Artykuł: Ściany dwuwarstwowe, czyli mury z ociepleniem

Ściany dwuwarstwowe, czyli mury z ociepleniem

W naszym kraju najpopularniejszym rodzajem ścian zewnętrznych są ściany dwuwarstwowe. Swoją popularność zawdzięczają m.in. relatywnie niskim kosztom wykonania i bardzo dobrym właściwościom termoizolacyjnym. Ponadto ich budowa jest dość łatwa (rzadziej zdarzają się błędy wykonawcze) oraz istnieje możliwość budowy etapami (ocieplenie muru i wykończenie elewacji można wykonać w kolejnym sezonie).

Ściany dwuwarstwowe to murowana warstwa nośna oraz ocieplenie, na które układa się wykończenie elewacyjne. Warstwa nośna może być wykonana z różnych materiałów – prym wiodą pustaki ceramiczne i bloczki z betonu komórkowego (mniej popularne są silikaty i keramzytobeton). Elementy murowe można łączyć tradycyjną zaprawą cementowo-wapienną lub droższą, ale odznaczającą się lepszą izolacyjnością zaprawą ciepłochronną. Niektóre materiały, o lepszej jakości, umożliwiają murowanie na zaprawie do cienkich spoin, tzw. zaprawie klejowej – to dobry wybór, ponieważ ogranicza udział spoin w powierzchni ściany, eliminując mostki cieplne. Jako ocieplenie zazwyczaj stosuje się styropian lub wełnę mineralną.

Materiały murowe na ściany dwuwarstwowe

Do wymurowania ścian nośnych wykorzystuje się pustaki ceramiczne, bardzo często poryzowane – grubość warstwy nośnej wynosi od 18,8 do 30 cm. Wyroby ceramiczne charakteryzują się wysoką odpornością ogniową i dużą zdolnością akumulacji ciepła, ponadto są lekkie. Większość pustaków z ceramiki poryzowanej ma boki wyprofilowane na wpusty i wypust, dzięki czemu muruje się je wyłącznie na spoinę poziomą. Drugim powszechnie stosowanym materiałem są lekkie bloczki z betonu komórkowego – 17,5-30 cm. Odznaczają się nieco wyższą termoizolacyjnością niż konstrukcje wykonane z ceramiki. Bloczki mogą mieć wyprofilowane wpusty i wypusty, dzięki czemu łatwo je wzajemnie zestawiać i podczas murowanie nie trzeba również wykonywać spoin pionowych. Aby łatwo dało się przenosić duże bloczki, w ich bokach znajdują się często wgłębienia pełniące funkcję uchwytów. Są także łatwe w obróbce (bez problemu się je tnie) oraz odporne na mróz i ogień. Podobnie jak silikaty (warstwy nośne grubości 18-25 cm), czyli bloczki wapienno-piaskowe, które dodatkowo skuteczniej niż beton komórkowy akumulują ciepło. W sprzedaży są bloczki pełne lub drążone. Do budowy ścian dwuwarstwowych chętniej wykorzystuje się te drugie. Natomiast keramzytobeton (lekkie kruszywo ceramiczne z wypalonych w wysokich temperaturach łupków i gliny) dostępny jest w formie pustaków i cegieł. Mur wykonany z keramzytobetonu odznacza się świetnymi parametrami izolacji termicznej i akustycznej. Grubość warstwy nośnej w tym przypadku wynosi 17,5-24 cm. Niestety materiał ten jest drogi i dość kruchy.

Warstwa termoizolacyjna

Do ocieplenie ścian dwuwarstwowych zazwyczaj wykorzystuje się styropian lub wełnę mineralną. Grubość tej warstwy wynosi najczęściej 12-20 cm. To na jaki materiał się zdecydujemy, zależy od naszych preferencji, gdyż oba materiały mają zbliżone właściwości termoizolacyjne – często okazuje się także, że ocieplenie styropianem będzie tańsze. Do ocieplenia ścian stosuje się styropian o krawędziach prostych lub fazowanych, czyli uformowanych tak, aby płyty można było łączyć na zakład, co zapewnia większą jednorodność ocieplenia. Wełna stosowana do ocieplenia ma postać płyt fasadowych o zaburzonym układzie włókien, dzięki czemu są one odporne na odrywanie. Wykorzystuje się także płyty lamelowe o układzie włókien prostopadłym do podłoża, dzięki czemu są bardziej elastyczne i łatwiej je układać. Zasadniczą zaletą wełny jest to, że topi się dopiero w temperaturze ok. 1000oC, a styropian już w ok. 100OC. Ma to znaczenie w przypadku pożaru – styropian stopi się natychmiast, a następnie zacznie się palić, wytwarzając przy tym gryzący dym. Producenci wełny mineralnej podkreślają także, że odznacza się małym oporem dyfuzyjnym. Oznacza to, że przenikanie pary wodnej przez wełnę jest swobodniejsze niż przez styropian. Pamiętajmy jednak, że aby uniknąć kondensacji pary wodnej pod warstwą tynku, należy wybierać wyłącznie wysokoparoprzepuszczalne tynku i farby zewnętrzne. Kondensacja może również nastąpić w przypadku styropianu na granicy muru i ocieplenia. Dlatego aby nie dochodziło do zawilgocenia i obniżenie parametrów warstwy ocieplenia, należy zadbać o dobre wykonawstwo.

Montaż ocieplenia – na mokro i na sucho

Montaż ocieplenia może być wykonany na dwa sposoby: lekkim mokrym i lekkim suchym. Od tego, na jaki montaż się zdecydujemy zależy później wykończenie elewacyjne. Najpopularniejsza metoda lekka mokra (bezspoinowy system ociepleniowy ETICS) polega na montażu ocieplenia za pomocą systemowych zapraw i klejów – płyty izolacyjne przyklejane są do muru i wyprawiane masą klejową, najczęściej z siatką oraz masą tynkarską. W metodzie tej stosuje się przede wszystkim płyty styropianowe EPS 70 lub EPS 100 lub paroprzepuszczalną wełnę mineralną w postaci dużych tradycyjnych płyt bądź mniejszych płyt lamelowych. Dostępny jest także styropian dyfuzyjny, czyli płyty perforowane, a więc zapewniające bardzo dobrą paroprzepuszczalność. Natomiast w metodzie lekkiej suchej materiał termoizolacyjny osadzany jest na rusztowaniu z profili stalowych lub drewnianych i mocowanych łącznikami. Zamiast zapraw tynkarskich na elewacji stosuje się okładziny drewniane lub siding – winylowy, stalowy lub aluminiowy.

zdjęcie tytułowe: Rockwool

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!