Artykuł: Ścianka kolankowa o odpowiedniej wysokości

Ścianka kolankowa o odpowiedniej wysokości

Ścianka kolankowa, a tak naprawdę jej wysokość, wpływa na komfort użytkowania poddasza. Na ten detal należy zwrócić już uwagę wybierając projekt domu. Czasami jednak możliwe jest podniesienie ścianki.

Ścianka kolankowa to jakby przedłużenie ścian zewnętrznych. To ściana nośna poddasza wznoszona na wieńcu stropowym ostatniej kondygnacji, na której opierane są krokwie stanowiące podstawę konstrukcji więźby dachowej. Jeśli dom jest murowany, to wykonuje się ją z tych samych materiałów co ściany zewnętrzne, np. z ceramiki poryzowanej lub betonu komórkowego. Można ją również wykonać z drewna, będzie wtedy integralną częścią więźby dachowej.

Wysokość ścianki kolankowej

O tym, jak wysoka ma być ścianka kolankowa decyduje architekt. Najważniejszą kwestią, którą projektant domu musi wziąć pod uwagę jest przeznaczenie poddasza, uwzględniając przy tym m.in. szerokość budynku, rodzaj konstrukcji dachowej czy kąt nachylenia połaci. Jeśli poddasze jest nieużytkowe, zazwyczaj wysokość ścianki kolankowej jest mniejsza niż 70 cm. Natomiast taka wysokość nie sprawdzi się, gdy planujemy na poddaszu pomieszczenia użytkowe, np. sypialnie. Niska ścianka kolankowa utrudnia aranżację pomieszczeń – nie ustawimy pod nią praktycznie żadnych mebli. Aby poddasze było funkcjonalne i komfortowe, należy więc zadbać o odpowiednią wysokość ścianki kolankowej. Najczęściej ścianka kolankowa ma wysokość 80-110 cm – na takiej wysokości zazwyczaj znajduje się parapet okienny. Ponadto z umieszczonych na takiej wysokości okien dachowych czy w lukarnie swobodnie można będzie korzystać. Bez problemu przy takiej ściance postawimy również biurko czy łóżko czy zamontujemy grzejnik, a w łazience ustawimy wannę. Wyższa ścianka (140-150 cm) umożliwia ustawienie przy niej np. stołu z krzesłami czy szafki z telewizorem – 50 cm od ścianki możemy już swobodnie poruszać się bez konieczności schylania. Jednak w taki dom będzie bardziej wyglądał jak piętrowy, a jego konstrukcja jest bardziej skomplikowana ze względu na wiotkość fragmentów muru między otworami okiennymi. Niską ściankę kolankową, 30-50-centymetrową, można spotkać w projektach domów nawiązujących do tradycyjnych dworków. Taka wysokość sprawia, że są zachowane proporcje dachu i ścian parteru. Niestety pod taką ścianką nie ustawimy żadnych mebli, jeśli więc chcemy zaadaptować poddasze na cele mieszkalne, należy wykonać przedściankę.


Konsekwencje podniesienia ścianki kolankowej

Podczas budowy domu wielu inwestorów decyduje się na podniesienie ścianki kolankowej, aby zwiększyć funkcjonalność i kubaturę poddasza. Taka decyzja niesie ze sobą jeszcze inne konsekwencje. Zazwyczaj projektanci domów dopuszczają taką możliwość w ramach adaptacji projektu, ale ściankę można podnieść maksymalnie o 20 cm, czyli jeden rząd pustaków. Pamiętajmy, że nie należy zwiększać wysokości ścianki na własną rękę – zlecamy to architektowi, który uwzględni niezbędne adaptacje w konstrukcji oraz na elewacji domu. Może się zdarzyć, że podwyższenie ścianki kolankowej spowoduje, że wysokość domu przekroczy dopuszczalny wymiar na danym terenie. W takim przypadku należy zmniejszyć kąt nachylenia dachu, co wiąże się z kolei z przeprojektowaniem więźby. Podwyższenie ścianki kolankowej spowoduje również konieczność budowy wyższych kominów. Ponadto okna dachowe będę umieszczone wyżej, co może utrudnić ich otwieranie czy zamykanie – najlepszym rozwiązaniem jest, gdy dolna krawędź okna dachowego znajduje się na wysokości 90-110 cm, a górna 170-190 cm. Oczywiście zmiana wysokości ścianki wpłynie również na wygląd domu – nie zawsze pozytywnie. O ile podniesie o jeden bloczek nie jest jakąś radykalną przemianą wpływającą na formę budynku, to już większe modyfikacje tak. Najważniejszą jest zmiana proporcji dachu i ścian parteru. Potrzebne będą w tym przypadku zabiegi, które przywrócą harmonię, np. wymurowanie wyżej nadproży i wstawienie większych okien oraz drzwi.

zdjęcia: Velux

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!