Artykuł: Składane schody strychowe Fakro

Składane schody strychowe Fakro

Drugim ważnym czynnikiem wpływającym na umiejscowienie schodów jest wielkość otworu jaki można wyciąć w stropie. Przy stropach belkowych drewnianych schody można wykonać równolegle do belek stropowych. Wystarczy usunąć część sufitu i izolacji, ponieważ wąski otwór (około 80-110 cm) nie narusza głównej konstrukcji nośnej. Składane schody strychowe umożliwiają łatwe i bezpieczne wyjście na poddasze nieużytkowe bez konieczności wykonywania kosztownych i zajmujących dużo miejsca schodów stacjonarnych. Budowa tradycyjnych schodów stacjonarnych jest nieopłacalna właśnie z powodu miejsca, które zajmują oraz znacznie wyższych kosztów wykonania. 

Schody strychowe spełniają wszelkie wymagania techniczne oraz wymogi bezpieczeństwa, a także zapewniają pełną wygodę użytkowania. Podczas składania i rozkładania drabinki nie wymagają dużej przestrzeni, a po złożeniu „chowają się” w stropie. Oszczędzamy tym samym miejsce w pomieszczeniu, w którym zostały zamontowane. System montażu pozwala na łatwe zamontowanie schodów przez dwie osoby oraz dopasowanie długości drabiny do wysokości pomieszczenia. Schody dostarczone są do klienta kompletnie zmontowane i nie wymagają żadnych czynności przedmontażowych. Odpowiednia konstrukcja mechanizmu odciążającego klapę schodów, a w niektórych modelach również drabinkę usprawnia ich obsługę. Dostarczany ze schodami drążek umożliwia wygodne otwieranie i zamykanie schodów. Najlepiej jeśli schody strychowe zamontujemy przed wykończeniem i ociepleniem stropu. Dzięki temu będziemy mogli efektywnie zaizolować przestrzeń pozostałą po montażu, a także wykonać estetyczną podłogę na poddaszu.

Termoizolacyjne schody strychowe

Ciepłe powietrze najmocniej ucieka z budynku górą przez skosy połaci i strop nad poddaszem. W tych przegrodach umieszcza się najgrubsze ocieplenie. Nie powinno się przerywać go otworem wyłazowym, który będzie zamknięty tylko cienką klapą, bo powstanie duży mostek termiczny. 

Firma FAKRO oferuje schody strychowe LWT, który ze względu na bardzo niski współczynnik przenikania ciepła (U = 0,51 W/m²·K) doskonale sprawdza się w budynkach energooszczędnych. Wyposażone zostały w potrójny system uszczelek oraz termoizolacyjną klapę o grubości 8 cm wypełnioną wyłącznie materiałem termoizolacyjnym. Specjalnie zaprojektowany zawias, który steruje ruchem klapy, odsuwa ją w trakcie otwierania od stopni drabinki, zwiększając tym samym przestrzeń niezbędną do wygodnego poruszania się po drabinie. Ponadto niewielka waga oraz nowatorski sposób zaczepiania klapy na tzw. klik pozwalają na zamontowanie schodów przez jedną osobę. Szybkie i szczelne wykonanie izolacji szczeliny pomiędzy skrzynką schodów a stropem zapewnia zestaw izolacyjny LXD . Dla łatwego i estetycznego wykończenia otworu montażowego dostępne są listwy LXL-PVC.

Odpowiedni montaż schodów strychowych jest kluczowym czynnikiem decydującym o ich późniejszej, prawidłowej eksploatacji. Instalacją schodów w stropie zajmują się przede wszystkim profesjonaliści. Sam proces montażu jest jednak łatwy i szybki, dlatego również majsterkowicze mogą pokusić się o samodzielne wykonanie takiej pracy z pomocą zamieszczonej w opakowaniu produktu instrukcji montażu.

Montaż schodów strychowych

Przed montażem schodów należy sprawdzić, czy w pomieszczeniu jest wystarczająco dużo miejsca, aby mogły się otworzyć. Ze względu na segmentową budowę schody nie wysuwają się w linii prostej, tylko częściowo obracają się wokół osi, którą tworzy dolna krawędź otwartej klapy wyłazu. Rozkładana część zakreśla w powietrzu łuk – jego promień wyznacza niezbędną wolną przestrzeń pod wyłazem. 

Po rozłożeniu bieg schodów nie może też znaleźć się zbyt blisko ściany czy balustrady, bo nie da się na nie wejść. Otwór w stropie musi mieć odpowiednie wymiary odpowiadające nominalnym rozmiarom handlowym schodów podanym przez producenta na etykiecie. Schody termoizolacyjne wymagają otworu o szerokości 60 i długości 120 lub 130 cm albo o szerokości 70 i długości 120, 130 lub 140 cm. Szerokość 60 lub 70 cm to dość standardowa odległość w świetle między belkami stropowymi, którymi najczęściej są jętki. Dlatego istniejący otwór raczej nie bywa za wąski. Może natomiast być za krótki i wtedy trzeba go powiększyć. Zazwyczaj krawędzie otworu są wyznaczone przez drewniane wymiany – krótkie belki przykręcone prostopadle do belek stropowych. Należy je zdemontować i umieścić w odpowiednim miejscu. Jeśli istniejący otwór jest za duży, można go zmniejszyć, dokręcając na jego obrzeżach dodatkowe belki. W stropach żelbetowych nie da się powiększyć otworu, natomiast można go zmniejszyć w taki sam sposób jak w stropie drewnianym – przykręcając wzdłuż krawędzi drewniane lub metalowe belki. Wymiary otworu, w którym będą montowane schody muszą odpowiadać ich rozmiarom handlowym. Schody montujemy w stropie bez klapy, która jest mocowana do drabinki dopiero po przykręceniu skrzynki do otworu stropowego. Do skrzynki schodów przyklejamy oraz mocujemy za pomocą zszywek zestaw izolacyjny LXD, który służy do szybkiego i szczelnego wykonania izolacji termicznej szczeliny pomiędzy skrzynką zamontowanych schodów a otworem w stropie. Zastosowanie zestawu pozwala na uzyskanie tzw. "ciepłego montażu” istotnego szczególnie w budownictwie energooszczędnym. W skład zestawu wchodzi kołnierz paroszczelny, materiał termoizolacyjny w postaci bloków z wełny owczej oraz kołnierz paroprzepuszczalny.

Uprzednio przygotowane łaty przykręcamy do stropu tak aby odległość pomiędzy nimi, mierzona w świetle otworu, odpowiadała długości schodów (wymiar handlowy „B”) pomniejszonej o 5 cm. Na przykręconych łatach należy umieścić schody strychowe. Kątowniki montażowe LXK ułatwiają i usprawniają montaż schodów w suficie. Zamontowane w narożach skrzynki usztywniają jej konstrukcję gwarantując zachowanie równych długości przekątnych. Wkręcane w kątowniki szpilki zapewniają szybkie i dokładne wypoziomowanie schodów w stropie. W tylnej części schodów, pomiędzy skrzynką a otworem w stropie umieszczamy drewniane przekładki. Przekładki zapobiegają odkształceniom skrzynki i ułatwiają zachowanie równych przekątnych. Gwarantują także poprawne przenoszenie obciążenia ze schodów na strop. Brak elementów dystansowych lub ich nieprawidłowe rozmieszczenie może prowadzić do nieszczelności wokół klapy, a w skrajnym przypadku do niezamierzonego jej otwarcia.Poprzez otwory w zawiasach wykonujemy w skrzynce 2 otwory montażowe, przez które następnie przykręcamy ją do stropu. Sprawdzamy kąty proste pomiędzy elementami skrzynki i przykręcamy jej przedni element. Uwaga: drewniana przekładka musi być wsunięta pomiędzy skrzynkę a otwór, za metalowym zaczepem zamka. Odkręcamy tylną łatę montażową. Otwieramy drabinkę i poprzez drewniane przekładki przykręcamy skrzynkę do otworu wzdłuż jej dłuższych boków. Następnie sprawdzamy zachowanie kątów prostych oraz brak deformacji boków skrzynki. Odkręcamy przednią łatę montażową. Przyklejony do skrzynki schodów kołnierz paroszczelny LXD łączymy szczelnie z folią paroszczelną. Szczelinę pomiędzy skrzynką a otworem wypełniamy materiałem termoizolacyjnym – wełną owczą. Następnie kołnierz paroprzepuszczalny łączymy z membraną.

Po zdemontowaniu łat montażowych szczeliny wokół skrzyni wypełnia się wełną owczą, aby nie uciekało przez nie ciepło. Na koniec docinamy drabinęi, odpowiednio do wysokości pomieszczenia i nakładamy stopki. Stopki LXS w kolorze brązowym są montowane na ostatnim segmencie drabiny jako elementy wykończeniowe schodów. Nadają schodom estetyczny wygląd oraz dzięki odpowiedniemu ukształtowaniu poprawiają stabilność drabiny. Odpowiednie właściwości materiału z którego zostały wykonane sprawiają, że nie rysują powierzchni podłogi. Montujemy klapę. Do wykończenia krawędzi otworu można wykorzystać gotowe plastikowe listwy maskujące szczeliny. Listwy wykończeniowe LXL służą do zamaskowania szczelin wokół schodów pozostałych po ich montażu w stropie. Wykonane są z drewna sosnowego w kolorze naturalnym lub białym lub PCV w kolorze białym. Prosty i łatwy montaż pozwala na szybkie i estetyczne wykończenie zamontowanych schodów. W przypadku listew PVC połączenie ze skrzynką nie wymaga stosowania gwoździ. Montujemy klapę schodów za pomocą 4 plastikowych uchwytów. Każdy z uchwytów zamykamy intuicyjnym kliknięciem. W celu poprawy bezpieczeństwa warto zamontować barierkę ochronną LXB-U. Wykonana z drewna sosnowego, zabezpiecza otwór w stropie od strony poddasza (strychu), ułatwia też zejście po drabinie schodów. Barierka montowana jest bezpośrednio do podłogi strychu za pomocą kątowników montażowych, dodatkowo posiada stalowe płaskowniki wzmacniające jej konstrukcję. Dopasowana jest do największego rozmiaru schodów strychowych – 86x140 cm, dzięki czemu można ją stosować we wszystkich mniejszych rozmiarach schodów bez konieczności docinania poprzeczek. Przydatnym elementem jest również luk górny LXW, który zapobiega nawiewaniu oraz gromadzeniu się kurzu z poddasza na klapie i drabince zamkniętych schodów strychowych. Poprawia parametry izolacyjne i szczelność schodów na których został zamontowany. Luk górny składa się z ościeżnicy, z klapą o grubości 3,6 cm, okuć, uchwytów mocujących, siłownika gazowego oraz obrotowej klamki zamykającej. Dodatkowo ościeżnica wyposażona jest w uszczelkę obwodową. Wysokość skrzynki 20 cm. W celu zamknięcia luku od strony poddasza istnieje możliwość zamontowania dodatkowej klamki LXZ.

Klapa jest standardowo wyposażona w zawiasy schowane, co ułatwia malowanie sufitu. Zamykana jest na zatrzaskowy zamek. Do jego otwierania służy drążek będący częścią standardowego wyposażenia. Po otwarciu mechanizm klapy blokuje ją w pozycji otwartej, by użytkownik mógł bez przeszkód rozłożyć schody i z nich korzystać. Wszystkie elementy metalowe są schowane w klapie, co sprawia, że mimo różnic temperatury nie skrapla się na nich woda. Poprawnie zamontowane schody LWT gwarantują bezpieczne użytkowanie i ciepłą przegrodę pomiędzy częścią mieszkalną a strychem. Podczas otwierania zamontowanych w suficie schodów trzeba zachować ostrożność. Nie należy gwałtownie szarpać drążkiem za zamek. Warto też ustawiać się podczas otwierania schodów tak, by nie znajdować się na wprost klapy. Pozwala to uniknąć przypadkowego uderzenia samoczynnie rozkładającymi się schodami – gdyby ich mechanizmy zawiodły. Zamykanie schodów wymaga tylko ich starannego złożenia oraz użycia niewielkiej ilości siły, by docisnąć klapę do sufitu tak, aby zaskoczył zamek.

Czytaj także