Artykuł: Rodzaje dachówki ceramicznej

Rodzaje dachówki ceramicznej

Dachówka ceramiczna należy do pokryć sprawdzonych przez stulecia. Jednak, mimo że wytwarza się ją od tysięcy lat, to należy ona do produktów ciągle modernizowanych. Nowoczesna dachówka ceramiczna odpowiada zarówno na potrzeby funkcjonalne, jak i estetyczne współczesnych inwestorów.

Niezależnie od rodzaju dachówki ceramicznej, o jej atutach nie trzeba nikogo przekonywać. Potwierdzają je wielowiekowe stosowanie: to niezwykła trwałość, odporność na skrajne warunki atmosferyczne, choćby na coraz częstsze wichury, mróz czy palące promienie słoneczne, a także na ogień, hałas czy zarysowania. To także pokrycie dachowe bardzo ekonomiczne – dobrze ułożone przetrwa lata na dachu naszego domu. Jego zaletą jest też bogactwo kolorystyczne i wzornicze. Poza znanymi od wieków rodzajami, nowoczesna dachówka ceramiczna jest dostępna w atrakcyjnych wariantach wymiarowych i kolorystycznych. 

Dachówka ceramiczna płaska – nowoczesne i tradycyjne warianty

Do najbardziej popularnych rodzajów dachówki ceramicznej należy karpiówka. To płaska dachówka najczęściej występująca w kształcie łuski karpia, jednak to nie jej jedyna forma. Bogactwo krojów, m.in. żłobkowany, wieżowy, sześciokątny zakończony ostrym kątem czy prosty z noskiem prostym sprawia, że jest chętnie wykorzystywana w projektach nawiązujących do tradycyjnej architektury czy też do renowacji starych dachów. Równie często stosuje się ją do realizacji osadzonych w architekturze regionalnej. Wielości kształtów towarzyszy różnorodność kolorystyczna. Poza odcieniami ceglastej czerwieni nowoczesna dachówka ceramiczna karpiówka występuje także w modnej gamie szarości i grafitu. Karpiówka należy do pokryć ceramicznych o stosunkowo niewielkich wymiarach, co sprawia, że doskonale sprawdza się na rozbudowanych dachach wielopołaciowych wzbogaconych o lukarny, np. w formie wolich oczek. Płaska dachówka ceramiczna to jednak nie tylko karpiówka. Coraz większym uznaniem cieszą się nowoczesne dachówki ceramiczne, które różnią się od niej choćby wielkością – są to modele o większych wymiarach, co ułatwia i przyspiesza układanie pokrycia. Równie istotna jest ich większa od karpiówki szczelność – dzięki wyprofilowanym po bokach zamkom miejsca ich połączeń są znacznie bardziej szczelne.

Nowoczesna dachówka ceramiczna zakładkowa

Poza płaską dachówką zakładkową dostępne są także inne rodzaje dachówki ceramicznej z zakładkami. Zakładki, czyli charakterystyczne pojedyncze lub podwójne zamki, które są wyprofilowane na górnej oraz bocznych krawędziach dachówki powstały z potrzeby uszczelnienia pokrycia dachowego usprawnienia jego układania. Wśród modeli nowoczesnych dachówek zakładkowych spotyka się takie o wymiarach większych niż typowe, co sprawia, że wystarczy około 9 sztuk na ułożenie m2 pokrycia dachowego. Nowoczesne dachówki ceramiczne zakładkowe kształtem nawiązują do tradycyjnych dachówek. Dużym powodzeniem cieszą się dachówki esówki, znane także jako holenderki. Swoją podwójną nazwę zawdzięczają miejscu pochodzenia, czyli Flandrii oraz przekrojowi w kształcie litery S. Nowoczesne dachówki esówki wyróżnia duża regulacja długości krycia. Do atrakcyjnych dachówek ceramicznych można też zaliczyć zakładkowe marsylki. Chociaż ich wzór ma korzenie w XIX wieku, to dzięki pionowym i poziomym zamkom oraz modnej kolorystyce, którą zawdzięczają angobowaniu i szkliwieniu, z powodzeniem można je zaliczyć do nowoczesnych dachówek ceramicznych. Marsylkę można rozpoznać po charakterystycznych dwóch żłobieniach, tzw. muldach. Ich prosta, niezwykle strukturalna forma sprawia, że pasują zarówno do realizacji historycznych, jak i nowoczesnych. Nowoczesny wymiar dzięki zakładkom zyskały także znane od średniowiecza dachówki typu mnich-mniszka.

Zdjęcia: Braas, Wienerberger

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także