Artykuł: Rolety zewnętrzne antywłamaniowe

Rolety zewnętrzne antywłamaniowe

Wszyscy chcielibyśmy czuć się w swoich domach bezpiecznie. Jednym ze sposobów zapewnienia spokoju domownikom jest montaż zewnętrznych rolet antywłamaniowych. Są one dość drogie, jednak to bardzo przydatne i funkcjonalne rozwiązanie.

Antywłamaniowe rolety zewnętrzne poza tym, że mają chronić nasz dom przed włamaniem są skuteczną ochroną przeciwsłoneczną. Ponadto to doskonała bariera przed hałasem dobiegającym z zewnątrz i świetna izolacja zimą, pozwalająca zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Wybierając rolety pod uwagę musimy wziąć skuteczność, funkcjonalność, system montażu, jak i ich spójność z elewacją oraz oknem.

Skuteczne rolety antywłamaniowe

Skuteczność zewnętrznych rolet antywłamaniowych określana jest symbolem RC, po którym występują cyfry od 1 do 6 – gdzie 1 oznacza roletę o najmniejszej efektywności, natomiast 6 prawie niemożliwą do sforsowania. Najczęściej inwestorzy decydują się na modele o symbolu RC1 oraz RC2 i chociaż są one najniżej w klasyfikacji, to wyposażone są w zaawansowane technologicznie zabezpieczenia, które utrudniają otworzenie pancerza od zewnątrz. Podczas próby niepożądanego otwarcia takie rolety mocno hałasują, alarmując mieszkańców i tym samym udaremniając próbę włamania. Rolety o symbolu RC3-RC6 wykonane są z twardszych, masywniejszych materiałów i mają szereg dodatkowych zabezpieczeń, jednak ze względu na dość wysoką ceną są znacznie rzadziej wybierane przez inwestorów. Pamiętajmy, że roleta antywłamaniowa musi mieć stosowany atest wydawany przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej.

Rolety zewnętrzne – ważne inne cechy

Istotnymi cechami, na które powinniśmy zwrócić uwagę wybierając rolety są termoizolacyjność, zdolność do tłumienia hałasu i sposób sterowania. To, czy roleta będzie chroniła przed ucieczką ciepła zależy od konstrukcji pancerza. Skuteczną barierą będzie stanowił pogrubiony i wypełniony ociepleniem element. Dobrze zaizolowana roleta to również skuteczne zabezpieczenie przed hałasem. Oczywiście będzie musi zostać prawidłowo zamontowana. Szczególną uwagę należy zwrócić na połączenia z murem – nie może być żadnych nieszczelności. Ważny – z punktu użytkowania – jest również sposób sterowania roletami. Standardem są modele sterowanie ręcznie – za pomocą zwijacza z taśmą lub linką (umieszczony jest po wewnętrznej stronie okna) lub mechanizmu korbowego. Jednak dużo wygodniejsze są rolety wyposażone w napęd i automatykę. Tymi wyposażonymi w napęd sterujemy za pomocą pilota, smartfona lub łącznika naściennego. Natomiast automatyka umożliwia włączenie osłon do inteligentnego systemy sterowania domem. Po odpowiednim zaprogramowaniu system zasunie rolety po zmierzchu, przy silnym zachmurzeniu lub w zaplanowanych godzinach.  

Kiedy zamontować antywłamaniowe rolety zewnętrzne

Decyzję o montażu antywłamaniowych rolet zewnętrznych możemy podjąć w każdym momencie budowy domu czy podczas jego użytkowania. Jednak najlepiej ustalić to już na etapie projektowania budynku, gdyż niektóre modele rolet wymagają zaplanowania w projekcie oraz odpowiedniego przygotowania otworów okiennych. Tak jest w przypadku rolet do zabudowy (podtynkowe) – skrzynki rolet są zabudowane pod tynkiem i niewidoczne. Zaletą takiego rozwiązania jest skuteczne docieplenie rolety, co pozwala wyeliminować mostki termiczne. Jeśli zdecydowaliśmy się na montaż rolet w momencie stanu surowego domu, to możemy wybrać rolety naokienne. Montowane są we wnęce razem z oknem – skrzynkę rolety także można ukryć pod tynkiem. Natomiast rolety elewacyjne będą najlepszym rozwiązaniem zarówno na etapie stanu surowego, jak i w wykończonym domu. Są one montowane na murze, nad wnęką okienną, dlatego nie wymagają wcześniejszego zaplanowania. Skrzynka rolety może zostać polakierowana na wybrany przez nas kolor (mamy do wyboru ponad 200 kolorów RAL) – może być dodatkową dekoracją elewacji.

Zewnętrzne rolety antywłamaniowe – koszty

Najtańsze są zewnętrzne rolety antywłamaniowe sterowane ręcznie. Ceny modeli o klasie RC1, które dobrze sprawdzają się w małych oknach wahają się od 200 do 500 zł. Więcej będziemy musieli zapłacić za rolety elektryczne – zakup rolet RC1 to koszt 700-1200 zł. Najbardziej popularne są rolety elektryczne RC2 – zapłacimy za nie 1300-2000 zł. Natomiast konstrukcje o symbolu RC3-RC6 wykonywane są na specjalne zamówienie, dlatego ich cena uzależniona jest od indywidualnych wymagań inwestora.

Zdjęcia: Anwil, Krispol, Sukces

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!