie, hydrofobowe, błyszczące czy odbijające promienie słoneczne

Właściwości dachówek ceramicznych

Dachówki betonowe są mocne, trwałe, nienasiąkliwe, mrozoodporne, odporne na uszkodzenia mechaniczne, całkowicie niepalne i nie odkształcają się. Wytrzymują skrajnie niekorzystne warunki pogodowe, są odporne na intensywne porywy wiatru, opady gradu, śniegu oraz deszczu. Powierzchnia pokryta ochronną powłoką długo opiera się działaniu kwaśnych deszczy, porostów i mchów, które niszczą dachówki. Należą do pokryć ciężkich – 1 m2 waży więcej niż 45 kg. Duży ciężar jest zaletą, skutecznie tłumi odgłos deszczu, a podczas upalnego lata na poddaszu użytkowym nie odczuwa się podwyższonej temperatury. Ponadto ryzyko porwania pokrycia dachowego przez porywisty wiatr jest niewielkie.

Producenci na dachówki cementowe udzielają długiej gwarancji – najczęściej jest to 30-40 lat, a ich trwałość ocenia się na minimum 60-80 lat. W wyniku tego, że pokrywane są coraz lepszymi powłokami ochronnymi to czas ich użytkowania będzie się wydłużał.

Układanie dachówek cementowych

Jeśli zdecydujemy się na montaż dachówek cementowych, to nie musimy wykonywać pełnego deskowania, wystarczy ruszt z łat i kontrłat. Najczęściej przybijane są wyłącznie dachówki skrajne i okapowe, a następnie na połaci np. tylko co 5 czy 8, a pozostałe zahacza się o łaty. Gdy dachówki układamy na połaciach o dużym kącie nachylenia (np. dachu mansardowym), wszystkie dachówki należy przymocować do łat spinkami lub gwoździami.

zdjęcia: IBF

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!