Artykuł: Rodzaje szyb stosowanych w nowoczesnych oknach

Rodzaje szyb stosowanych w nowoczesnych oknach

We współczesnym budownictwie jednorodzinnym stosuje się okna jednoramowe, których przeszklenia tworzą szyby zespolone. Do ich budowy wykorzystuje się różne rodzaje szkła, uzyskując w ten sposób zróźnicowane parametry techniczne oraz właściwości funkcjonalne.

Okna w ścianie czy dachu oprócz zapewnienia wystarczającej ilości światła dziennego, obecnie muszą spełniać inne zadania, np. chronić przed ucieczką ciepła, hałasem i włamaniem. O właściwościach technicznych współczesnych okien oraz ich funkcjonalności w dużej mierze decydują rodzaje zastosowanych szyb.

Szyby zwykłe

Wykonane są ze szkła typu float. Takie szyby mają bardzo gładką powierzchnię, są bardziej elastyczne i wytrzymałe od powszechnie kiedyś stosowanego szkła okiennego. Ich zaletą jest doskonała przezroczystość (minimum 82%), wadą – słaba izolacyjność cieplna.

Szyby ciepłochronne

Inaczej thermofloat. Z jednej strony (która znajduje się w środku szyby zespolonej) szyby pokryte są powłoką niskoemisyjną z tlenków szlachetnych. Takie szyby przepuszczają promieniowane słoneczne, zapobiegając jednocześnie uciecze na zewnątrz promieniowania cieplnego emitowanego przez grzejniki i żarówki, a także wydzielanego przez ludzi, zwierzęta i przedmioty. Szyby umieszczane są w zestawie od strony pomieszczenia. Zastosowanie szyby niskoemisyjnej powoduje zmniejszenie start ciepła nawet o 30% (w porównaniu ze zwykłą szybą) oraz ogranicza ryzyko wykraplania się pary wodnej na powierzchni szyby. Duży wpływ na izolacyjność termiczną okna ma oddzielająca taflę szkła ramka dystansowa. Dobrze, jeśli jest wykonana ze stali kwasoodpornej lub tworzywa sztucznego. Im szersza ramka, tym cieplejsze będzie okno. Przestrzeń między szybami termoizolacyjnymi powinna być wypełniona gazem ciężkim, np. argonem lub jeszcze efektywniejszym kryptonem albo ksenonem. Wadą takich szyb jest ograniczenie ilości światła, które dociera z zewnątrz, nawet o 25%.

Szyby dźwiękochłonne

Są grubsze i, co za z tym wiąże, cięższe od szyb standardowych. Większa masa powoduje lepsze tłumienie dźwięków. Takie szyby wykonuje się ze szkła zwykłego, hartowanego lub laminowanego (minimum dwie tafle szkła połączone folią PVB). Praktyczne w każdy oknie jedna szyba powinna być grubsza od drugiej minimum o 50% - dźwięki o różnej częstotliwości będą skutecznie tłumione.

Szyby bezpieczne

Jeśli ulegną rozbiciu, chronią ludzi przed poważnymi obrażeniami. Stosuje się szkło hartowane (rozpada się na drobne kawałki o tępych krawędziach), laminowane, klejone żywicą lub zbrojone siatką z drutu (po rozbiciu stanowią jeden element). Szyby bezpieczne oznacza się symbolami O1, O2 – chronią tylko przed zranieniem, oraz P1, P2 – są bardziej trwałe i trudniejsze do sforsowania podczas włamania.

Szyby antywłamaniowe

Chronią przed złodziejami i oznaczone są klasą od P3 do P8. Składają się ze szklanych tafli sklejonych warstwowo, które przekłada się specjalną odporną na rozerwanie folią. Nowoczesne szyby mogą być pokryte powłoką niskorefleksyjną, która przepuszcza więcej światła naturalnego, lub wysokoselektywną (dwufunkcyjną) łączącą cechy powłoki niskoemisyjnej i przeciwsłonecznej. Zakłada się, że okna z takimi szybami i wzmocnionymi okuciami zastępują kraty o oczkach 15 x 15 cm z prętów stalowych średnicy 10 mm. Najpopularniejsze w domach rodzinnych są szyby klas P3 i P4 – towarzystwa ubezpieczeniowe uznają je za odpowiednie zabezpieczenie budynku. Dostępne są również szyby kuloodporne i pancerne, jednak bardzo rzadko stosowane w budownictwie jednorodzinnym.

Szyby absorpcyjne

Inaczej antisol. Ich zadaniem jest pochłanianie części energii promieniowania słonecznego, dzięki czemu chronią pomieszczenia przed przegrzaniem. Wykonuje się je ze szkła float barwionego w masie. Dostępne są w kolorach: szarym, brązowym, niebieskim, zielonym. W zależności od grubości i koloru szyby, przepuszczalność światła maleje do 32-72%.

Szyby refleksyjne

Zwane reflex lub stopsol. To rodzaj szyb przeciwsłonecznych, jednak ich zasada działania jest inna. Wykonuje się je ze szkła zwykłego lub barwionego w masie, pokrytego warstwą tlenków metali lub metali szlachetnych, np. złota. Inne stosowane rozwiązanie to naklejenie na szybę od strony pomieszczenia folii przeciwsłonecznej, która jednocześnie zabezpiecza szkło przed stłuczeniem. Warstwa refleksyjna działa jak lustro i odbija część promieniowania słonecznego, chroniąc pomieszczenie przed przegrzaniem. Szyby refleksyjne dostępne jako bezbarwne, srebrne, szare, niebieskie, zielone i brązowe.

Szyby ornamentowe

Zmniejszają przejrzystość, jednocześnie dobrze przepuszczając światło. Ich powierzchnie nie są gładkie, mają tylko odciśnięty wzór. Najczęściej są bezbarwne, jednak spotkać można szyby w kolorach brąz i oranż.

Szyby samoczyszczące

Pokryte są powłoką z fotokatalicznego i hydrofilnego materiału. Dzięki zastosowaniu odpowiednich powłok brud w mniejszym stopniu przylega do szyby. Takie powłoki pod wpływem działania promieni słonecznych rozluźniają i kruszą cząsteczki brudu, dlatego deszcz lub spłukanie szyby wodą (np. z węża ogrodowego) wystarczy do jej oczyszczenia. Światło słoneczne aktywuje także właściwości hydrofilne, dzięki którym krople deszczu tworzą na powierzchni szyby cienką warstwę niepogarszającą jej przejrzystości. Kolejną zaletą szyb z taką powłoką jest równomierne odparowanie wody z jej powierzchni, co eliminuje powstawanie zacieków.

Zdjęcia: Drutex, Fotolia.com, Stolbud Włoszczowa

Czytaj także