Artykuł: Rodzaje kolektorów słonecznych

Rodzaje kolektorów słonecznych

Kolektory słoneczne to urządzenia wykorzystujące darmową, odnawialną energię promieniowania słonecznego na potrzeby ogrzewania. Pozyskaną energię przetwarzają w ciepło, które w naszym klimacie wykorzystywane jest najczęściej do ogrzewania wody użytkowej.

Montaż kolektorów słonecznych to inwestycja w energooszczędność. Urządzenia te pozwalają bowiem ograniczyć zużycie drogiej energii pochodzącej ze spalania konwencjonalnych paliw, niezbędnej do ogrzewania budynku oraz wody użytkowej. Kolektory słoneczne w połączeniu z pojemnościowym podgrzewaczem ciepłej wody użytkowej stanowią w miesiącach letnich dobrą alternatywę dla ogrzewania wody kotłami grzewczymi. W okresie przejściowym, gdy nie ma potrzeby ogrzewania wnętrz przy solarnym wspomaganiu ogrzewania wody użytkowej kocioł grzewczy może pozostawać często wyłączony. Decydując się na wykonanie instalacji solarnej w domu do wyboru mamy dwa rodzaje urządzeń – kolektory płaskie oraz kolektory próżniowe. Co warto o nich wiedzieć? 

Płaskie kolektory słoneczne

Różnią się od kolektorów próżniowych budową i ceną. Kolektory płaskie są mniej zaawansowane technologicznie i przeważnie tańsze. Nie oznacza to jednak, że są gorsze od kolektorów próżniowych. Mogą pracować bardzo wydajnie, pod warunkiem, że zdecydujemy się na urządzenia dobrej jakości i zostaną one odpowiednio zamontowane. 

Płaskie kolektory słoneczne to zaizolowane termicznie budowy, wewnątrz których znajdują się cienkie metalowe rurki. Przepływa nimi ciecz, najczęściej roztwór glikolu, odbierający ciepło z kolektora. Rurki z glikolem połączone są z absorberem – specjalną płytą pokrytą powłoką poprawiającą zdolność pochłaniania promieniowania słonecznego. W kolektorach dobrej jakości płyta absorbera pokryta jest powłoką z czarnej miedzi, czarnego niklu, chromu bądź tlenku tytanu. Kolektor od góry pokryty jest szklaną szybą, której zadaniem jest ochrona absorbera przed zabrudzeniami i uszkodzeniami mechanicznymi. Szklane wieko powoduje też tzw. efekt szklarniowy. Odbite od absorbera promieniowanie słoneczne pozostaje wewnątrz kolektora zwiększając zyski cieplne. 

Próżniowe kolektory słoneczne

Zbudowane są z kilkunastu wąskich absorberów umieszczonych w szklanych rurach. Wewnątrz rur wytworzona jest próżnia, która jest najlepszym izolatorem cieplnym. Poszczególne rury połączone są w baterię tworzącą kolektor. Kolektory próżniowe mogą być zbudowane z rur o podwójnych ściankach, wówczas próżnia znajduje się tylko między ściankami. Dzięki takiej budowie izolacja jest lepsza, jednak sprawność kolektorów w porównaniu do tych z pojedynczą rurą jest niższa. W przypadku kolektorów o budowie jednościennej dostęp promieniowania słonecznego do absorbera nie jest utrudniany przez podwójną warstwę szkła, jednak może pojawiać się problem uszczelnienia miejsca, w którym metalowa rura przechodzi przez szkło. Pod względem odbioru ciepła z absorbera kolektory dzielą się na urządzania z bezpośrednim lub pośrednim przepływem płynu grzewczego. Ich sprawność jest zbliżona, jednak w przypadku kolektorów z pośrednim przepływem płynu można w razie potrzeby, np. podczas prac serwisowych demontować pojedyncze rury, bez konieczności zatrzymywania pracy całej instalacji solarnej. 

Próżniowe kolektory słoneczne warto wybrać, gdy na połaci dachu nie ma wystarczająco dużo miejsca do zamontowania kolektorów płaskich o wymaganej powierzchni. Ponieważ charakteryzują się one zwykle większą wydajnością, mogą zajmować mniejszą powierzchnię. Kolektory próżniowe będą również dobrym wyborem, jeśli np. z uwagi na konstrukcję dachu nie ma możliwości zamontowania kolektorów płaskich na południowej połaci pod najbardziej optymalnym kątem nachylenia, który wynosi 25-40°. Rury kolektora próżniowego można bowiem ustawiać w taki sposób, aby kąt padania promieni słonecznych był najbardziej optymalny. 

zdjęcia: fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!