Artykuł: Ciepłe, ciche i bezpieczne pakiety szybowe w nowoczesnych oknach

Ciepłe, ciche i bezpieczne pakiety szybowe w nowoczesnych oknach

O właściwościach okien decyduje kilka czynników, m.in. zastosowany pakiet szybowy. I chociaż wydawać by się mogło, że wszystkie szyby są do siebie podobne, to jednak w zależności od technologii, konstrukcji oraz użytych materiałów w różnym stopniu chronią przed utratą ciepła, hałasem, a także intruzami czy niebezpiecznym wypadkiem.

Zanim wybierzemy okna do domu, warto dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę, przecież zakup i montaż stolarki okiennej to dość duży wydatek. Ponadto dobrze dobrane okna chronią przed hałasem i chłodem, jednocześnie umożliwiając dostarczenie dużej ilości światła naturalnego do wnętrz, co pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Są także bezpieczne. Dzisiaj standardem są pakiety trzyszybowe, które spełniają obowiązujące normy. Jeśli szczególnie zależy nam na energooszczędności, możemy zdecydować się na pakiet czteroszybowy.

Parametry nowoczesnych szyb

Najistotniejsze czynniki opisujące właściwości okien to: współczynnik przenikania ciepła (Ug), całkowitej przepuszczalności energii słonecznej (g), przepuszczalności światła (Lt) oraz izolacyjności akustycznej (Rw). Współczynnik przenikania ciepła Ug opisuje ile ciepła w ciągu godziny przeniknie przez 1 m2 szyby przy jednostopniowej różnicy temperatury po obu jej stronach. Im jego wartość niższa, tym lepsze właściwości termoizolacyjne ma szyba. Jeśli zależy nam na maksymalnej termoizolacji, wybierzmy pakiet szybowy o Ug = 0,5 (W/m2·K) lub niższym. Natomiast współczynnik całkowitej przepuszczalności energii słonecznej informuje, jaki procent energii słonecznej padającej przez szybę przedostaje się przez tę nią do pomieszczenia – im wyższa wartość współczynnika, tym więcej energii dostaje się do domu. Na przykład, gdy g wynosi 50%, to przez szybę do pomieszczenie przedostaje się połowa padającej na nią energii. Szyby o wysokiej przepuszczalności energii słonecznej warto umieścić na południowej elewacji – poprawią zimą bilans energetyczny domu. O ilości światła dostającego się do pomieszczenia przez okno informuje współczynnik przepuszczalności światła – im wyższa jego wartość procentowa, tym więcej światła dostanie się do pomieszczeń, a tym samym będą one jaśniejsze. Zazwyczaj współczynnik przepuszczalności światła Lt jest wyższy od współczynniki przepuszczalności energii słonecznej g. Współczynnik izolacyjności akustycznej Rw określa na ile skutecznie szyba chroni przed hałasem – im jego wartość jest wyższa, tym do wnętrz szyba skuteczniej zatrzymuje dźwięki. Skuteczną ochronę zapewniają pakiety szybowe o Rw wyższym 39 dB.

Bezpieczne i antywłamaniowe nowoczesne szyby

Szyby bezpieczne to takie, które w przypadku rozbicia nie stwarzają ryzyka pokaleczenia osób czy zwierząt znajdujących się w ich pobliżu. Zazwyczaj takie szyby rozbijają się na nieostre kawałki lub – dzięki specjalnej folii – nie rozsypują się. Szyby bezpieczne oznacza się symbolami O1, O2 – chronią tylko przed zranieniem. Nowoczesne pakiety szybowe są także skuteczną barierą dla włamywaczy. Najlepiej wybierać te, które mają klasę minimum P3 (maksymalnie P8). Zbudowane są ze szklanych tafli sklejonych warstwowo, które przekłada się specjalną odporną na rozerwanie folią. Nowoczesne szyby mogą być pokryte powłoką niskorefleksyjną, która przepuszcza więcej światła naturalnego, lub wysokoselektywną (dwufunkcyjną) łączącą cechy powłoki niskoemisyjnej i przeciwsłonecznej. Zakłada się, że okna z takimi szybami i wzmocnionymi okuciami zastępują kraty o oczkach 15 x 15 cm z prętów stalowych średnicy 10 mm. Najpopularniejsze w domach rodzinnych są szyby klas P3 i P4 – towarzystwa ubezpieczeniowe uznają je za odpowiednie zabezpieczenie budynku. Dostępne są również szyby kuloodporne i pancerne, jednak bardzo rzadko stosowane w budownictwie jednorodzinnym.

zdjęcia: Drutex, Fotolia.com, Stolbud Włoszczowa

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!