Artykuł: Projekt wnętrz – czy warto zatrudnić architekta wnętrz

Projekt wnętrz – czy warto zatrudnić architekta wnętrz

Profesjonalny projekt wnętrza domu zamawia coraz więcej inwestorów. Współpraca z architektem wnętrz może bowiem dać bardzo dobry efekt. Dlaczego warto zdecydować się na profesjonalny projekt wnętrz?

Kiedy warto podpisać umowę z architektem wnętrz? To kwestia godna rozpatrzenia, jeśli sami nie mamy wyobraźni przestrzennej. Takim osobom projektant może podsunąć rozwiązania funkcjonalne, ergonomiczne i estetyczne, które będą zgodne z ich gustem i potrzebami. Często wręcz architekt może nam uświadomić różnorodne oczekiwania lub pokazać, że to, co nam wydawało się niemożliwe do zrealizowania da się wykonać. Usługa architekta wnętrz to także oferta dla inwestorów ceniących nie tylko rozwiązania modne, ale przede wszystkim ponadczasowe. Wiedza architekta pozwoli uniknąć błędów lub je zminimalizować, a tym samym obniżyć koszty wykańczania. Warto też pokusić się o architekta wnętrz, jeśli nie mamy czasu – zatrudnienie profesjonalisty pozwoli nam na jego oszczędności, a jednocześnie może przyczynić się do podniesienia wartości domu.

Na czym polega praca architekta wnętrz?

Architekt wnętrz zajmuje się profesjonalnym projektowaniem przestrzeni domu – poczynając od rozplanowania układu pomieszczeń, co jest istotne wówczas, gdy są one niefunkcjonalne – nieustawne, źle zagospodarowane. Profesjonalny projekt wnętrza wykonany przez architekta może choćby skorygować rozmieszczenie ścian lub zmienić funkcję wnętrz w czym przydatna będzie także jego wiedza konstruktorska. Pomoże więc, gdy będziemy chcieli otworzyć strefę dzienną, przenieść schody czy sypialnię lub wygospodarować miejsce na nową łazienkę. Jednym z zadań architekta wnętrz jest również dobre rozplanowanie oświetlenia sztucznego – jego strefowanie sprawia, że to ważny aspekt w profesjonalnym projekcie wnętrza. Praca architekta wnętrz polega również na znajomości materiałów wykończeniowych oraz trendów wnętrzarskich. Jednak doświadczony projektant będzie umiał wybrać takie, które nie tylko są aktualne dzisiaj, ale także będą dobrze wyglądały po latach. Jego wiedza nie powinna się jednak ograniczać do walorów estetycznych materiałów i sprzętów. Dobry architekt wnętrz zna też ich właściwości, wie jak zachowują się w określonym otoczeniu, ma też informacje o ich parametrach technicznych. W profesjonalnym projekcie wnętrz także ważna jest odpowiednia kompozycja kolorów oraz faktur proponowanych materiałów. Korzyść z zatrudnienia architekta wnętrz może oznaczać również pozyskanie wysokiej klasy fachowców. Często zna też i współpracuje z dobrymi wykonawcami, sprawdzonymi w realizacji wielu projektów.

Profesjonalny projekt wnętrza – na co zwrócić uwagę?

Inwestycja w profesjonalny projekt wnętrz zakończy się sukcesem, jeśli zatrudnimy odpowiedniego architekta. Większość z nich ma swój styl – ulubione rozwiązania, materiały itp. Warto wcześniej obejrzeć jego portfolio, a jeśli to możliwe, również realizacje jego projektów wnętrz – nie tylko ich urodę, ale też funkcjonalność i ergonomię. Sprawdźmy także, jak przebiegała współpraca architekta z inwestorem. Zanim zdecydujemy się na usługę, trzeba przeprowadzić wiele rozmów, które pozwolą na sprecyzowanie naszych oczekiwań. Konieczne jest również podpisanie umowy. Należy w niej szczegółowo określić zakres prac zleconych projektantowi – w tym także liczbę i charakter poprawek, które będziemy mogli wnieść w trakcie realizacji zadania. Równie ważne jest ustalenie budżetu, którego architekt nie powinien przekroczyć.

Profesjonalny projekt wnętrza – jakie etapy

Czasami, by urządzić dobrze wnętrza, wystarczy porada architekta wnętrz. W niektórych sklepach z wyposażeniem wnętrz można ją uzyskać nieodpłatnie, ale możemy też za nią zapłacić nawet kilkaset złotych. Otrzymujemy wtedy 1-3 propozycje rozwiązań w wersji uproszczonej przedstawionych na rzucie, a także trójwymiarowe rysunki przedstawiające układ wnętrz z usytuowanymi w nich meblami oraz sprzętami. Taki zarys daje nam szansę na niepopełnienie błędów w wyznaczeniu ilości miejsca, np. na ergonomiczne rozwiązania w kuchni czy łazience. Wariant, który przypadł nam do gustu jest rozwijany jako projekt koncepcyjny. Uwzględnia on detale dotyczące zabudowy kuchni, garderoby czy łazienki, obejrzenie próbek kolorów, faktur i materiałów wykończeniowych czy rodzaju oświetlenia. To także czas na korekty, np. przesunięcie ścian działowych lub ich usunięcie. Projekt końcowy, czyli wykonawczy obejmuje dokładne dopracowanie przez architekta wszystkich rozwiązań, które wypracowaliśmy na wcześniejszych etapach. Obejmuje on dokładną dokumentację techniczną wraz z kosztorysem, obliczoną ilością materiałów, wskazaniem miejsca zakupu. Można też zdecydować się na nadzór autorski, co przeniesie na architekta odpowiedzialność za dokładną realizację projektu.

Zdjęcia: Fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także