Artykuł: Solbet - ściany warstwowe z betonu komórkowego

Solbet - ściany warstwowe z betonu komórkowego

Beton komórkowy jest bardzo popularnym materiałem, stosowanym do budowy domów. W zasadzie z tego materiału może budować każdy. Precyzyjne elementy murowe umożliwiają murowanie na cienką spoinę. By murować bloczki na cienką spoinę, wystarczy zaopatrzyć się w komplet narzędzi o wartości około 300 zł i postępować zgodnie z instrukcją murowania. Efekt będzie taki, że wybudowanie domu okazać się może dodatkową satysfakcją, że dokonało się tego samodzielnie. Komplet materiałów w postaci bloczków, nadproży, płytek, kształtek U, też służy temu, by budować łatwiej, systemowo i porządnie. W ten sposób można uniknąć błędów na budowie.

Ściany energooszczędne

Wybór ścian warstwowych daje szerokie możliwości budowy ciepłych i solidnych przegród zewnętrznych. Już sam mur grubości 42 cm wykonany z bloczków o klasie gęstości 400 pozwala uzyskać współczynnik przenikania ciepła U = 0,25 W/(m2·K). Spełnia więc wymagania dotyczące izolacyjności termicznej ścian, jakie weszły w życie z początkiem 2014 r. Dodatkowa warstwa w  postaci styropianu czy wełny mineralnej sprawi, że ściana będzie charakteryzować się jeszcze lepszą izolacyjnością termiczną – jej współczynnik U będzie odpowiednio niższy. W zależności od grubości zastosowanego materiału termoizolacyjnego wymurowane z betonu komórkowego ściany mogą więc spełniać zaostrzone wymagania dotyczące przenikania ciepła przez przegrody, które będą obowiązywały dopiero od 2021 r.

SOLBET OPTIMAL

Niezależnie od rodzaju ściany elementy murowe SOLBET muruje się według tych samych zasad. Bloczki SOLBET Optimal produkowane są w wersji z piórami, wpustami i uchwytami oraz w wersji z obustronnymi wpustami i uchwytami. Decydując się na bloczki bez pióra konieczne jest konieczne jest wykonanie spoiny pionowej. Bloczki SOLBET Ideal charakteryzują się 1-milimetrową tolerancją wymiarową. Dzięki temu mogą być murowane na cienką spoinę. Do wnoszenie muru ściany warstwowej można też wykorzystać tradycyjną zaprawę. Wprawdzie nie zapewni ona tak dobrych parametrów izolacyjności termicznej przegrody jak zaprawa cienkowarstwowa, ale w przypadku ścian warstwowych nie jest to wymagane, gdyż mur i tak przykrywa warstwa ocieplenia. Do murowania bloczków zaleca się użycie zaprawy murarskiej SOLBET. Jej parametry zostały dobrane pod kątem materiału murowego. Do gotowej mieszanki wystarczy dodać wodę i starannie wymieszać. Przygotowanie zaprawy nie wymaga więc użycia betoniarki, co dodatkowo przyspiesza prace budowlane.


Fachowe ocieplenie ścian

Mur wzniesiony z bloczków SOLBET Optimal wymaga ocieplenia. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest ocieplenie ścian zewnętrznych styropianem, metodą bezspoinową ETICS. w tym przypadku materiał izolacyjny mocuje się bezpośrednio do muru na zaprawę klejącą. Do mocowania styropianu do przegrody wykonanej z betonu komórkowego zaleca się użycie systemu SOLBET Termo. Jego głównym produktem jest klej do styropianu SOLBET Gabit Termo. Został on dopracowany pod kątem rodzaju podłoża, jakim jest beton komórkowy, a także rodzaju materiału izolacyjnego. Dzięki temu zapewnia m.in. odpowiednie wiązanie z podłożem, a więc trwałość i wytrzymałość wykonanego ocieplenia. Do ocieplenia ścian, oprócz kleju, wymagane jest także użycie kołków mocujących. Nie można też pominąć warstwy zbrojącej – siatki z włókna szklanego, która stanowi kolejny element systemu SOLBET Termo. Wtapia się ją w warstwę zaprawy układanej na ociepleniu. Zadaniem siatki, najprościej ujmując, jest zapobieganie pojawieniu się rys na wykończonej tynkiem ścianie.

Ściany warstwowe z betonu komórkowego można też ocieplić metodą lekką suchą. W tym przypadku materiał izolacyjny mocuje się na specjalnym ruszcie, mocowanym do muru. Metoda ta jest wybierana często m.in. w sytuacji, gdy mur musi zostać ocieplony w okresie jesienno-zimowym, gdy temperatura i wilgotność powietrza utrudniałyby wykonanie ocieplenia z użyciem zapraw klejących.    

Nadproża, kształtki i płytki do obudowy wieńca

Wieniec stropowy jest istotnym fragmentem budynku – spaja cały budynek zapobiegając siłom rozporowym. Wykonany go z „zimnego” materiału jakim jest żelbet może być jednym wielkim mostkiem termicznym. Z problemem można sobie łatwo poradzić, stosując rozwiązania systemowe. 

Kluczem do sprawnej, szybkiej, ale przede wszystkim fachowej budowy domu jest zastosowanie elementów systemowych SOLBET. W ich skład wchodzą wszystkie produkty niezbędne do prawidłowego wykonania danego elementu budowlanego. Są one dopasowane pod względem parametrów technicznych do bloczków SOLBET, dzięki czemu wraz z nimi tworzą spójne i solidne przegrody konstrukcyjne.

Każdemu inwestorowi zależy na tym, by wybrać dla siebie najlepszą opcję budowania, by dobrane materiały były najlepsze, by spełniły oczekiwania, by sprawdziły się w użytkowaniu. Mając ogromną podaż materiałów, z pewnością to bardzo trudny wybór.


Źródło: Solbet

www.solbet.pl

Czytaj także