Artykuł: Rozwiązania systemowe ścian murowanych

Rozwiązania systemowe ścian murowanych

Pewność i gwarancję, że wzniesione ściany spełnią wymogi domu energooszczędnego, dają kompletne systemy do budowy ścian. Ponadto ułatwiają i przyspieszają prace budowlane, a także minimalizują ryzyko popełnienia błędów związanych z wyborem materiałów oraz ich montażem.

Ścienne systemy do budowy domu to wzajemnie uzupełniające się produkty, niezbędne do wymurowania ścian zewnętrznych budynku. Obejmuje on materiały murowe, najczęściej są to bloczki lub pustaki oraz zaprawy niezbędne do wymurowania z nich ściany. W skład systemów ściennych wchodzą również inne elementy, ułatwiające wzniesienie ciepłych przegród zewnętrznych. Stosowanie systemu ściennego oznacza również konieczność wznoszenia ścian ściśle według instrukcji producenta. Użycie innowacyjnych rozwiązań może wymagać fachowego nadzoru prac.

Zalety systemów do budowy domu

Producenci materiałów murowych oferują systemy do budowy domu, umożliwiające wykonanie ścian zgodnie ze standardami dotyczącymi m.in. ochrony cieplnej, akustycznej oraz zapewniającymi trwałość konstrukcji. Dla inwestorów budujących dom energooszczędny kluczowym parametrem jest izolacyjność cieplna przegród, jakie można zbudować przy użyciu danego systemu. Jest ona opisana współczynnikiem przenikania ciepła przegrody Uc [W/(m2·K)]. Warunkiem osiągnięcia deklarowanych parametrów jest jednak użycie wszystkich produktów z danego systemu. W praktyce oznacza to, że jeśli do wzniesienia ściany np. jednowarstwowej w danym systemie przewidziany jest określony rodzaj zaprawy, zamiana na inny produkt może oznaczać niemożność spełnienia deklarowanych przez producenta parametrów technicznych.

Co wchodzi w skład systemu do budowy domu?

Ścienne systemy do budowy domu, dzięki idealnemu dopasowaniu wszystkich materiałów, przyspieszają wykonanie prac i minimalizują ryzyko popełnienia błędów wykonawczych. W ramach tych systemów znajdziemy:

 • pustaki lub bloczki podstawowe do murowania prostych powierzchni ścian,

 • pustaki lub bloczki ułatwiające budowanie np. narożników czy pozwalające unikać docinania elementów – są to elementy połówkowe, narożne itp.,

 • nadproża zbrojone przeznaczone do wykonywania przesklepień otworów okiennych i drzwiowych,

 • płytki do obudowy wieńca,

 • kształtki stosowane m.in. przy wykonywaniu żelbetowych belek zbrojonych i nadproży,

 • prefabrykowane belki zbrojeniowe do wzmocnienia i zapobiegania rysom oraz spękaniom murów.

Dodatkowe elementy systemów do budowy domu

Niektórzy producenci materiałów ściennych oferują w ramach systemów do budowy domu również produkty chemii budowlanej, umożliwiające wykończenie ściany, a w przypadku ścian warstwowych fachowe jej ocieplenie. Są to:

 • zaprawy tynkarskie lub gotowe tynki wewnętrzne i zewnętrzne,

 • grunty,

 • kleje do siatki tynkarskiej.

Oprócz tego producenci systemów do budowy domu oferują narzędzia i sprzęt pomocne przy wznoszeniu ścian, takie jak:

 • piły taśmowe i widiowe, prowadnice kątowe do przycinania bloczków,

 • kielnie do murowania na cienką spoinę oraz specjalne wałki do nakładania cienkich spoin,

 • pace i strugi do szlifowania bloczków,

 • młotki z gumowym obuchem do układania bloczków,

 • specjalne zestawy składające się ze stojaków do poziomowania z listwami prowadzącymi i lasera ze statywem oraz wiertła,

 • rylce do wykonywania otworów i bruzd w ścianach.

Proste narzędzia są niedrogie i powinni się w nie zaopatrzyć wszyscy wykonawcy, natomiast specjalistyczne (np. lasery ze statywem ułatwiające wyrównanie pierwszej warstwy) może nie są niezbędne, ale usprawniają i przyspieszają prace budowlane.

Korzyści ze stosowania ściennych systemów do budowy domu

Zestaw kompatybilnych materiałów ułatwia projektantom projektowanie budynków energooszczędnych. Z kolei inwestorom pomagają dokonać zakupów – nie muszą na własną rękę poszukiwać pasujących do siebie materiałów. Wszystkie elementy są do siebie dobrze dopasowane pod względem właściwości technicznych i wymiarów, co pozwala uniknąć np. miejsc ucieczki ciepła, wynikających m.in. z niedokładnego przylegania do siebie poszczególnych materiałów. Systemy do budowy domu pozwalają uzyskać jednorodną materiałowo powierzchnię przegród, co zabezpiecza konstrukcję domu przed powstawaniem mostków cieplnych, spowodowanych użyciem materiałów niejednorodnych pod względem parametrów termicznych.

Wykorzystanie elementów systemowych pozwala budować zgodnie z aktualnymi kanonami i najnowocześniejszymi rozwiązaniami sztuki budowlanej. Ułatwia bezbłędne wykonanie detali konstrukcyjnych, co przekłada się na energooszczędność budynku, a w efekcie skraca czas pracy na budowie.

Zdjęcia: Solbet, Wienerberger, Xella Polska

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także