Artykuł: Rozwiązania systemowe ułatwiające budowę domu

Rozwiązania systemowe ułatwiające budowę domu

Budowa domu to długotrwały proces. Od momentu wbicia przysłowiowej pierwszej łopaty do przeprowadzki mija zwykle kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt miesięcy. Dostępne na rynku rozwiązania systemowe przyspieszają i ułatwiają proces budowy domu na różnych etapach.

Budując dom, warto zdecydować się na rozwiązania systemowe, które bazują na produktach idealnie do siebie dopasowanych i wzajemnie się uzupełniających. Pozwalają one szybko i bez problemów wykonać np. elewację wraz z ociepleniem czy hydroizolacje, wykończyć balkon lub taras, a także ściany i posadzki wewnątrz domu.

Rozwiązania systemowe do ocieplenia domu

Kompletny system ociepleniowy to zestaw pasujących do siebie elementów, takich jak preparaty służące do przyklejania izolacji cieplnej do podłoża (cementowe zaprawy klejące, masy klejące w postaci past gotowych do użycia czy pianki poliuretanowe), materiały izolacyjne (płyty styropianowe, z wełny mineralnej, polistyrenu ekstrudowanego XPS lub pianki fenolowej) i do wykonywania warstwy zbrojonej (zaprawy cementowe lub masy klejące gotowe do użycia oraz siatka zbrojąca), a także tynki i farby elewacyjne. Każda z użytych warstw pełni w układzie określoną funkcję techniczną i użytkową, wpływa więc na jakość i trwałość termoizolacji jako całości. Producenci uzupełniają swoje rozwiązania systemowe o łączniki mechaniczne (kołki), listwy startowe (z PVC lub aluminium) i profile ociepleniowe (w postaci listew przyokiennnych, okapnikowych, narożnikowych, listew do boniowania oraz profili dylatacyjnych).

Rozwiązania systemowe balkonowe i tarasowe

Systemy balkonowe i tarasowe zawierają produkty niezbędne do wykonania warstwy spadkowej, izolacyjnej oraz okładziny ceramicznej. W ich skład wchodzą preparaty do wykonania warstwy sczepnej (np. syntetyczny lateks), zaprawy wyrównujące (np. podkłady cementowe) lub naprawcze o wytrzymałości zbliżonej do wytrzymałości płyty konstrukcyjnej (do wykonania warstwy spadkowej), impregnaty, samoprzylepne masy bitumiczne, polimerowe masy bitumiczne, papy z warstwą paroizolacyjną (do paroizolacji, wykonanej tej warstwy zalecanie jest przez niektórych producentów systemów tarasowych), płyty ze styropianu (izolacja termiczna, jeśli jej wykonanie jest konieczne), samoprzylepne membrany bitumiczne, maty bitumiczno-syntetyczne, elastyczne zaprawy cementowe na bazie cementu zbrojone włóknami (hydroizolacja), podkłady cementowe (warstwa dociskowa), preparaty do hydroizolacji podpłytkowej, zaprawy klejące, zaprawy do fugowania (warstwa wykończeniowa). Ponadto w systemach znajdują się okapniki i profile (umożliwiają bezproblemową obróbkę czoła tarasu czy balkonu) oraz uszczelniacze do narożników i dylatacji.

Rozwiązania systemowe do montażu płytek

Układając podłogę możemy również skorzystać z rozwiązań systemowych. W skład systemu służącego do montażu płytek ceramicznych i kamiennych wchodzą: preparaty gruntujące, kleje, taśmy uszczelniające, płynne folie, zaprawy cementowe, masy do do uszczelniania szczelin dylatacyjnych, zaprawy klejące, zaprawy samopoziomujące, zaprawy do spoinowania. Produkty uzupełniające to: elastyczne dyble dylatacyjne, preparaty do czyszczenie płytek ceramicznych z zabrudzeń powstałych podczas spoinowania, ochronne preparaty impregnujące do płytek porowatych.

Zalety rozwiązań systemowych

Decydując się na kupno produktów od jednego producenta, mamy gwarancję, że są one do siebie idealnie dopasowane zarówno po względem technicznym, jak i estetycznym. To duże ułatwienie, gdyż nie musimy zastanawiać się, czy poszczególne komponenty pochodzące od różnych producentów nie będą się wzajemnie wykluczały. Pamiętajmy, że jeśli połączymy niedopasowane do siebie preparaty, to mogą one utracić swoje właściwości, tym samym nie będą spełniały swoich funkcji. Rozwiązania systemowe to także bardzo często, oprócz szybszej budowy, oszczędności finansowe – za cały pakiet zapłacimy mniej, niż kupując każdy produkt osobno.

zdjęcia: materiały prasowe

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!