Artykuł: Rolety wewnętrzne okienne – z jakiego materiału?

Rolety wewnętrzne okienne – z jakiego materiału?

O tym, jakie rodzaje rolet wewnętrznych będą dla nas najlepsze, w dużym stopniu decyduje materiał na rolety. Do ich szycia wykorzystuje się bowiem tkaniny różniące się właściwościami.

Rodzaje rolet wewnętrznych, które chcemy wykorzystać do osłony okien powinny zależeć od tego, jaką funkcję mają one spełniać. Mogą one bowiem tylko delikatnie zacieniać wnętrze i wpuszczać przyjemne, rozproszone światło lub też zaciemniać je całkowicie. Rolety wewnętrzne mogą także chronić pomieszczenie przed utratą ciepła oraz nie dopuszczać do jego przegrzania. W tych wszystkich przypadkach decydujący wpływ ma tkanina, z jakiej rolety zostały uszyte. Niezależnie od zadań, jakie wyznaczamy tym osłonom okiennym materiał na rolety powinien być trwały i odporny na promieniowanie UV – nie może blaknąć pod wpływem słońca, musi także „trzymać” wymiary – nie kurczyć się ani nie rozciągać pod wpływem podwyższonej wilgotności powietrza czy też zbyt wysokiej lub niskiej temperatury. Wpływ na jakość tkaniny ma m.in. jego gramatura, czyli gęstość. Materiały tekstylne, które wykorzystuje się najczęściej na rolety gotowe to tkaniny poliestrowe, poliestrowo-bawełniane lub bawełniane. 

Materiał na rolety zaciemniające

Jeśli zależy nam na całkowitym zaciemnieniu wnętrza, zwróćmy też uwagę na współczynniki określające przenikalność tkaniny. Są to współczynnik refleksji, czyli odbicia oznaczany literą R, współczynnik absorpcji, tzn. pochłaniania światła o symbolu A oraz współczynnik transmisji T mówiący o stopniu przepuszczalności materiału. W roletach, które mają w jak największym stopniu odciąć dopływ światła dziennego istotne jest ograniczenie współczynnika przepuszczalności. Takie właściwości mają rolety wykonane z tekstyliów dimout oraz blackout (pol. zaciemnienie). Materiał na rolety typu blackaut zaciemnia w 100%, natomiast tkaniny typu dimout zacieniają w 85-90%. Są one od lewej strony pokryte warstwą gumy, która blokuje przepływ promieni słonecznych. Tego typu dekoracja okna sprawdzi się w sypialniach, pokojach dziecięcych, ale także gdy oglądamy telewizję, a za oknem słońce w pełni.

Materiał na rolety termoizolacyjne

Oprócz efektu zaciemnienia rolety mogą także oddziaływać pozytywnie na uzyskanie optymalnej temperatury we wnętrzu. Do pewnego stopnia takie cechy mają rolety podgumowane. Jednak dostępne są także produkty o zdecydowanie lepszych właściwościach termoizolacyjnych. Odpowiednio dobrane zimą mogą zapobiegać stratom ciepła, natomiast w upały będą ograniczać przegrzewanie wnętrz. Mogą one zmniejszać straty ciepła nawet o ponad 30%. Takie właściwości mają rolety thermo. Są one wykonane z tkaniny, których spodnia strona jest metalizowana, najczęściej wykończona cienką warstwą aluminium – jego drobinki są napylane na materiał tekstylny. „Srebrna” powłoka latem odbija promienie słoneczne, dzięki czemu ciepło nie wnika do pomieszczenia – rolety mogą nawet o 70% ograniczyć nagrzewnie wnętrz. Ich montaż może w znacznym stopniu graniczyć latem użycie klimatyzacji lub wentylatorów elektrycznych. W przypadku rolet termoizolacyjnych wpływ na zwiększenie współczynnika odbicia ma także wysoka gramatura wyróżniająca materiał na rolety thermo. Doskonałe właściwości termoizolacyjne mają także plisowane rolety do okien dachowychPlisy tego rodzaju są wykonane z dwóch warstw materiału, tkanina ma przekrój plastra miodu. Powietrze, które się zbiera w utworzonych komorach, chroni przed nagrzewaniem wnętrza. Funkcję termoizolacyjną wspomaga w tego typu roletach także wewnętrzna powłoka aluminiowa.

Materiał na rolety rozpraszające

Najbardziej popularne są rolety, których zadaniem jest częściowe przepuszczanie światła dziennego do wnętrz. Takie właściwości mają rolety dekoracyjne określane także jako klasyczne, a także rolety rzymskie czy zebra. Są one przeważnie zawieszane w pokojach dziennych oraz jadalniach. Materiał na rolety jest najczęściej półprzezroczysty. Rolety dekoracyjne wykonuje się z tkanin bawełniano-poliestrowych. Zróżnicowany stopień rozproszenia światła dają rolety zebra. Tkanina na tego typu osłony ma formę pasów na przemian przezroczystych albo półprzezroczystych oraz zaciemniających. Manewrowanie roletą daje wiele możliwości regulowania poziomu natężenia światła. Funkcję rozpraszającą doskonale spełniają także rolety rzymskie, które wykonuje się z materiałów o bardzo zróżnicowanym składzie i gramaturze. To zarówno tkaniny poliestrowe, jak i bawełniano-poliestrowe, a także lniane oraz bawełniane. Wpływ na stopień rozproszenia światła ma także jego kolorystyka – jasne tego samego rodzaju przepuszczają więcej światła naturalnego niż ciemne. 

zdjęcia: AdobeStock

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!