Artykuł: Przydomowa oczyszczalnia ścieków – na jaką się zdecydować

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – na jaką się zdecydować

Każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek przyłączenia do sieci kanalizacyjnej. Jednak nie zawsze jest to możliwe, czy to ze względów technicznych, czy ekonomicznych. W takiej sytuacji możemy zdecydować się na przydomową oczyszczalnię ścieków.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków są coraz bardziej popularne. Ich zadaniem jest unieszkodliwienie ścieków w miejscu produkcji, a następnie odprowadzenie oczyszczonych ścieków przy pomocy układu drenażowego do gruntu lub rowu melioracyjnego. Rodzajów oczyszczalni jest kilka, bez problemu więc dobierzemy odpowiednią do naszych potrzeb. Różnią się między sobą konstrukcją, wielkością i stopniem oczyszczania ścieków. Jednak we wszystkich podstawowym i niezbędnym elementem jest osadnik wstępny, czyli specjalny zbiornik z tworzywa sztucznego. To właśnie do niego w pierwszej kolejności trafiają ścieki z domowej kanalizacji. Zawarte w nich ciała stałe cięższe od wody opadają na dno, gdzie tworzą osad. W warunkach beztlenowych część zanieczyszczeń rozkłada się na substancje rozpuszczalne w wodzie, część na nierozpuszczalne związki mineralne, które pozostają na dnie osadnika – ścieki mogą być oczyszczone nawet w 65%. Tak przefiltrowane wstępnie ścieki poddawane są dalszemu procesowi oczyszczania, który zależy od tego, na jaki rodzaj przydomowej instalacji się zdecydowaliśmy. A co mamy do wyboru? Przedstawiamy najpopularniejsze.  

Przydomowa czyszczalnia ścieków z drenażem rozsączającym

Jeśli jesteśmy nasza działka jest dość duża możemy zdecydować się na montaż oczyszczalni z drenażem rozsączającym (klasyczny drenaż zajmuje powierzchnię minimum 40 m2). Jest to specjalnie dobrany układ rur, które zakopuje się w gruncie. Trafiają do niego wypływające z osadnika wstępnie oczyszczone ścieki. Drenaż rozsącza je do gruntu, gdzie poddawane są dalszemu, tlenowemu procesowi oczyszczania. Taka przydomowa oczyszczalnia ścieków wymaga gleby dobrze lub średnio przepuszczalnej – najlepiej sprawdzają się piaski, żwiry oraz lessy. W sprzedaży znaleźć można gotowe do montażu systemy, w skład których wchodzi m.in. osadnik o odpowiednio dobranej do liczny mieszkańców pojemności, studzienka rozdzielcza, która kieruje równomiernie wypływająca ze zbiornika podczyszczoną ciecz do rur rozprowadzających, a także rury kanalizacyjne i drenażowe.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków ze złożem biologicznym

Gdy powierzchnia działki nie pozwala na montaż oczyszczalni z drenażem lub jej wykonanie uniemożliwiają warunki gruntowo-wodne, warto zdecydować się m.in. na oczyszczalnię ze złożem biologicznym. W tym przypadku wypływające z osadnika wstępnie oczyszczone ścieki trafiają do zbiornika z błoną biologiczną. Tworzące ją mikroorganizmy doczyszczają je, dzięki czemu mogą być dalej odprowadzane do odbiornika – kierowane np. do rowu, zbiornika wodnego lub rozsączane do gruntu.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków z osadem czynnym

Na małych działkach i gdy poziom wód gruntowych jest za wysoki lub grunt ma nieodpowiednią przepuszczalność idealnym rozwiązaniem będzie przydomowa oczyszczalnia ścieków z osadem czynnym. W takiej oczyszczalni wypływające z osadnika podczyszczone ścieki trafiają do zbiornika z unoszącą się swobodnie zawiesiną zbudowaną z mikroorganizmów, która rozkłada zanieczyszczenia. Taka przydomowa oczyszczalnia ścieków zapewnia bardzo wysoki poziom oczyszczania ścieków, dzięki czemu mogą one trafiać za pomocą drenażu lub studni chłonnej bezpośrednio do wód gruntowych. Istnieje także możliwość gospodarczego wykorzystania oczyszczonych w ten sposób ścieków, np. do podlewania ogrodu czy mycia samochodu. Warto jednak pamiętać, ze taki rodzaj oczyszczalni jest bardzo wrażliwy na nieregularność w dopływanie nieczystości – nie sprawdzi się więc, gdy domownicy często wyjeżdżają.

zdjęcia: fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!