Artykuł: Segmentowe bramy garażowe – sprawdzony wybór

Segmentowe bramy garażowe – sprawdzony wybór

Segmentowe bramy garażowe są m.in. estetyczne, wygodne, a także pozwalają na optymalne wykorzystanie przestrzeni. Ponadto stanowią skuteczną barierę dla ciepła uciekającegi z garażu. Dzięki tym zaletom rozwiązanie to jest bardzo chętnie wybierane przez inwestorów. Czemu jeszcze zawdzięczają swoją popularność?

Właściciele domów jednorodzinnych doceniają komfort obsługi, bogate wzornictwo, szeroki asortyment, a także przystępną cenę. Ponadto nie ulegają szybkiemu zniszczeniu i korozji, co ma duże znaczenie nie tylko na trwałość użytkowania, ale także decyduje o wyglądzie. Bramy segmentowe nie zajmują miejsca na podjeździe, ponieważ po otwarciu chowają się pod sufitem lub na ścianie. Sprawdzą się więc, np. gdy wjazd do garażu usytuowany jest tuż przy ulicy. Co ważne, możne je zamontować w każdym otworze, nawet łukowym – bramę montuje się od wewnątrz garażu, dlatego kształt oraz wymiary nadproża nie mają znaczenia. Bramami możemy sterować ręcznie lub np. pilotem czy telefonem, oczywiście pod warunkiem zamontowania odpowiedniego napędu (jego dobór i montaż zlećmy fachowcom). Zautomatyzowana brama to dzisiaj wygodny standard, który docenimy szczególnie gdy pada deszcz lub na dworze jest bardzo zimno.   

Rodzaje bram segmentowych

Najbardziej popularne są bramy segmentowe górne, czyli skrzydło bram otwiera się do góry i zajmuje powierzchnię sufitu – pamiętajmy, żeby w strefie ok. 3 m od wjazdu (wysokość skrzydła plus 1 m) nie prowadzić ani żadnych instalacji, ani zabudowywać sufitu. Producenci oferują także modele boczne. Jak wskazuje nazwa, takie bramy otwierają się na jedną ze ścian – musi pozostać pusta. Zazwyczaj montowane są w garażach niskich i szerokich. Zaletą tego rozwiązanie jest to, że aby wyjść czy wejść do pomieszczenia lub wystawić rower, wystarczy tylko częściowo otworzyć bramę.

Budowa bramy segmentowej

Głównym elementem bramy segmentowej jest pancerz. Zbudowany jest on z paneli o różnych wymiarach (zazwyczaj od 3 do 6), połączonych za pomocą zawiasów i uszczelnionych na połączeniach oraz całym obwodzie płaszcza. Panele mają grubość od 20 do 67 mm (zazwyczaj jest to 40-42 mm), ocieplone są pianką poliuretanową grubości 20-60 mm, a od zewnątrz wykończone zazwyczaj okleiną, np. ze sztucznego tworzywa, chociaż dostępne są również panele przeszklone. Producenci stosują różne materiały wykończeniowe, więc bez problemu dopasujemy bramę do stylistyki stolarki okiennej i drzwiowej czy elewacji. Podczas otwierania pancerz przesuwa się w górę lub bok po prowadnicach z blachy stalowej, aluminiowej lub PVC.

Ciepłe bramy segmentowe

Bramy segmentowe uchodzą za najcieplejsze. Współczynnik przenikania ciepła U może wynieść nawet 0,79 W/(m2·K) – im niższa jego wartość, tym lepiej. Są więc idealnym rozwiązaniem, gdy garaż jest ogrzewany i np. wbudowany w bryłę domu lub z nią bezpośrednio połączony. Zgodnie z obowiązującymi przepisami współczynnik U bramy nie może być większy niż 1,5 W/(m2·K), ale już od 2021 r. maksymalna jego wartość to 1,3 W/(m2·K). Wpływ na termoizolacyjność bramy ma rodzaj ocieplenia i grubość. Standardem jest pianka poliuretanowa o grubości 40 mmm, w najcieplejszych modelach grubość ocieplenia dochodzi do 60 mm. Pamiętajmy, że nawet najcieplejsza brama nie uchroni przed ucieczką ciepła, jeśli zostanie nieprawidłowo zamontowana.

Bezpieczne bramy garażowe

Podczas zakupu bramy liczy się przede wszystkim wygląd, termoizolacyjność, a także komfort korzystania. Niemniej ważne są również zabezpieczenia antywłamaniowe – standardem są wzmocnione profile i klamki z ryglem. Bramy garażowe mają przyznawaną klasę odporności na włamanie – od RC1 do RC6. Analogicznie jak w przypadku okien i drzwi – im wyższa klasa, tym przegroda jest trudniejsza do sforsowania. W praktyce najwyższa klasa to jednak RC3.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników producenci bram stosują liczne zabezpieczenia. Na przykład zabezpieczenie przeciążeniowe zatrzyma i cofnie skrzydło, jeśli podczas zamykania natrafiło ono na przeszkodę. Natomiast fotokomórka zatrzyma w miejscu bramę, gdy wiązki podczerwieni zostaną przerwane. Przed niekontrolowanym opadnięciem bramy w przypadku zerwania sprężyny chroni specjalna blokada.  

zdjęcie tytułowe: Hörmann 

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!