Artykuł: Rodzaje czujek alarmowych

Rodzaje czujek alarmowych

Na system alarmowy może składać się z kilka różnych czujek, wykrywających różne rodzaje zagrożeń. Jedne z nich będą przekazywać centrali alarmowej informację o zaistniałych zagrożeniach, wynikających z niepożądanych działań intruzów czyhających na nasze mienie. Inne zaalarmują, gdy pojawi się ryzyko zagrożenia wynikającego np. z zaniedbań i roztargnienia domowników.

Wybór czujek alarmowych uzależniony jest przede wszystkim od naszych potrzeb i możliwości finansowych. Do wyboru mamy kilka rodzajów sensorów. Nie wszystkie jednak muszą być instalowane od razu. Obecnie oferowane systemy alarmowe można rozbudowywać etapami, bez ponoszenia kosztów związanych np. z koniecznością poprowadzenia przewodów elektrycznych do zasilania nowych czujek. W ofercie producentów znajdziemy czujki bezprzewodowe, które można włączyć do istniejącej instalacji niemal w każdym momencie.

Czujki ruchu

Stanowią najbardziej popularną grupę czujek alarmowych. Ich zadanie polega na wykryciu intruza poruszającego się w określonym obszarze detekcji. Wśród czujek ruchu wyróżnia się pasywne czujki podczerwieni, czyli tzw. czujki PIR oraz dualne czujki ruchu. Pasywne czujki podczerwieni wykrywają zmiany temperatury w pomieszczeniu, a dokładniej temperaturę ciała człowieka, która jest zwykle wyższa niż temperatura otoczenia. Gdy czujka ma wykryć ruch intruza w pomieszczeniach o niestabilnej temperaturze, np. w pomieszczeniu z kominkiem czy nieogrzewanym garażu, lepszym rozwiązaniem będą dualne czujki ruchu. Wykorzystują one dwa rodzaje detekcji: w podczerwieni i mikrofalową. Takie czujki wygenerują alarm tylko wówczas, gdy zostaną spełnione dwa warunki, tzn. czujka wykryje w pomieszczeniu zarówno zmianę temperatury, jak i ruch intruza. Dzięki temu dualne czujki ruchu pozwalają uniknąć występowania fałszywych alarmów. Zarówno czujki PIR, jak i czujki dualne wykrywają obecność intruza wewnątrz budynku. Aby system alarmowy zareagował na samą próbę przedostania się do budynku, wyposaża się go w czujki ochrony obwodowej.

Czujki magnetyczne, zbicia szyby i czujki wibracyjne

To właśnie te czujki alarmowe służą do tzw. ochrony obwodowej. Zabezpiecza się nimi okna i drzwi, czyli miejsca, przez które intruzi najczęściej próbują przedostać do budynku. Zaletą czujek obwodowych jest to, że mogą one pilnować wejścia do domu, również wówczas, gdy znajdują się w nim domownicy. 

Czujki magnetyczne (inaczej kontaktrony) składają się z dwóch elementów. Jeden z nich montuje się na ościeżnicy, a drugi na skrzydle okna lub drzwi. Kontaktrony zareagują na otwarcie okna lub drzwi, gdy ich poszczególne elementy zostaną od siebie oddalone. Wyższy poziom zabezpieczenia zapewniają czujki wibracyjne. Wykryją one wibracje towarzyszące np. wyważaniu drzwi czy okna i uruchomią alarm, zanim intruz zdąży uszkodzić stolarkę. Złodzieje włamują się do domów często wybijając szyby, dlatego też dobrym rozwiązaniem jest uzupełnienie systemu alarmowego o czujki zbicia szyby. Uruchomią one alarm, gdy wykryją dźwięki powstające podczas tłuczenia szkła. 

Czujki gazu i zalania

Czujki alarmowe mogą również wykrywać niebezpieczeństwo w postaci ulatniającego się gazu czy np. awarii instalacji wodnej. Czujka gazu ziemnego oraz czujka propan-butanu zaalarmuje o wycieku gazu, gdy tylko wykryje w pomieszczeniu jego stężenie przekraczające dopuszczalną normę. Alarm zostanie uruchomiony na długo przed tym, gdy stężenie gazu w powietrzu będzie zagrażało naszemu zdrowiu lub życiu. W ofercie producentów systemów alarmowych znaleźć można również czujki gazu usypiającego, wykorzystywanego często podczas włamań do domów, w których przebywają domownicy, zwykle nocą. 

Do systemu alarmowego włączyć można również czujki pozwalające zapobiec stratom materialnym na skutek zalania pomieszczeń wodą. Są to specjalne czujki zalania, wyposażone w sondę wilgoci, dzięki czemu mogą one zareagować nawet na niewielką ilość wody. Gdy tylko dojdzie do przecieku, taka czujka przekaże niezwłocznie informację o zagrożeniu do centrali alarmowej.

Czujki dymu i tlenku węgla

Czujki tlenku węgla zasygnalizują obecność nawet niewielkiej ilości czadu w pomieszczeniu. Warto je zainstalować wszędzie tam, gdzie zachodzi proces spalania, np. w kotłowni czy przy kominkach, ponieważ tlenek węgla jest substancją silnie trującą, której człowiek nie jest w stanie sam wykryć ze względu na jego bezwonność i brak drażniącego oddziaływania. System alarmowy można też uzupełnić o czujki dymu. Wykryją one jego pojawienie się spowodowane np. niewyłączonym żelazkiem i uronią nas przed pożarem.

zdjęcia: Fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!