Artykuł: Rodzaje parapetów zewnętrznych

Rodzaje parapetów zewnętrznych

Głównym zadaniem parapetów zewnętrznych jest ochrona ścian przed zamoknięciem, dlatego powinny być wykonane z materiałów nienasiąkliwych i odpornych na warunki atmosferyczne. Nie mniej ważna jest ich estetyka. Wybór parapetów zewnętrznych nie może być przypadkowy.

Parapety zewnętrzne są ważnym elementem wykończenia domu. Aby służyły nam przez wiele lat, powinny być odporne na działanie czynników atmosferycznych i – oczywiście – dobrze zamontowane. Co nie mniej ważne, muszą być dopasowane do elewacji. Jakie więc parapety zewnętrzne wybrać?

Parapety zewnętrzne z blachy stalowej

Do ich produkcji wykorzystywana jest ocynkowana blacha stalowa grubości 0,55-1 mm, którą zabezpiecza się lakierami akrylowymi i poliestrowymi. Najczęściej dostępne są w kolorze biały, brązowym i srebrnym. To najpopularniejsze i najtańsze parapety zewnętrzne. Niestety są mało odporne na zarysowania, jednak odpowiednio i regularnie konserwowane mogą przetrwać nawet 30 lat.

Parapety zewnętrzne z blachy aluminiowej

Są trwalsze i sztywniejsze od stalowych, ale droższe. Produkuje się je metodą ciągnięcia roztopionego aluminium lub gięcia na zimno. W celu lepszego zabezpieczenia pokrywane są poliestrowymi lub akrylowymi lakierami proszkowymi. Taka powłoka nie odpryskuje i nie wymaga konserwacji. Najczęściej dostępne są w kolorach białym, brązowym i srebrnym – za dodatkową opłatą możemy kupić parapet w innym kolorze. Niedogodnością może być odbijanie kropel deszczu, dlatego parapety wykonane z aluminium powinny być mieć dodatkowe wytłumienie akustyczne.

Parapety zewnętrzne z PVC

Takie parapety zewnętrzne wytwarzane są z PVC spienionego (są pełne) lub twardego (mają budowę komorową). Zazwyczaj wykańcza się nimi okna PVC i są sprzedawane przez producentów tych okien. Są odporne na wilgoć, promieniowanie UV, wahania temperatur, dobrze też tłumią dźwięki deszczu. Dostępne są prawie w każdym kolorze, a także okleinach imitujących drewno.

Parapety zewnętrzne z płytek klinkierowych i gresowych

dekoracyjne, odporne na uszkodzenia mechaniczne i zmienne warunki atmosferyczne, a także łatwe do utrzymania w czystości (zwłaszcza wersja szkliwiona). Płytki klinkierowe dostępne są w różnych odcieniach czerwieni, brązu i żółcieni, a na indywidualne zamówienie także białe i czarne. Natomiast paleta kolorów, faktur i deseni płytek gresowych jest przeogromna. Ceramiczne parapety zewnętrzne dobrze tłumią dźwięki deszczu, jednak ich zakup i montaż jest stosunkowo drogi.

Parapety zewnętrzne z drewna

Jeśli chcemy wykonać parapety zewnętrzne z drewna, musimy pamiętać o jego odpowiednim zaimpregnowaniu, a także o systematycznej konserwacji – niezabezpieczone drewno szybko straci swój urok. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepiej zabezpieczone drewno nie będzie w pełni odporne na działanie na działanie zmiennych temperatur i podwyższonej wilgoci.

Parapety zewnętrzne z kamienia

Parapety z kamienia naturalnego są atrakcyjnie wizualnie, trwałe, odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne, kwaśne deszcze, promieniowanie UV i nie wymagają pielęgnacji. Niestety są to najdroższe parapety zewnętrzne. Najczęściej do ich wykonania stosuje się granit, rzadziej łupek, bazalt czy piaskowiec (pamiętajmy jednak, że ten piaskowiec wymaga zaimpregnowania). Natomiast ze względu na porowatą strukturę (przez mikropory woda wnika w głąb materiału, powodując pęknięcia), marmur nie jest polecanym materiałem na parapety. Parapety zewnętrzne z kamienia naturalnego mogą mieć powierzchnię szlifowaną, matowaną, polerowaną, młotkowaną lub łupaną. Tańszym rozwiązaniem są parapety z konglomeratów. To materiał utworzony na bazie zmielonego kamienia naturalnego spojonego żywicą poliestrową. Parapety te doskonale imitują kamień naturalny i są równie trwałe i odporne.

zdjęcia: Rheinzink, Oknoplast Kraków, Atlas, fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!