Artykuł: Rodzaje bram garażowych

Rodzaje bram garażowych

Każdy garaż musi być wyposażony w bramę garażową. Producenci oferują kilka ich rodzajów, które różnią się przede wszystkim budową i sposobem otwierania. Do wyboru mamy bramy uchylne, segmentowe, rolowane i rozwieralne. Jaki model okaże się najbardziej odpowiedni dla nas i naszego garażu.

Najlepiej już na etapie projektu garażu wybrać rodzaj bramy garażowej. Dlaczego tak wcześnie? Tylko wówczas będzie możliwe dostosowanie wymiarów otworu do standardowych bram – są tańsze niż modele na zamówienie. Wybierając bramę garażową pod uwagę musimy wziąć zarówno miejsce na podjeździe, jak i ilość wolnej przestrzeni wewnątrz garażu. Obecnie coraz rzadziej montuje się tradycyjne, dwuskrzydłowe bramy rozwieralne, ponieważ do ich otwarcia potrzeba dużo miejsca na podjeździe. Zastępowane są one modelami uchylnymi, segmentowymi lub rolowanymi.

Bramy garażowe uchylne

Bramy uchylne – inaczej płytowe – to chyba najpopularniejszy typ bramy garażowej. Skrzydło takiej bramy podnosi się i chowa pod sufitem garażu. Porusza się ono na rolkach po prowadnicach zamontowanych wewnątrz pomieszczenia. Chociaż skrzydło bramy uchylnej trochę waży, do jego otwierania nie potrzeba dużo siły, gdyż mechanizm bramy ma sprężyny ułatwiające jego obsługę. Jednak w czasie otwierania i zamykania skrzydło zajmuje nieco miejsca na podjeździe. Ma to duże znacznie, gdy jest on stosunkowo krótki. Trzeba bowiem na nim wygospodarować około 1-1,5 m wolnej przestrzeni na swobodne otwieranie takiej bramy, uwzględniając przy tym sytuację, gdy samochód jest zaparkowany na podjeździe.

Pamiętajmy, że brama uchylna nie sprawdzi się w niskim garażu, gdyż skrzydło chowa się pod sufitem. Ponadto decydując się na taką bramę, należy tak zaplanować oświetlenie wnętrza, aby jej otwarte skrzydło nie zasłaniało umieszczonych na suficie opraw oświetleniowych. Nie planujmy też podwieszania różnych sprzętów pod sufitem, jeśli garaż ma niewielkie rozmiary. Bramy uchylne produkowane są najczęściej z ocynkowanej blachy, którą wzmacniają stalowe płaskowniki.

Bramy garażowe segmentowe

Inaczej sekcyjne. Bramy segmentowe zbudowane są z poziomych, połączonych ze sobą elementów – paneli wypełnionych pianką poliuretanową, która stanowi ich izolację akustyczną i termiczną. Segmentowe skrzydło takiej bramy podczas otwierania i zamykania zgina się, dostosowując swój kształt do załamania. Dzięki temu nie zajmuje miejsca na podjeździe, sprawdzi się więc bardzo dobrze, nawet gdy jest on dość krótki, a także w garażach wychodzących bezpośrednio na ulicę. Poruszające się po prowadnicach skrzydło, tak jak w przypadku bramy uchylnej, chowa się pod sufitem, należy więc wziąć to pod uwagę, planując aranżację garażu. Producenci bram garażowych oferują nam także modele, których segmentowe skrzydło podczas otwierania i zamykania przesuwa się wzdłuż ściany garażu. Nie zajmuje miejsca pod sufitem, tylko na ścianie po której się porusza – nie możemy przy niej ustawić regału czy powiesić półek. Taki sposób otwierani umożliwia szybsze dostanie się do pomieszczenia (gdy chcemy wprowadzić do niego np. rower) – nie trzeba bowiem czekać, aż brama otworzy się całkowicie.

Bramy segmentowe, podobnie jak uchylne, są bardzo często produkowane ze stali ocynkowanej, wykończenie może stanowić powłoka z farby proszkowej, okleina z tworzywa sztucznego, drewno lub aluminium. Wybierając bramę segmentową warto zwrócić uwagę czy szczeliny między sygnetami są osłonięte fartuchem uszczelniającym lub wypełnione uszczelką, która zapobiegnie przycięciu palców i zaizoluje dodatkowo panele. Należy też sprawdzić, czy ma ona uszczelki obwodowe, zwłaszcza dolną. Bramy segmentowe są szczelniejsze od bram uchylnych, dlatego warto je montować w garażach ogrzewanych.

Bramy garażowe rolowane

Bramy rolowane działają tak, jak roleta okienna i zajmują najmniej miejsca. Są bardzo wygodne w eksploatacji, kupuje się je od razu z napędem elektrycznym. Brama rolowana to dobre rozwiązanie, gdy brakuje miejsca na podjeździe i w garażu. Zbudowana jest z wąskich, połączonych ze sobą profili metalowych. W czasie otwierania skrzydło bramy rolowanej nawija się na specjalny bęben, umieszczony wewnątrz garażu, pod sufitem lub znajdujący się w specjalnej kasecie zamontowanej na zewnątrz, przy nadprożu. Taka brama, podobnie jak segmentowa, nadaje się do montażu w garażach z otworem o nietypowym kształcie. Jednak w przeciwieństwie do niej nie zajmuje tyle miejsca pod sufitem, można więc z powodzeniem przechowywać pod nim różne podwieszane sprzęty. Profile skrzydła takiej bramy również wypełnione są pianką poliuretanową, jednak ze względu na mniejszą grubość nie chronią tak dobrze przed ucieczką ciepła, jak panele bram segmentowych. 

zdjęcia: Wiśniowski, Hörmann, fotolica.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!