Artykuł: Ściemniacze – regulacja oświetlenia

Ściemniacze – regulacja oświetlenia

W pomieszczeniach mieszkalnych zamiast tradycyjnych włączników światła można zamontować regulatory strumienia świetlnego, nazywane potocznie ściemniaczami oświetlenia. Umożliwiają one włączanie i wyłączanie oświetlenia sztucznego oraz płynne dostosowanie jego intensywności do naszych aktualnych potrzeb.

Oświetlenie ma za zadanie stworzyć odpowiednią atmosferę do pracy, czytania, oglądania telewizji czy chwili relaksu. W jego regulacji pomogą nam ściemniacze oświetlenia. Pozwalają one stworzyć odpowiedni klimat we wnętrzu, wyeksponować elementy dekoracyjne, podkreślić niebanalną fakturę ścian czy wnęk, światło może być mniej lub bardziej intensywne – wystarczy odpowiednio ustawić ściemniacz, by dopasował natężenie oświetlenia do naszych oczekiwań i potrzeb. Zróżnicowana i bogata paleta kolorystyczna obudowy ściemniacza umożliwia dobranie go do aranżacji wnętrza, zwłaszcza jeżeli są one elementem pozostałego osprzętu elektroinstalacyjnego.

Ściemniacze oświetlenia – jakie wybrać

Na rynku dostępne są różne rodzaje ściemniaczy. Najbardziej popularne mają postać pokręteł, suwaków, sensorów dotykowych i przycisków. Elektroniczne modele mogą być wyposażone w czujnik zmierzchu lub moduł pamięci – po wciśnięciu przycisku odtwarza zapamiętane natężenie światła. Ściemniacze oświetlenia montuje się w standardowych puszkach w miejsce tradycyjnych włączników, chociaż są też takie przeznaczone do montażu na przewodach lamp stojących między wtyczką a oprawą. Niektórymi modelami możemy sterować za pomocą pilota na podczerwień lub fale radiowe. Nowością są ściemniacze regulujące nie tylko natężeniem światła, ale także jego barwą.

Ściemniacz z powodzeniem może być włączony do inteligentnej instalacji. Umieszczany jest wtedy w szafce rozdzielczej i sterowanie nim odbywa się przez magistralę. Jeden cyfrowy sterownik służy do regulacji natężenia oświetlenia w kilku pomieszczeniach.

Ściemniacze oświetlenia – do jakich żarówek

Ściemniacze współpracują bez problemów z tradycyjnymi żarówkami, także halogenowymi, gdy zasilane są napięciem 230 V (zbyt niskie napięcie, może spowodować, że ulegnie zniszczeniu). Natomiast nie wszystkie nowoczesne źródła światła takie jak LED czy świetlówki nadają się do pracy ze ściemniaczami. Przy ich zakupie najlepiej spytać się o to sprzedawcy, gdyż część produktów nie ma na opakowaniu żadnych informacji na ten temat. Ograniczenia te wynikają ze sposobu, w jaki wytwarzają one światło. Znaczenia ma także rodzaj zastosowanych wewnątrz elementów elektronicznych np. stabilizatorów, starterów.
Kupując ściemniacze oświetlenia, musimy dopasować je do źródła światła. Do wyboru mamy przede wszystkim najprostsze ściemniacze do zwykłych żarowych źródeł światła. Ściemniacze uniwersalne mogą współpracować z żarówkami żarowymi i halogenowymi o napięciu 230 V lub 12 V, zasilanymi przez transformator. Osobną grupę stanowią ściemniacze do świetlówek, do których przeznaczony jest oddzielny osprzęt.

Zwróćmy także uwagę na zakres działania ściemniacza oświetlenia. Jeżeli obejmuje moc na przykład od 60 do 400 W, to nie będzie dobrze współpracował z żarówką o mocy 40 W – światło będzie migotać.

Ściemniacze oświetlenia – pomocnicy w oszczędzaniu energii

Ściemniacze oświetlenia oprócz uzyskania nastrojowego klimatu, pomaga także w oszczędzaniu energii elektrycznej – gdy zmniejszymy natężenie światła, żarówka pobiera mniej energii. Ponadto wydłużamy żywotność źródeł światła. Pamiętajmy jednak, że w transformatorze występują znaczne straty. Energia elektryczna zamienia się w ciepło, dlatego też zmniejszenie za pomocą transformatora mocy żarówki o 50% nie przełoży się bezpośrednio na o połowę mniejszy pobór energii. Najczęściej w praktyce wygląda to tak: jeśli zmniejszymy moc o 25%, to zaoszczędzimy 20% energii. Przy zmniejszeniu mocy o 40% oszczędności nie będą dużo większe, chociaż niektórzy producenci deklarują, że ściemniacze pozwalają zaoszczędzić nawet do 40% energii elektrycznej.

Decyzja o zamontowaniu ściemniaczy światła jest z pewnością dobrym pomysłem, jeżeli chcemy obniżyć miesięczne rachunki za prąd. Ograniczenie oświetlenia o 25% pozwoli zaoszczędzić aż 20% energii elektrycznej. Dlatego warto je zamontować nie tylko w pokojach dziennych, ale również w rzadziej użytkowanych pomieszczeniach, np. gospodarczych. W przypadku ściemniaczy sterowanych zdalnie zyskujemy ponadto wygodę. Możemy sterować oświetleniem bez ruszania się z miejsca. Ściemniacze oświetlenia mogą być również jednym z elementów tzw. inteligentnego domu – w takiej instalacji sterowanie światłem obywa się przez magistralę. Otrzymujemy wtedy dostęp do regulacji natężenia oświetlenia np. w całym budynku, z poziomu aplikacji dostępnej na smartfony.

Zdjęcia: Ospel, fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!